Je po Halloweenu a po volbách, umělohmotní kostlivci a pavoučí sítě putují do odpadků a republikáni do kongresu. Titulní stránky novin se předhánějí v tom, která přinese působivější fotografii zlomeného presidenta Obamy, který – spolu se všemi demokraty - dostal v úterý pořádnou ránu.
Ze 435 křesel v dolní komoře jich bude nejméně 239 patřit republikánské straně a z toho 80 politickým nováčkům, které na vrchol vyneslo radikální hnutí Tea Party, bez kterého by triumfální vítězství nebylo možné. Zkušení republikánští zákonodárci si to uvědomují a navzdory tomu, že bude asi těžké skloubit nekompromisní požadavky nově zvolených zastupitelů s reálnou nutností spolupráce s oponenty i s prezidentem slibují, že se rádi nechají poučit o tom, co si „lid“ skutečně přeje.
Tady v New Yorku se volil guvernér a dobrou zprávou pro demokraty je, že zdejší „čajový“ kandidát Carl Paladino zůstal hodně pozadu a výprask baseballovou pálkou v Albany, který sliboval, se konat nebude. Do oficiálního sídla guvernéra státu New York se vrátí muž, který tu už před mnoha lety trávil jedny z nejlepších okamžiků svého života – Andrew M. Cuomo.
Sídlo guvernéra v Albany
Viktoriánské sídlo v Albany je hmatatelnou připomínkou toho, jaké úcty kdysi požíval úřad guvernéra. Rozkládá se na mírně zvlněných pozemcích nad řekou Hudson, má 40 pokojů a stará se o něj asi tucet sloužících.
Pro několik minulých guvernérů představoval tenhle 150 let starý dům spíš noční můru. Dávali přednost svým soukromým residencím a příliš velká budova se dvěma bazény (vnitřní nechal vybudovat Franklin D. Roosevelt, který trpěl následky po dětské obrně) a tenisovými kurty obývali jen zřídka a neradi. Legálně nevidomý David Paterson, kterého Cuomo ve funkci vystřídá, se prý navíc v ohromných prostorách ztrácel, cítil se desorientován. Trochu si zvykl až na konci volebního období, ale přesto je rád, že tohle břemeno někomu předá. Těší se prý, až Cuoma do domu uvede, a provádí už různé úpravy. Například nechal snížit basketbalový koš, aby se do něj vzrůstem menší Cuomo mohl lépe strefovat.
Asi poslední guvernér, který se v Albany se svojí rodinou cítil jako doma, a na kterého starší sloužící dodnes s láskou vzpomínají, byl Cuomův otec, Mario M. Cuomo.
Mario M. Cuomo, který byl v letech 1983 – 1994 dvakrát za sebou zvolen guvernérem státu New York míval pro svou nerozhodnost přezdívku „Hamlet na Hudsonu.“ Jeho synovi, který první politické zkušenosti získal při volebních kampaních svého otce, bývá naopak vyčítáno, že chce o všem rozhodovat sám.
„Chce všechno vést, o všem rozhodovat, má pocit, že ví všechno stejně dobře, anebo lépe než ostatní,“ tvrdí jeden z jeho spolupracovníků. Během předvolebního klání jej prý strategie a její detaily pohlcovaly natolik, že znemožňoval práci svému týmu a často zapomínal, že není jen manažerem vlastní kampaně, ale především politikem.
Demokrat Andrew M. Cuomo se naposledy o křeslo guvernéra ucházel v roce 2002 a tehdy vypadl ještě v primárkách. Hlavním důvodem byla, zdá se, právě jeho volební kampaň. „Čím víc se voličům vnucoval, tím méně se jim zamlouval,“ vysvětluje politický komentátor. „Byl agresivní, na všechno největší expert, hrozně se naparoval. Byl prostě příliš sám sebou a bylo ho všude plno.“ Prohra na plné čáře byla pro ambiciózního politika velkou lekcí. Další, ještě větší rána přišla o rok později, když zjistil, že ho žena Kerry, matka jeho tří dcer pocházející z klanu Kennedyových, podvádí. Následoval rozvod a podle blízkých přátel byl Andrew M. Cuomo naprosto zničený. V kariéře i v soukromém životě vypadal jako vyřízený člověk.
Do dalších politických soubojů už Cuomo zřejmě nenastupoval s takovou arogancí a věci nabraly příznivější směr. V roce 2006 byl zvolen Newyorským státním zástupcem a v následujících letech se proslavil hlavně nemilosrdným vyšetřováním skandálů a podvodů na Wall Street. Stal se nejpopulárnějším voleným úředníkem státu New York. V minulém roce byl jedním ze dvou hlavních kandidátů na uvolněné senátorské křeslo po Hilary Clintonové a třebaže Paterson nakonec jmenoval Kirsten Gillibrandtovou, jeho hvězda stoupala. Když letos oznámil svoji kandidaturu na post guvernéra, mělo se za to, že to bude snadné vítězství. Zvláště poté, co Obama osobně doporučil Patersonovi, aby sám znovu nekandidoval a Cuoma podpořil.
Nakonec to ale nebyla taková procházka, jak se čekalo, o jistou dávku napětí se postaral Cuomův hlavní vyzyvatel, Carl Paladino, miliardářský podnikatel z Buffala. Po jarním vyhlášení jeho kandidatury dostal politický souboj docela ostrý ráz. Paladino, který proslul hlavně nejapnými poznámkami na adresu muslimů, gayů, přistěhovalců a také žen, zavedl styl, ve kterém mu slušně vychovaný Cuomo mohl těžko konkurovat. Ostatně sám udělal docela trefné přirovnání, když vlastní příznivce (v naprosté většině občany bílé barvy pleti bez vysokoškolského vzdělání) nazval „psy ze smetiště“ zatímco ty Cuomovy označil za „čistokrevné pudlíky.“ Pikantní přitom je, že Cuomo i Paladino pocházejí z podobných poměrů. Paladino je stejně jako Andrewův otec syn chudých italských přistěhovalců.
Rodina Cuomových při inauguraci v roce 1983, Andrew druhý zprava
Andrew vyrůstal s třemi sestrami a mladším bratrem v přeplněném domku v Queens a když byl Mario zvolen guvernérem a rodina se přestěhovala do viktoriánského sídla v Albany, bylo to pro všechny jako zjevení. Pětadvacetiletý Andrew už tehdy s rodinou nežil, ale jezdil do sídla alespoň na víkendy. Prý má na dům ty nejlepší vzpomínky a bude tam bydlet vždy několik dní v týdnu. Víkendy bude trávit ve svém residenci v Mount Krisco na Hudsonu, hlavně kvůli dcerám, které má ve střídavé péči.
Uvidíme, jak si Cuomo a jeho přítelkyně, televizní kuchařská celebrita a autorka kuchařek Sandra Lee (po jejích lasagních se prý může nový guvernér utlouct) s obýváním čtyřicetipokojového domu poradí. Jeho otec Mario si s některými věcmi nepřestal lámat hlavu, jak o tom svědčí jeho soukromý deník, ve kterém komentuje velkolepý a složitý systém úložných prostor: „Protože zabrat příliš málo místa by bylo ponižující, byl jsem nucen oddělit kalhoty od sak a pověsit je zvlášť. Navíc je tu celá řada přihrádek na ukládání doplňků, spodního prádla, košil atd. Abych je alespoň trochu pokryl, uložil jsem do každé přihrádky po jedné košili a v některých případech po jediném páru ponožek.“
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].