0:00
0:00
7. 2. 20255 minut

Františka Plamínková se nebála nikoho a ničeho 

Na otázku, co by udělala dnes, existuje jedna jasná odpověď

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.

Na notebooku mám několik nálepek: jedna mi připomíná, že mám vždy „chodit s hlavou vztyčenou“ jako Milada, druhá mě nabádá, abych kladla otázku „co by udělala Františka“. Františka Plamínková by si samozřejmě nevěděla rady se všemi problémy specifickými pro rok 2025, i když si myslím, že by se v nich rychle zorientovala – Elonu Muskovi by nejspíš napsala ostrý otevřený dopis a Roberta Fica by zajela konfrontovat osobně.  

Přesto lze ze života významné české učitelky, političky a aktivistky, od jejíhož narození uplynulo ve středu 150 let, čerpat inspiraci pro dnešní dny. „Plamínková se nikdy nikoho a ničeho nebála,“ píše Albína Honzáková v textu, který uvozuje obsáhlý sborník Kniha života: práce a osobnost F. F. Plamínkové vydaný u příležitosti šedesátých narozenin Františky Plamínkové v roce 1935. Cynickou námitku, že v podobném svazku budou samé oslavné superlativy, vyvrací přímo život.  

↓ INZERCE

V době, která dívkám střední třídy doporučovala „trochu němčiny, frančiny, břinkání na klavír, šití a střádání výbavy“, jak to shrnul TGM, projevovala vášeň pro matematiku, četla Zolu či Dostojevského a zajímaly ji pracovní podmínky dělníků v pivovaru, nedaleko něhož s rodinou v Praze bydlela. Jako studentka učitelského ústavu se nezdráhala upozornit učitele matematiky na chybu ve výpočtu či se ohradit na hodině náboženství proti přezíravým poznámkám na adresu jejího oblíbeného Jana Husa. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc