0:00
0:00
Kontext19. 12. 202417 minut

The Atlantic: Éra GPT se chýlí ke konci. Nová AI se místo papouškování bude učit jako krysa v bludišti

Ve start-upu OpenAI, který stojí v čele vývoje umělé inteligence, se cosi mění

Budou už nové modely rozumět světu? (Ilustrace futuristického "kybernetického" náboženství vytvořená za pomoci AI)
Autor: gremlin

Během prvního prosincového týdne představil startup OpenAI nový model umělé inteligence, který šéf firmy Sam Altman označil za „nejchytřejší na světě“. Novinka by měla být výkonnější než jakýkoli podobný software v minulosti, a měla by se dokonce přiblížit způsobu, jakým uvažují lidé. 

Že se svět vydává na cestu k vytvoření superinteligence, oznámila společnost letos 12. září. Pod názvem o1 představila rané verze řady modelů umělé inteligence zkonstruované za použití nových metod, jež slibovaly její funkce vynést do nevídaných výšin. V té době mi tehdejší viceprezident OpenAI pro výzkum Mark Chen vysvětloval, že o1 se od standardního chatbotu ChatGPT zásadně liší mimo jiné právě tím, že „uvažuje“, tedy vykazuje charakteristický znak lidské inteligence. A proto tedy, jak následně oznámil Altman, vidíme před očima „úsvit věku inteligence“, v němž uvažující software lidstvu pomůže vyřešit klimatickou krizi a kolonizovat vesmír.  

↓ INZERCE

Pátého prosince odpoledne pak startup zveřejnil první dokončenou verzi o1, která už plně disponuje schopností uvažovat. (Magazín The Atlantic nedávno navázal s OpenAI obchodní partnerství.) 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc