Gorily a společenská smlouva
Bylo úlevné pár dnů nečíst noviny a žít jako většina lidí v sladkém nezájmu o politiku. Přesto se mi nepodařilo úplně uniknout, protože na Slovensku se objevily Gorily 1 a 2, jejichž tlapy jsou tak mohutné, že by mohly roztřískat slovenskou politickou scénu na cucky.
Šíří se internetem a jsou to texty, které svou dikcí velmi připomínají analytické texty zpravodajských služeb naší provenience. Pokud jsou autentické, tak na člověka padne smutek také z toho, že agenti tajných služeb demokratického státu jsou stejně negramotní jako jejich komunističtí předchůdci.
Pokud jsou autentické, pak na člověka ovšem padne kromě smutku také zoufalství z poznání, že jakkoli se snažil viděl politiky v jejich lepším světle, vyplnila se mu o nich právě jeho nejtemnější tušení. Znamenalo by to, že společenská smlouva mezi politickou třídou a obyvatelstvem, v níž politici slibovali lidem odpovědnou službu demokracii, je jen cárem papíru a ve skutečnosti pochopili stát jen jako hřiště pro sebe sama, anebo ještě hůře, rovnou ho odevzdali byznysmenům, ať si ho rozparcelují. Text o mnoha stranách totiž mapuje jednu privatizační éru z let 2005 a 2006 a vypadá jako zpracování odposlechů jednoho z šéfů finanční skupiny Penta. Desítky milionů jako úplatky politikům a úředníkům létají horem dolem v šíleném tempu.
Většinu těch privatizací i podivné šachy kolem zdravotní reformy jsem v té době pozorně sledoval jako šéfredaktor slovenského deníku SME a moje tehdejší informace, které jsme nemohli zveřejnit, protože jsme neměli důkazy, se nepříjemně kryjí s tím, co jsem se dočetl v „Gorilách“ (nechápu, proč se tyto mírumilovné býložravé primáty musely stát obětí krycího názvu nějakého slovenského spisu). To samozřejmě může znamenat jen tolik, že tehdejší povídačky ze zákulisí, jejichž adresátem byl nejeden novinář, prostě někdo sepsal a vydává to za analýzu tajné služby.
Pokud se ale spis ukáže jako autentický, způsobí to ve společnosti asi takový šok, jako když ve filmu Vetřelec najednou vyskočí z břicha toto ubožáka onen slizký netvor a divák oněmí hrůzou. Vyjeví se zlo s velkým Z a nikdo nebude vědět, co si s ním počít.
Premiérka Iveta Radičová slíbila médiím, že požádá tajnou službu SIS, aby byla v této věci zbavena mlčenlivosti, prokuratura sestavuje speciální tým. Do předčasných voleb už jsou je to jen něco přes dva měsíce. Třaskavá směs je namíchána tak výbušně, jako snad ještě nikdy.
Přiznám se, že mi chybí představivost pro případ, že by se ten spis ukázal jako autentický a policie že by rozkryla onen korupční systém, jehož aktéři jsou dodnes činní v politice i v byznysu. Proto také pochybuji o tom, že se celá kauza vyšetří. Důsledky pro celou část politické třídy by totiž mohly být smrtící.
Tak tedy s veselou myslí do nového roku a ať nám svět ukáže také někdy svou lepší tvář.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.