0:00
0:00
Periferie3. 4. 20123 minuty

Pevný bod Angela

K příležitosti návštěvy německé kancléřky v Praze otevíráme její profil a text, který vysvětluje německý přístup k záchraně eura.

Astronaut

„Obama spíše jen běží s davem, ale nevede – na rozdíl od Angely Merkelové,“ řekl v únoru slavný finančník George Soros německému týdeníku Der Spiegel. Je to pozoruhodná pochvala. Právě o tom, jestli málo temperamentní a patetická kancléřka dokáže být politickým vůdcem, neustále někdo pochybuje, vlastně od počátku její kariéry. Nejprve jen její kolegové mezi křesťanskými demokraty, poté všichni němečtí voliči, ještě vloni političtí komentátoři v Evropě i ve Spojených státech.   

Dnes, kdy Angela Merkelová na pět hodin navštěvuje Prahu a premiéra Petra Nečase, už mnoho pochybovačů nezbylo. Německou CDU posunula do politického středu, když převzala řadu levicovějších návrhů, které pro stranu byly dříve tabu - například zavedení minimální mzdy nebo podporu výstavby jeslí. Na celoněmecké úrovni zas dokázala maximálně využít potenciál velké koalice, která zemi provedla hospodářskou krizí. Dnes sice CDU vládne s nepopulárními liberály, ale přesto se Merkelová i po šesti a půl letech vládnutí drží v čele žebříčků popularity politiků. Podobně se jí daří prosazovat i svou vizi záchrany Evropy a určovat tak zítřejší tvář kontinentu.

↓ INZERCE

Někteří komentátoři ji chválí, že je dnes pevným bodem, který se nenechá zpanikařit neustálými apokalyptickými varování od tolika ekonomů, zvláště těch anglosaských. Ovšem její kritici si pořád myslí, že se pod její zdánlivě racionální taktovkou zadělává na velké problémy. „Obdivuji vůdcovské schopnosti Angely Merkelové, ale vede Evropu špatným směrem,“ řekl totiž dále v citovaném rozhovoru George Soros. Jemu i řadě dalším prestižním ekonomům vadí, že kancléřka jen tlačí na ekonomické škrty a pomíjí cílenou podporu ekonomického růstu v zadlužených evropských státech i jasnější záruku bohatých států za dluhy těch chudších (například ve formě tzv. eurobondů). Za hlavní příčinu krize Merkelová podle svých kritiků  mylně považuje vysokou zadluženost, ačkoli hlavním problémem byla psychologie neregulovaných finančních trhů.        

Jak asi budeme Angelu Merkelovou hodnotit za pět, deset let? Jisté je, že její současný úděl – rozhodovat o přežití a budoucnosti Evropy – by snesl málokdo. K lepšímu vhledu do evropské politiky německé kancléřky vám otvíráme prosincovou analýzu „Angelina volba“. Pro lepší poznání jejího umění politiky otvíráme už skoro tři roky starý profil „Princip Angela“.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].