Nechcete to ještě zvážit? Jak Milion chvilek přesvědčuje lidi, aby šli volit - a nehlasovali pro ANO
Tisícovka dobrovolníků spolku objíždí zemi a mluví s lidmi o tom, jak funguje politika
V neděli před polednem zastavuje u zpracovatelského provozu Sokolovské uhelné ve Vřesové auto, jeho posádka vystupuje a setkává se s dalšími dobrovolníky. Z kufru vytáhnou letáky a začnou je roznášet za stěrače aut na parkovišti. Spolek Milion chvilek pro demokracii je na dalším výjezdu: do voleb chtějí navštívit co nejvíce občanů, s nimiž mluví o tom, že by bylo dobré volit jeden z demokratických bloků - Spolu nebo Piráty se Starosty a nezávislými. Případně, že je dobré vůbec k volbám jít.
Vřesovou si pro nedělní výjezd vybrali, jak říkají, protože v této obci na Sokolovsku bývá tradičně velmi nízká volební účast. Před čtyřmi lety tady z 334 lidí dorazilo k urnám jen 22 procent voličů, platných hlasů bylo 72. Hnutí ANO ve Vřesové vyhrálo těsně: volilo ho 20 lidí, jen o jeden hlas méně získala Okamurova SPD, na třetím místě se umístili komunisti s devíti hlasy. Piráti dostali 5 hlasů, STAN dva a ze stran druhé předvolební koalice Spolu na tom byla nejlépe TOP 09 s 3 voliči, ODS hodil hlas jeden člověk.
“Já volit asi nepůjdu,” říká hned na parkovišti první oslovený člověk, vrátná továrny, která vyšla ven podívat se, co se děje. “Nemám koho.” Paní Dana Blinovová bývala kuchařkou, pak vážně onemocněla, operovali jí hlavu, nesmí nosit těžké věci. V restauracích a hotelech si uměla vcelku vydělat, s přechodem do invalidního důchodu si pohoršila, v Sokolovské uhelné není na celý úvazek. “Teď jsem měsíc a půl marodila a brala jsem deset tisíc, to poplatíte to nejnutnější kolem bytu - a co pak?” říká. “A je pravda, že Babiš začal aspoň přidávat. Zrušil ty tři dny na nemocenské zadarmo, aspoň to. Jinak bych nebrala deset, ale osm. Normálně mám patnáct a půl čistého. Neříkám, že je ve všem dobrý, ale aspoň lidem trošičku pomohl, i důchodcům,” říká.
“Zároveň je to tak, že šla ekonomika nahoru, takže mohl lidem dávat,” říká jí Jiří-Jakub Zévl, místopředseda spolku Milion chvilek, který je na dnešním výjezdu také. “No ale Kalousek se rozčiloval, když Babiš ty neplacené tři dny rušil, tak co si mám myslet,” oponuje paní Blinovová. Paní Blinovová si uvědomuje, že zrušit tři dny bez peněz na nemocenské chtěly i jiné strany, spokojena s Andrejem Babišem taky úplně není: vypráví, že nechápe, jak se může stát to, co její neteři. Opustil ji a dítě muž a ona se ocitla v situaci, kdy musela chodit do potravinové banky, aby mohla dát dítěti najíst. “Ale ani Babiš mě neoslovuje, má škraloupy, které mi vadí. Tak asi nepůjdu volit vůbec, nějaký škraloup má každý, nikdo mě neoslovil. A že se někdo začne zajímat chvilku před volbami a mluví k nám, najednou se zjeví nam plakátu a chce, abych ho volila, to ne, ” říká.
Jiří-Jakub Zévl jí vysvětluje a vypočítává, že opoziční poslanci měli dobré návrhy, jak pomoci lidem v době koronavirové pandemie, že zabránili spoustě špatných rozhodnutí, že ve sněmovně skutečně pracují. “Já neříkám, že ti Piráti třeba a další jsou špatní, ale na každém mě něco štve, a čtyři roky o nich nevím,” říká vrátná. “Je to tak, že do médií mají přístup nejvíce politici, kteří jsou zrovna ve vládě, to je fakt,” říká jí Jiří-Jakub Zévl, “nechcete si tedy přidat na facebooku třeba Petra Fialu, Ivana Bartoše, Víta Rakušana a další a sledovat je?” S tím Dana Blinovová souhlasí. A stahuje si přes QR kód z letáku v rukou chvilkařů přístup k messengerové aplikaci Volím změnu, že se na to podívá.
Tisíc víc než milion
Obec Vřesová sestává ze tří velkých paneláků. Původní obec Vřesová zanikla v roce 1958, ustoupila komplexu Sokolovské uhelné, a paneláky sloužily zejména pro zaměstnance podniku. Vchodové dveře jsou otevřené, dobrovolníci a členové týmu Milionu chvilek roznášejí plakátky do všech schránek. Občas někdo vykoukne z okna: paní, která bude volit SPD, už je pevně rozhodnuta. “Jiné strany neznám, o těchto vím, protože mi kamarádka o nich posílá mailem informace,” říká. Jméno říct nechce, pracuje ve fabrice vedle, o ostatních stranách toho mnoho neví. Kamarádka mezitím přešla k novému hnutí Volný blok pojmenovaném po poslanci-dezinformátorovi, který se od SPD ve sněmovně odloupnul a jeho hlavním tématem je odpor k očkování a zpochybňování existence onemocnění způsobeného novým koronavirem. “Já jsem očkovaná, chci SPD a pana Okamuru, má správné názory,” říká, co se dočetla v mailech od kamarádky, “nelíbilo se mu, že se tady v té pandemii všechno zavřelo, i obchody.”
