Julian Assange se přiznal ke konspiraci a míří na svobodu
Jeho mise nezměnila svět k lepšímu, skončila ale osobní tragédií
Julian Assange míří po dohodě s americkou vládou na svobodu. Australský hacker, který v minulosti zveřejnil stovky tisíc stran utajovaných nebo soukromých materiálů, se po mnohaletém útěku před americkou justicí nakonec rozhodl přiznat k jednomu z řady obvinění. Za to mu bude udělen trest, který není delší než pět let, jež strávil v britské věznici, kdy se prostřednictvím řady odvolání pokoušel zabránit svému vydání do USA.
Assange tedy bude v následujících hodinách či dnech americkým soudem oficiálně uznán vinným ze zločinného spolčení s cílem získat a distribuovat utajované informace. Trest si odseděl a australská vláda již dříve naznačila, že jednoho z nejznámějších Australanů současnosti převezme zpět na území jeho rodného světadílu. Assange může začít nový život.
To je jistě úleva nejen pro něj a jeho manželku a rodinu, ale také pro americkou vládu. Assange rozhodně nebyl stíhán nespravedlivě a (teď už oficiálně) není ani žádným „novinářem“ pronásledovaným pro svou odvahu využívat svobody slova k tomu, aby odhaloval zločinecké praktiky vlád (výhradně západních) a politiků. Jeho propuštění na svobodu je úlevou především z lidských a humanitárních důvodů.


Hacker se sám zapletl do své paranoidní vize západního politického a právního systému a zaplatil za to tragickou daň. Téměř čtrnáct let strávil s omezenou nebo žádnou osobní svobodou, nejdříve v azylu ve stísněných prostorách ekvádorské ambasády v Londýně, potom v cele věznice s přísnou ochranou Belmarsh. Dnes dvaapadesátiletý muž je mentálně i fyzicky pouze stínem energického mladíka, jakým byl v roce 2010. Přesto má teď šanci začít nový život.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu