Pavel Tykač a Jan Dienstl v polovině 90. let s Motoinvestem rozjeli pod heslem „Drobní akcionáři, plačte!“ takzvanou třetí vlnu kupónové privatizace. Motoinvest tvořila skupina desítek propojených firem, která ne zcela průhlednými a čistými způsoby ovládla investiční fondy (například CS Fondy) a několik bank. Snad nejzajímavějším příběhem je Agrobanka, kterou Tykačův Motoinvest v rámci svých finančních operací ovládl v roce 1995. Už o rok později na Agrobanku Česká národní banka uvalila nucenou správu.
Tehdejší premiér Václav Klaus tyto podnikatele nazval štikami v českém podnikatelském rybníku. V roce 2006 Tykače obvinila policie ze zorganizování miliardového tunelu CS Fondů, podle soudu ale nešlo o trestný čin. Tykač se nedávno opět vynořil na veřejnosti jako spolumajitel skupiny Czech Coal, která vlastní uhelné zásoby někdejší Mostecké uhelné společnosti.
„Všechno by dopadlo jinak, kdybychom postupovali pomaleji a dokázali trávit desítky hodin v předpokojích různých ministrů, jak to dělali jiní. Na to já neměl nervy a žaludek,“ zpětně komentoval neúspěch skupiny Motoinvest Pavel Tykač. (Respekt.cz, 26. 10. 1998)
Transformace české ekonomiky s sebou nesla v rámci privatizace rozsáhlé ztráty veřejných financí zapříčiněné legislativními nedostatky, špatnou úvěrovou politikou bank a neprůhledným podnikáním soukromých subjektů.
foto: Ludvík Hradílek
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].