0:00
0:00
Respekt DJ4. 9. 201111 minut

DJ pondělí 5. 9. 2011

Nastává doba vysvětlování - Abdel Hakim Belhadž žádá od USA a VB omluvu.
Autor: Profimedia.cz

07:58
Dobré ráno! A vzpomínka na FreddiehoMilí čtenáři, DJka je po týdnu zpět a přeje vám co nejsnadnější vstávání. Jmeniny dnes vzpomínají na Borise a oproti víkendu se ochladí, byť jen tady v Čechách, na Moravě by teploty měly stále atakovat třicítku.Jak připomíná Google, kdyby dnes ještě žil Freddie Mercury, slavil by pětašedesát. Zajímavá představa. Procházel by se stále v latexové sukýnce a s vysavačem?

08:51
Boj o daně, soudy s exprezidenty a ekotendrLéto je pryč, události se jen hrnou. Pokračuje boj o podobu rozdělování daní pro obce. Před ostravským magistrátem budou dnes demonstrovat starostové obcí Moravskoslezského kraje. Chtějí podpořit novelu, která čeká ve sněmovně a která by měla přidat trpaslíkům a vzít obrům, a naopak se ohradit vůči kampani, kterou proti zákonu chystá ostravský primátor.V Paříži začíná soud s exprezidentem Chiracem, v Káhiře pak pokračuje proces s někdejším vládcem Egypta Mubarakem.Dnes končí termín pro cenové nabídky zájemců o obří zakázku na likvidaci ekologických škod. S daněmi pro obce je potíž - v právu jsou totiž jak velcí, tak malí. Malým obcím by se více peněz v rozpočtech jistě šiklo, na straně druhé brát velkým, kteří mají násobně větší výdaje, taky není košer.S ekozakázkou přichází další koaliční krize - stejně jako u státního tajemníka pro EU se tady dlouhodobě neshodnou ODS a TOP 09. Zatímco topka by tendr nechala v současné podobně, ODS jej chce „rozporcovat“. „Čím je ta zakázka větší, tím prudčeji klesá počet možných uchazečů. A čím méně uchazečů, tím vyšší vysoutěžená cena,“ řekl premiér v rozhovoru pro sobotní LN. Nelze než souhlasit. 

↓ INZERCE

09:30
Hazard opět podpořil velmi podivnou charituPíše se o tom už několik let, teď nám Hospodářské noviny a MF DNES dodaly další várku informací. Věc se má tak, že společnosti provozující kasina, herny a sázkové kanceláře neplatí daně výměnou za to, že povinně podporují neziskový sektor. Jenže stamiliony korun putují do podivných, neprůhledných firem, o nichž lidé ze standardních a zavedených organizací nikdy neslyšeli a často nelze ani dohledat, kdo je řídí a na co byly peníze přesně použity. Případně to dohledat lze a je jasné, že o „pomoc potřebným“ nejde ani omylem.HN nicméně informují o tom, že se do hry vložila protikorupční policie a podezřelou „charitu“ začala vyšetřovat.DJce připadá, že argument „bez daní výměnou za charitu“ už nemůže nikdo myslet vážně. Vedle toho, že vidíme, že tuto povinnost hazard obchází, ještě několik poznámek. Představa, že nějaký byznys neplatí daně, je z říše snů, navíc byznys, který prokazatelně společnost poškozuje. Dál - posílat peníze tam, kde jich moc nemají, patří k dobrému jménu společností, a dělají to firmy, které normálně daně platí. Šetření protikorupčních detektivů je dobrá zpráva, stejně tak jako plánované zdanění hazardu, k němuž by mělo dojít od příštího roku a které nedávno schválila vláda. Snad návrh přežije cestu parlamentem.

10:44
Google vstupuje do teenagerských letVčera uplynulo třináct let od okamžiku, kdy si Sergej Brin a Larry Page zaregistrovali společnosti Google Inc.Jen třináct? (Britský herec Stephen Fry vtipkuje, že teď začne ignorovat naše dotazy a zavře se ve svém pokoji.) Zdá se to jako celá věčnost. Umíme si vůbec představit život bez Googlu či obecně internetu? Pár věcí, které jste možná o Googlu nevěděli. Pravidelně si pronajímá dvě stovky koz, a to na spásání trávy v kalifornském sídle firmy. Zobecnění a zlidovění názvu firmy její představitele překvapivě nepotěšil - když Oxfordský slovník před pěti zařadil slovo „googlovat“, společnost reagovala rozladěně. To proto, že by rádi, aby se googlování vztahovalo výhradně na jejich vyhledávač, a nikoliv na ty konkurenční. Společnost je proslaveně přátelská k psům zaměstnanců (nikoliv však kočkám). A tématické hudební okénko: v roce 1998 si to ulicemi Londýna naštvaně vykračoval Richard Ashcroft, Garbage dodali další ze svých náladových songů a Alanis Morissette se vrátila vyklidněná z Indie a cítila potřebu to všem sdělit.

