Izrael způsobil v Bejrútu zemětřesení
Reportér magazínu The Atlantic v ulicích libanonské metropole po smrti vůdce hnutí Hizballáh
Zpráva o tom, že lídr Hizballáhu Hasan Nasralláh byl zabit v podzemním bunkru v Bejrútu po leteckém úderu izraelské armády, se v sobotu rychle rozšířila. Lidé se začali připravovat na možnost, že se politická architektura Libanonu po více než třiceti letech změní. A že tato změna následně otevře mnohé doposud zavřené dveře napříč Blízkým východem.
Ti, kteří proti Hizballáhu bojovali – nejen Izraelci, ale také Libanonci napříč konfesemi nebo Syřané či Jemenci –, byli nadšeni představou, že nadvláda šíitského hnutí by skončila. Jiní se obávali toho, že náhlé mocenské vakuum by mohlo Libanon zatáhnout zpět do občanské války, která zemi sužovala po patnáct let před tím, než se na počátku osmdesátých let 20. století Hizballáh objevil.
Nasralláh nebyl jen politický vůdce. Po dvaatřiceti letech u moci zosobňoval hnutí, které se stalo nejlépe vyzbrojeným nestátním aktérem na světě a důležitým pilířem íránské části osy odporu namířené proti Izraeli a USA.
Zbývá vám 8 minut čtení, ve kterých se dozvíte:
Reportér The Atlantic v ulicích libanonské metropole po smrti vůdce hnutí HizballáhPředplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu