0:00
0:00
11. 10. 202443 minut

V DeepMind se slaví, ale Evropa ve vývoji umělé inteligence zaostává a na místě jsou obavy

Se Stanislavem Fortem, jehož kolegové z Google DeepMind patří mezi leureáty Nobelovy ceny za výzkum spojený s AI

Do budoucna by mě potěšilo, kdyby se podařilo podobně vyvinout třeba supravodič fungující při pokojové teplotě a tlaku. To by v mnoha aspektech změnilo svět. 
Autor: Milan Bureš

„Obávám se, že jako Evropa nemáme vlastní průmysl, který by produkoval objevy podobného typu a měnil je v konkrétní produkty. Umělá inteligence totiž narozdíl od předešlých technologických průlomů není hodnotově neutrální tak jako je třeba dieselový motor, který může použít kdokoliv k čemukoliv. Ale AI dokáže pod povrchem vnášet politické a filosofické hodnoty svých tvůrců do toho, co dělá. Obávám se budoucnosti, ve které by ty nejschopnější jazykové modely nepocházely od našich civilizačních spojenců jako Spojených států, ale třeba z Číny. Když cizí modely, které jsou levné a rozšířené, používáme, můžeme s nimi přijímat i na první pohled neviditelné ovlivňování toho, jak funguje Evropa na fundamentální úrovni,“ říká v podcastovém rozhovoru expert na AI Stanislav Fort, který pracuje v Google DeepMind a zároveň zdůrazňuje, že jeho odpovědi nereprezentují názory zaměstnavatele.

↓ INZERCE

Co říkají v jeho domovské společnosti na Nobelovu cenu za chemii pro dva její vědce včetně zakladatele Demise Hassabise? A jak se jako vystudovaný fyzik dívá na ocenění fyzika a někdejšího kolegu Geoffreyho Hintona za vývoj umělých neuronových sítí a jeho varování. Nejen o tom mluví v podcastovém rozhovoru se Štěpánem Sedláčkem a Martinem Uhlířem. Doporučujeme také článek: Zatím 6:4 pro lidstvo. S Nobelovými cenami se vrací varování před umělou inteligencí

Poslouchejte nás v aplikacích:


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].