Legenda o soudcích, státních zástupcích a Janě Nečasové
Městský soud zrušil osvobozující rozsudek; co bude dál
Rozhodnutí soudů a státních zástupců v případech, jež se dotýkají památné „razie“ na Úřadu vlády, která v roce 2013 odhalila informace vedoucí až k pádu vlády Petra Nečase, vyvolávají v hlavách laiků asi pěkný zmatek. Žije tu vedle sebe několik legend, které se pokoušejí pojmenovat, co se vlastně děje. Jednou z nich je, že policistům a státním zástupcům se podařilo hlavní obviněné a žalované Janě Nečasové prokázat jen „kabelky“. A jinou, že od začátku bylo přece jasné, že všichni obvinění vyváznou - protože kdo kdy v Česku viděl jít vlivné lidi (politiky, podnikatele, šéfy tajných služeb) za své činy pykat.
Jak si tedy případy Jany Nečasové dnes skutečně stojí? I kdyby měla jít Jana Nečasová k soudu jen za „kabelky“, tedy za to, že v době, kdy dělala šéfovou kanceláře premiéra Petra Nečase, přijímala od vlivných manažerů a podnikatelů drahé pozornosti (celkem v prokázané výši deset milionů korun) a neplatila za dary daně (necelý milion), mělo by to tak jako tak ve slušné zemi stát premiéra a milence šéfové kanceláře křeslo. Kdo si myslí, že ne, otevírá dveře korupci v politice a nejen tam. To poznámka k těm, kteří mají pocit, že policejní zásah v červnu 2013 byl nějakou konspirací.
Za co je dál Jana Nečasová souzena? Městský soud těsně před Vánocemi (už podruhé) řekl, že Jana Nečasová, dva bývalí šéfové Vojenského zpravodajství a jeden důstojník této tajné služby, byli obvodním soudem osvobozeni (za sledování první manželky Petra Nečase) neoprávněně. Důvody rozhodnutí vysvětlí soud, až dostanou verdikt soudci, státní zástupci a advokáti, ale asi nebude odlišný od toho prvního. Obvodní soudkyně Králová, která dvakrát v tomto případě Nečasovou osvobodila, pochybila v mnoha bodech - a vykládá i důkazy, které svědčí v neprospěch Nečasové a mužů z tajné služby v jejich prospěch. Včetně svědectví současného manžela Nečasové, expremiéra Petra nečase. V tomto případě je možné, že soud případ Králové odejme a začne ho soudit jiný soudce (soudkyně).
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Bylo to jen takové šmejdění ve prospěch rodiny Nečasových
Další věc, kdy se Petr Nečas za pomoci své současné ženy měl pokusit uplatit poslance, aby (zprostředkovaně) hlasovali pro udržení jeho vlády u moci, dostala před měsícem na stůl také soudkyně Králová. Opět na ni vyšlo pořadí. Věc odročila, protože si obhájci (po třech a půl letech vyšetřování) u soudu stěžovali na podjatost státního zástupce. Věc se bude řešit, až obhájci napíší písemnou stížnost.
A konečně třetí věc, v níž je Jana Nečasová stíhána, tedy že se podílela na úniku informací z tajných dokumentů, které posílala BIS na Úřad vlády, je u soudu. Byla odročena kvůli omluvám (nemoc) dalšího žalovaného Ivo Rittiga.
S mírnou nadsázkou řečeno, případy Jany Nečasové mají v podstatě normální průběh, který odpovídá kondici českých soudů. Jejími hlavními rysy jsou pomalost, formálnost a nedostatek právní suverenity a úcty ke spravedlnosti. To dovoluje soudům vynášet protichůdné rozsudky, špatně zdůvodněné verdikty a trapně podléhat názorům obhájců a žalobců při absenci vlastního podloženého právního přesvědčení.
Pokud tedy chceme hledat paradoxy a konspirace v případu Jany Nečasové a dalších žalovaných, začněme odzadu – u soudů. Protože bez ohledu na předjímání osvobozujících či odsuzujících rozsudků je výkon, který justice předvádí v případech Jany Nečasové jako celek, docela alarmující.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].