Lítost nad Bohuslavem Svobodou
Praha je nejen bez peněz, ale i bez vlády
Přední český porodník Bohuslav Svoboda si po vstupu do politiky rozhodně nemůže stěžovat na nudu. Napřed na něj z ničeho nic ukázali lidi z pražské ODS, aby jim jako známá důvěryhodná tvář pomohl odvrátit hrozící volební katastrofu. To se povedlo, ODS spadla ve volbách “jen” na polovinu (z víc než padesáti procent na zhruba 25) - i to jí však stačilo, aby převzala otěže a dohodla městskou koalici s třetí sociální demokracií proti vítězi TOP 09.
Po roce se účelovému spojení starých matadorů pražské politiky Svoboda vzepřel a s částí ODS i podporou premiéra dohodl novou radu města - tentokrát už s TOP 09. Od moci odstavení lidé spojení s Pavlem Bémem a jeho vedením Prahy to psychicky neunesli; někteří odešli ze zastupitelstva a začali Svobodu otevřeně kritizovat.
Svoboda naopak začal mluvit o očistě pražské politiky a vyšetření miliardových kšeftů, které jeho straničtí kolegové v minulosti uzavřeli. Realita ale byla složitější, než možná sám primátor čekal. Především policie nenašla (možná ani nechtěla najít) dost důkazů, aby spustila vyšetřování průšvihů jako Opencard. Obří investice jako stavba tunelu Blanka nebo nákup tramvají za 18 miliard zatěžují městskou kasu víc, než ještě před rokem dvěma kdokoliv přiznával. Praha jako devátý nejbohatší region v EU sice v tabulkách předčí Vídeň nebo Stockholm, nicméně momentálně nemá na zaplacení účtů svých velkých investic, na zlepšování přetížené veřejné dopravy, natož na hlubší proměnu veřejného prostoru, který na spoustě místech města vypadá tak, jak ho tady komunisti koncem 80.let zanechali.
Nejde ale jen o prázdnou kasu. Atmosféra ve vedení Prahy se jednoznačně zlepšila, o vlivu kmotrů teď nejsou žádné znervózňující poznatky a někteří radní zase po letech vypadají, že je život ve městě zajímá. Řízení města ovšem začaly čím dál víc paralyzovat spory mezi ODS a TOP 09: o způsob vedení města (má mít primátor a jeho náměstci právo veta, nebo ne?), o volbu šéfa strážníků, o územní plán, dostavbu Blanky, zdražování jízdného v MHD atd. Většinou jde o málo srozumitelné hádky, kde je těžké dopátrat se jednoznačných viníků.
Zřejmá tedy zůstává jen lítost nad Bohuslavem Svobodou, jenž v posledních třech letech projevil dost podstatnou snahu zbavit vedení města kmotrovských praktik, které zavedli jeho předchůdci.
Jisté pouze je, že primátor si nerozumí s koaličním partnerem a podstatná část jeho vlastní politické strany touží po jeho neúspěchu. Přesněji řečeno touží po tom, aby se ukázala Svobodova neschopnost vést město a klidil se z cesty, což nevypadá jako zdravá politická situace. To celé navíc komplikuje fakt, že Svoboda spolu s téměř celou radou města čelí trestnímu stíhání za smlouvy, které měly hasit starý průšvih kolem Opencard.
Teď Svobodovi hrozí, že skutečně bude muset odejít. TOP 09 vypověděla koaliční smlouvu a zatím neřekla, co dál. Zda bude chtít s ODS vyjednat smlouvu novou, nebo začne vládnout se sociální demokracií. Hledat za téhle situace opět nějakého zřejmého viníka není jednoduché; máslo na hlavě mají evidentně obě koaliční strany, jak to obvykle v partnerství bývá.
Zřejmá tedy zůstává jen lítost nad Bohuslavem Svobodou, jenž v posledních třech letech projevil dost podstatnou snahu zbavit vedení města kmotrovských praktik, které zavedli jeho předchůdci. Je to však i lítost nad jeho politickou naivitou, byť možná hranou. Svoboda se rozčiluje, že TOP 09 jde o moc a její čelní figuře Tomáši Hudečkovi jen o primátorský řetěz.
Trochu podivení na místě je, TOP 09 totiž vyhrál volby v Praze Zdeněk Tůma, nikoliv Hudeček. Ale opravdu jen trochu: chtít moc je pro politiky, zvlášť ty vítězné, dost důležitá vlastnost - a Svobodova ODS od začátku tahá v téhle koalici za kratší konec. Rok před volbami je z pohledu TOP 09 dost nevýhodné, že veřejnost zná vlastně jen primátora, zatímco nějakého Hudečka ne. Pokud chce TOP 09 bodovat i příští rok, potřebuje tohle změnit, soustředit víc pozornosti na sebe; a v tom nejvíc překáží právě populární Svoboda.
Pro Pražany to ale nemusí být nutně špatná zpráva. Město potřebuje fungující radu a kdo v ní zasedne, není úplně nejpodstatnější. Bohuslava Svobodu ještě čeká hodně práce: bude muset do voleb přesvědčit napřed vlastní stranu, že je lepší než Bémova stará parta, a má tedy vést ODS do voleb v Praze ještě jednou. A pak samozřejmě přesvědčit i voliče, že jeho odstavení z vedení města byla chyba. Ale kdo ví, třeba se nakonec s Tomášem Hudečkem v příštích dnech ještě dohodnou na kompromisu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].