Zlobí se zejména na Andreje Babiše, který to podle ní špatně zařídil, a na argument Veroniky Jiravové z Milionu chvilek, že Okamura vlastně vládne spolu s ním, drží ho svými hlasy a bude v tom s nejvyšší pravděpodobností pokračovat i po volbách, pokud Babiš uspěje se složením vlády, ji neodradí. “To nevím, ale pan Okamura má dobré názory, budu volit jeho,” říká žena. “Ale ten váš leták si pak přečtu,” říká Veronice Jiravové.
Dočte se na něm v grafickém rozcestníku, že pokud nechce změnu, volí ANO, pokud něco změnit chce, šipky ji dovedou ke koalicím Spolu a Pirátům se Starosty a nezávislými. A QR kódem na letáku se může připojit, stejně jako to udělala paní Blinovová, k jednoduché platformě Volím změnu, kde s ní v předtočených videích a ve zprávách rozmlouvají různé osobnosti - podle toho, jakou má nejasnost, jakou otázku.
“Babiše volit určitě nebudu, volit nebudu nikoho. I když Babiš aspoň lidem přidal peníze,” říká muž v okně ve vedlejším domě. Vadí mu platy politiků, vadí mu, že musel odejít po mnoha letech práce ze Sokolovské uhelné, když propouštěli, teď musí za prací dojíždět a za méně peněz. “Na pracující se tady nemyslí, přidávají jen sobě, tady se nežije dobře, špatné peníze,” říká, “navíc když je člověk v exekuci a to je tady kdekdo, tam se ocitnete raz dva, pak se vytlouká klín klínem, škoda mluvit.” Rozhodl se proto, že volit nepůjde vůbec. Lidé z Chvilek s ním dlouze mluví: nepřesvědčují, jen se ptají, vysvětlují - princip voleb, co vše ovlivňuje politika, jaká rozhodnutí učinila tato vláda, co se stane s hlasem, který propadne - že nakonec pomůže těm nejsilnějším ve volbách. “Ještě bych mohl uvažovat o topce a tady těch,” říká muž nakonec, “ještě uvidím.”
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Pieta, marketing, agrese, absurdita. Den na křížích s Andrejem Babišem
Dvě mladé ženy, které tu jdou kolem hřiště, budou mít osmnáct až těsně po volbách, říkají ale - jedna z nich není místní -, že by rozhodně volily Piráty. I s nimi setrvají Chvilkaři v hovoru: proč zrovna je, jak vidí svět, co je zajímá. “Nevím, ale jsou mi sympatičtí,” říká jedna z dívek.
Takových rozhovorů s letáky v rukou tady i později toho dne v parku u obchodního centra v Chomutově absolvují dobrovolníci a členové týmu z Milionu chvilek na padesát. Opakuje se v nich pořád stejný motiv: kdo přemýšlí o volbě ANO, mluví hlavně o penězích - jsou to lidé seniorského věku, kterým narostly důchody, i pracující lidé, kteří změnou daní dostávají vyšší výdělek. U lidí, kteří už napevno vědí, že budou volit ANO, jsou rozhovory kratší: nemá velkou cenu v nich setrvávat. “Soustředíme se zejména na lidi nerozhodnuté a na ty, kteří volit jít nechtějí. A máme docela úspěchy, už mnoho lidí nám řeklo, že volit nakonec půjdou, nebo o tom alespoň začali přemýšlet,” říká Zévl. Další rozhovor to potvrdí: třicátník ve Vřesové říká, že minule volil ANO, ale předminule Stranu zelených, a to jen proto, že vzal stopařku, která mu o zelených vyprávěla, odpovídala na dotazy - že takový rozhovor o politice s někým, kdo o ní ví víc, může člověka přesvědčit nebo alespoň nasměrovat.
Občas se hovor stočí k vyysvětlování principu zastupitelské demokracie, k tomu, jak volby vlastně probíhají, jak se pak hlasy rozpočítávají, jak to funguje ve sněmovně. Ukazuje se, že část lidí celou tu věc s volbami a politikou moc nechápe: ptají se na to se zájmem.
“Mnohým lidem takový rozhovor pomůže se sebevědomím, o politiku se nezajímají, nemají názor, neumějí si ho sami utvořit a tohle je povzbudí k tomu, aby o tom víc přemýšleli a vytvořili si ho,” říká Zévl, “snažíme se jim pomoci ten blok k politice, který mají, překonávat.”
Rozhovory s lidmi, kteří jsou pevně zapáleni pro ANO, případně pro SPD, jsou sice kratší, ale i ty mají podle něj smysl: jak říká, odstraňuje se tím “dehumanizace druhé strany”. “Když před sebou vidí normální lidi, kteří si s nimi povídají, i když se s nimi neshodne, stírá se tím ten rozšířený pocit, že my z té takzvaně druhé strany jsme skupina nějakých fanatiků,” říká.
Registrovaných dobrovolníků po celé zemi, kteří se chystají v kontaktní kampani oslovovat spoluobčany, už má Milion chvilek přes tisíc. “Nakonec ten rozdíl u voleb, jak to teď vypadá z průzkumů, může být mezi oběma bloky třeba jen v jednom mandátu, tedy ne zase v tak velkém množství hlasů,” říká Zévl, “a my zkrátka věříme, že tohle můžeme ovlivnit a že tisíce rozhovorů mohou dokázat víc než miliony na účtu Andreje Babiše.”
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].