11:50
Europoslanec taky rád - a to nezasloužené dietyNěmecká televize RTL se vydala zjistit, zda europoslanci stále zneužívají své tučné diety, zjistila, že ano, a dostala za to vyhazov z budovy sněmu ve Štrasburku, pár výhrůžek žalobami, několik hrubých odmítnutí a jeden značně komický útěk. Reportáž opatřená českými titulky zde.Poslanci chytráci se do parlamentu dostaví brzy ráno, nechají si vyplatit 284 euro (necelých sedm tisíc korun), které dostávají za každý jednací den, a na celý den zase zmizí, aniž by ovšem vykonávali činnost, kterou jsou diety podmíněné - práci. Problém je v tom, že poslanci dostávají více než slušný plat a k tomu další bonusy, pokud k tomu připočteme diety v maximální výši, tak to činí necelých patnáct tisíc euro (téměř 360 tisíc korun). RTL upozorňuje, že tolik si nevydělá ani německá kancléřka, jejíž objem práce a míra odpovědnosti je nesrovnatelná.DJka přiznává, že ji to nijak nepřekvapuje. Europarlament je parlament jako každý jiný (byť jinak funguje značně odlišně) a stejně jako národní sněmy i on přitahuje prospěcháře a lidi, kteří si pod pojmem služba veřejnosti představují zejména skužbu vlastnímu kontu.

13:31
Velitel libyjských povstalců žádá omluvu od Britů a Američanů, Cameron chce vyšetřováníAbdel Hakim Belhadž, jeden z velitelů povstaleckých sil, žádá omluvu od zpravodajských služeb - americké CIA a britské MI6. Před sedmi lety byl zadržen a mučen západními agenty, kteří ho vydali do Libye. Belhadžova slova podle britského deníku The Guardian potvrzují dokumenty, které v Tripoli v bývalých vládních budovách objevili pracovníci organizace Human Rights Watch. A není to prý jediná ukázka úzké spolupráce, kterou zmiňované služby praktikovaly s Kaddáfího režimem.Belhadžův osud byl pohnutý, byť není jasné, co se přesně stalo. Údaje z dokumentů, z nichž citují světová média, a velitelova výpověď se totiž v několika bodech rozcházejí. Kostra příběhu je nicméně tato: v roce 2004 byl Belhadž jako údajný terorista zadržen v Asii (podle některých pramenů v Bangkoku, podle jiných v Kuala Lumpuru). V thajské metropoli jej pak podle jeho slov mučili dva agenti CIA. Britská služba se v příběhu objevuje několikrát: její informace údajně vedly k Belhadžově dopadení, a byli to prý právě Britové, kteří ho - k jeho velkému překvapení - jako první vyslechli po návratu do Libye.V nechvalně proslulém vězení Abú Sálim pak strávil šest let v samovazbě, z čehož - jak říká - tři roky bez možnosti se umýt, a rok v naprosté tmě. Svého syna uviděl poprvé až letos, když bylo chlapci šest.Ani jedna služba případ nekomentují, je jasné, že budou mít co vysvětlovat. Britský premiér David Cameron podle BBC požaduje nezávislé vyšetření.

14:11
Alois Nebel má za sebou úspěšnou premiéru v BenátkáchV noci na dnešek slavil český film úspěch, jaký už dlouho ne - na festivalu v Benátkách měl světovou premiéru Alois Nebel. A soudě podle prvních ohlasů jak z premiéry, tak ze sobotního novinářského promítání se adaptace komiksu o samotářském nádražáku Nebelovi v režii Tomáše Luňáka líbí.Česká premiéra čeká Nebela poslední zářijový čtvrtek. Trailer zde.

