0:00
0:00
16. 3. 20225 minut

Zase nás ta EU zradila! Jak je to s podporou premiérské cesty do Kyjeva

Evropa zůstává jednotná jako nikdy předtím a nedostatek pochvaly minimálně v Bruselu nikdo neřeší

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Zatímco česká společnost si užívá nový pocit hrdosti na svého premiéra po cestě Petra Fialy na Ukrajinu, část internetu láteří na EU, že odvahu tria politiků dostatečně neocenila. Za všechny jmenujme reakci bývalého velvyslance v USA a Havlova zahraničněpolitického poradce Michaela Žantovského, který napsal, že by si premiéři zasloužili „hlasitější podporu a ocenění“ od zástupců evropských institucí, protože „zvedli vysoko vlajku evropských hodnot“.

Připomeňme, že tito zástupci, konkrétně šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen a předseda Evropské rady Charles Michel, veřejně cestu nekomentovali. Jejich mluvčí potvrdili, že oba o záměru Petra Fialy, polského Mateusze Morawieckého a slovinského premiéra Janeze Janši předem věděli a dál cestu nehodnotili. Z klíčových představitelů Západu vystoupil na podporu premiérského gesta veřejně jen generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a také řada velkých evropských novin zvedla palec nahoru - Financial Times, Spiegel, Handelsblatt a další.

↓ INZERCE

Jistě by bylo skvělé, kdyby Ursula von der Leyen nebo Michel jedno ze svých četných videoposelství věnovali ocenění cesty tří vrcholných politiků EU do válkou decimované země v momentě sílící ruské agrese. Že se tak nestalo, ale neznamená, že by EU měla s cestou problém a chtěla se vůči ní oním tichem vymezit. Potkalo se tu jen několik rovin, které je dobré mít na zřeteli.

Zaprvé, takhle „studeně” unijní instituce prostě fungují. Kromě ostře sledovaných premiérů byli v úterý na Ukrajině ještě litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, jenž přijel za svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou, a do Lvova dorazil i litevský eurokomisař Virginijus Sinkevičius, aby si přímo na místě ověřil rozměr uprchlické krize. Jeho žena mimochodem pochází ze Žytomyru a Sinkevičius před časem sdílel na sociálních sítích fotku, jak ruská raketa srovnala se zemí školu, kam chodila.

Také o cestě obou Litevců věděli zástupci EU a rovněž v tomto případě neztratili ani slovo podpory. „Není náš úkol komentovat aktivity jednotlivých představitelů EU. Nevydávali jsme žádné zvláštní stanovisko, ani když letěl do Kyjeva Emmanuel Macron, ani když tam v únoru společně jeli ministři zahraničí Česka, Slovenska a Rakouska. Neděláme to,” zdůvodnil to Respektu ve středu mluvčí unijního šéfdiplomata Josepa Borrella Peter Stano. „To neznamená, že nynější premiérskou iniciativu nepodporujeme. Naopak, cesta má Borrellovu podporu. Dává perfektně smysl v rámci našeho úsilí pomoci Ukrajině, být s ní co nejvíc v kontaktu,” dodal.

Druhá rovina je komunikační. Morawiecki informoval Ursulu von der Leyen a Michela na okraj neformálního summitu ve Versailles minulý týden. Polští diplomaté v Bruselu říkají, že si tam měl vzít stranou také Macrona a německého kancléře Olafa Scholze, aby je zpravil o cestě. Přinejmenším francouzská diplomacie přitom tvrdí, že s cestou byli obeznámeni až těsně před startem, v pondělí večer.

Je tak možné, že řada členských států neměla dost času informaci „zpracovat”. Odtud možná komentáře některých západoevropských diplomatů v Bruselu, kteří pro zdejší reportéry mluvili o riskantní cestě, jež všechny zaskočila a může vyhrotit konflikt na Ukrajině - tak o tom psal například francouzský Le Figaro.

Komunikační rovinu musí zodpovědět Poláci coby iniciátoři věci a ti, přes které šly informace ven. Ale je jasné, že i kdyby byla komunikace dokonalá, některé země by cestou nadšené nebyly. Třeba proto, že mají k Rusku dlouhodobě holubičí postoj a nedůvěřují v tomto východním členům EU. Skandál? Když jel Macron do Moskvy jednat s Putinem ve snaze zabránit válce, čeští konzervativci nejhlasitěji volali, že k tomu nemá Macron mandát od zbytku Unie a spekulovali, co tam francouzský politik Putinovi chamberlainovsky nabídne výměnou za mír v Evropě.

A konečně, složení delegace do Kyjeva, které nabízí víc otázek než odpovědí. Jediným nekontroverzním politikem v ní byl Petr Fiala. Morawiecki - navíc v doprovodu Jaroslawa Kaczynského - strávil posledních několik let bojem proti Bruselu a Janša zase sekundoval proruskému Viktoru Orbánovi v šíření konspiračních teorií o úkladech Západu proti Maďarům, Slovincům a dalším. V řadě metropolí mohl právě tenhle fakt zabránit intuitivnímu potlesku. Pokud od pondělí do soboty pracujete na tom, aby vám ostatní nedůvěřovali, nemůžete čekat, že vám budou v neděli důvěřovat.

Přesto přese všechno je podstatné následující: premiéři se v pořádku vrátili, přivezli vzkaz od Zelenského, který žije a pokračuje ve svém apelu na Západ. „Nezaznamenala jsem žádné negativní reakce na cestu premiéra na Ukrajinu. Šlo o to podpořit přímo na místě bojující Ukrajinu a jejího prezidenta - a to se v očích všech podařilo,” řekla Respektu ve  středu velvyslankyně při EU Edita Hrdá.

EK pracuje na dalším balíku sankcí proti Rusku a připravuje se summit NATO i EU s americkým prezidentem Bidenem příští týden v Belgii. Evropa zůstává jednotná jako nikdy předtím a nedostatek pochvaly minimálně v Bruselu nikdo neřeší.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].