0:00
0:00
18. 3. 20215 minut

Za ČT a volby líbeznější, hlavně rychle!

Začal nepokrytý útok části politiků na veřejnoprávní televizi a odvolání jejího ředitele

Volby členů Rady České televize médií patří k tématům, u kterých člověk může otevřít třeba patnáct, deset nebo pět let starý text - a s klidným svědomím přepsat, co bylo napsáno tehdy. Tedy že politici berou ČT jako kořist, chtějí ji dirigovat skrze radní, přičemž členové rady nejsou voleni podle odbornosti, ale právě loajality k politikům. A rada je tak nástroj, jak nepustit veřejnoprávní médium z vlivu.

Současná situace se nicméně vymyká všemu, co se v radách doposud kdy dělo.  Sledovat jednání radních – momentálně kvůli koroně jen přes zvukový on-line záznam ze schůzí – znamená být svědkem šikany. Atmosféra v Radě ČT se prudce změnila vloni na jaře, kdy do ní byla zvolena trojice ekonomka Hana Lipovská, bývalý novinář Pavel Matocha a rozhlasový a internetový moderátor Lubomír Veselý, který se sám označuje jménem Xaver.

↓ INZERCE

Najednou se na radě začaly řešit miliony marginálií a radní se snažili generálního ředitele a management televize na některé z nich nachytat. Když pošta špatně doručila zásilku z televize k soudu při jednom ze sporů, následovala na radě dlouhá debata, zda právní oddělení kontroluje Českou poštu, které svěřilo zásilku, že ji skutečně doručila. S výtkou, že ČT nejedná dobře, když si u České pošty neověřuje, jestli dopis podaný na přepážce doručila další dny tam, kam měla, nebo ho ztratila.

Pak začalo přituhovat: radní Lipovská chtěla přístup do veškerých materiálů z přípravy pořadu o Lidicích, na nichž přitom měla osobní zájem – byla v případu angažovaná. Od dozorčí komise je nedostala, tak radní dozorčí komisi odvolali. Radní Matocha zase požadoval interní materiály – majetkový audit České televize, který si nechává  generální ředitel zpracovat, aby věděl, kde co zlepšovat. Na interní pracovní materiály přitom nemá rada nárok, kontroluje výsledek hospodaření. Vyjmenovávat desítky absurdit a sporných či šikanózních požadavků, na nichž se radní „točí“ a jimiž zavazují management televize, však nemá cenu. Po minulém týdnu stačí napsat tu poslední.

Nic, v čem by mohli řediteli vytknout porušení zákona, což je důvod k jeho odvolání, dosud radní nenašli. Přesto mu ho teď vytkli: jak upozornil Seznam Zprávy, konstatovali porušení zákona generálním ředitelem proto, že na stížnost koncesionáře, kterých chodí do televize stovky, neodpověděl radě přímo generální ředitel Dvořák, ale ředitel korporátních vztahů a komunikace ČT Vít Kolář. Věcně odpověď nenapadají, napadli podpis. Kolář sice tuhle agendu – „z pověření generálního ředitele“, jak pokaždé uvádí – vyřizuje vždy, ale to radní nezastavilo. Na papíru nebyl podpis Dvořáka, ale Koláře - a důvod k odvolání generálního ředitele je tedy na světě.

V tomhle světle je čtvrteční volba kandidátů do Rady ČT jen jasným potvrzením toho, že si převažující část sněmovny chystá půdu pro odvolání Dvořáka. Do užšího výběru neprošli lidé, kteří jsou odborně nebo morálně zdatní, nebo ideálně obojí - ale prošli lidé, z nichž se snadno doplní rada tak, aby byl dostatek hlasů pro změnu na postu ředitele ČT. Neprošel mediální odborník Jaromír Volek, neprošla bývalá ústavní soudkyně Ivana Jirků, neprošel bývalý chartista Petr Pospíchal, šéf Syndikátu novinářů Adam Černý ani nakladatel Martin Reiner.

Do užšího výběru dvanácti lidí, z nichž bude sněmovna v dubnu vybírat čtyři radní na místa, která se uvolní v květnu, naopak prošel například stávající radní Jiří Kratochvíl. Ten sice Dvořáka minule volil a v Radě ČT se projevoval dlouhá léta mlčením. Ale s příchodem kritiků a zjevné politické vůle – vítr fouká hlavně z SPD a Hradu – teď Kratochvíl říká, že Dvořák je nejhorší ředitel všech dob a „to byste koukali, co bych všechno mohl říkat, kdybych chtěl“.

Prošel i Karel Novák, který byl minule protikandidátem Dvořáka na pozici generálního ředitele, ale neuspěl. Nebo postava dezinfoscény Pavel Černocký, který v Parlamentních listech prohlásil: „Vadí mi Dvořák a hlavně pak vedení a velká většina redakce zpravodajství. Těším se na dobu, kdy nové vedení televize vyrazí lidi jako Fridrichová, Šámal, Wollner a Rosí.“ A o to tady zjevně jde –  zbavit ČT kritického myšlení, udělat ji líbeznější pro politiky. Protože s generálním ředitelem se pravděpodobně vymění i nižší management, ředitelé programů, zpravodajství i šéfredaktoři zodpovědní za obsah příspěvků.

Tak rychle jako tentokrát se ještě nikdy Rada ČT nevolila. Většinou jsou prázdná místa po radních, kterým skončil mandát, prázdná několik měsíců. Sněmovna volbu obvykle odkládá, zapadá pod jinou agendou. Teď je širší výběr kandidátů hotov dva měsíce předtím, než čtyři stávající radní skončí, a v dubnu už budou zvoleni noví.

To by samo o sobě nebylo ničemu na škodu, jen se to vymyká obvyklému chování sněmovny. Budou volby a není třeba váhat. Plán se začal v Radě ČT naplňovat šikanou generálního ředitele; byl podporován či spíše veden Hradem a SPD a teď ve sněmovně podpořen koalicí ANO, SPD a KSČM. Pokud vyjde, v květnu nebo červnu odvolá rada ředitele Dvořáka. A pokus udělat líbeznějšími už říjnové parlamentní volby by mohl začít.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].