15:32
Zemřela Anděla Dvořáková - za svobodu v posledních letech příliš nebojovalaOdchod jedné generace dostává stále jasnější obrysy. Po Jiřině Švorcové a Ctiradu Mašínovi zemřela Anděla Dvořáková, a to dnes ráno ve věku čtyřiaosmdesáti let. Aby bylo jasno, DJka zmiňované řadí bok po boku výhradně jako generační, nikoliv názorové souputníky.Anděla Dvořáková byla zejména v posledních letech značně kontroverzní osobností. Spolu s dalšími lidmi ve vedení Svazu bojovníků za svobodu sdružení směřovala do vod, které neměly s „bojem za svobodu“ moc společného. Často se ocitala po boku českých komunistů - slavila s nimi výročí Julia Fučíka, řečnila jim na sjezdech či protestovala proti tomu, aby pomník odbojářům z druhé světové války sochal ostře antikomunistický David Černý.  Dost času věnovala také přiživování nacionalismu a nesmyslných obav ze sudetských Němců. Chválila tak třeba prezidenta Klause za výjimku z Lisabonské smlouvy, byť jak řada právních analýz, tak nakonec praxe posledních dvou let ukazuje, že smlouva k prolomení Benešových dekretů nevede. A nakonec nejen sudetských. Anděla Dvořáková provozovala zarputilé antiněmectví, v jehož světle vnímala i Evropskou unii jako německý projekt, u něhož by si Češi měli dát pozor, aby se v něm nerozpustili jako „v hnědé kávě“. Nevšimla si ovšem, že Německo je dnes v Evropě jedním z nejklíčovějších spojenců Česka…

16:55
Až tři roky za touhu „oživit Hitlera“ a nepřizpůsobivý podvodník KohoutJeště dodatek k editorialu a textu z nejnovějšího čísla Respektu (obojí DJka pro vysokou kvalitu doporučuje vaší pozornosti). Jednadvacetiletou ženu, která na demonstraci ve Varnsdorfu přišla a před televizními kamerami se ukazovala v triku zjevně domácí výroby, na němž projevila přání, aby někdo „oživil Hitlera“ a poslal Romy „do plynu“, policie obvinila z „popírání, zpochybnění, schvalování a ospravedlňování genocidia“. Mohla by jít do vězení až na tři roky.Celkem policisté zadrželi čtrnáct lidí, všechny zatím vyšetřuje.DJka by se ráda ještě vrátila k osobě varnsdorfského organizátora a řečníka, který je spoluodpovědný za vyhrocení celé situace, protože dav přímo vyzval, aby se vydal na pochod k tamní romské ubytovně. Lukáše Kohouta autorka těchto řádku považuje za osobu, která naplňuje definici oné bájné „nepřizpůsobivosti“. Právě on tady totiž trpí dlouhodobou neschopností se přizpůsobit zákonům této země i základním normám chování. Podvodník, který se jako falešný asistent Jana Kavana zaletěl podívat třeba na Maledivy, stál daňové poplatníky dva a půl milionu korun a dodnes nic z toho neuhradil.Autorka si je vědoma, že racionalita v takových případech nehraje roli, ale přesto: Jak to, že bojovným demonstrantům, kteří tak bojovně vystupují proti zneužívání státních peněz, nevadí, že sponzorovali Kohoutovy výlety za miliony?

17:40
Ještě jednou Freddie, který se nestal důchodcemJak DJka ráno upozorňovala, dnes by slavil pětašedesáté narozeniny Freddie Mercury. A pro pozdní odpoledne posílá svoje oblíbené: s roky stále lepší klasickou Bohemian Rhapsody či Innuendo.Nicméně tu o šampionech by autorka těchto řádků s dovolením vynechala.

18:07
Ještě výběr z odpoledních zpráv. A pěkný večerNa rozloučení stručný výběr toho, co se ještě dnes stalo: expremiér Mirek Topolánek se stal šéfem Teplárenského sdružení, ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) odvolal dosavadního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Jiřího Švorce. Z depeší Wikileaks se na světlo dostaly další informace potvrzující, že američtí diplomaté správně porozuměli tuzemské scéně: Alexandr Vondra z nich vychází jako politik oddaný Americe, Václav Klaus jako komplikovaný a ješitný se sklonem přehlížet ostatní. A Jiří Paroubek jako muž, kterýsvoje názory tvaroval podle převažujících nálad ve společnosti: radar při setkáních s americkými diplomaty podporoval, ale navenek jej odmítal. A velmi pozorně diplomaté sledovali zdejší korupční kauzy - bude zajímavé sledovat, jaký osud bude mít informace, že zástupce firmy Steyr se svěřil Američanům, že blízký spolupracovník Mirka Topolánka Marek Dalík chtěl úplatek za nákup obrněnců Pandur. DJka se tímto pro dnešek loučí a protože za okny vytrvale leje, posílá píseň s deštnou tématikou. Shirley Manson se nám před pár lety snažila namluvit, že je "only happy when it rains".   Pěkný večer!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].