Dobrá zpráva pro Ukrajinu. Rusko zatím v únorové ofenzívě ničeho nedosáhlo
Souhrn dne: Do čela Prahy se vrací Bohuslav Svoboda (ODS)
Ruská ofenzíva, která zatím není
Rusko zahájilo na počátku února na východě Ukrajiny svou ofenzívu. V Charkovské oblasti zesílilo ostřelování, v Luhanské oblasti se Rusové pokouší prorazit obranné linie. U Doněcku se jim pomalu, ale přece daří dobývat měsíce dobývané město Bachmut. Ostřelované je Záporoží i na podzim osvobozený Cherson na jihu Ukrajiny – a také tady se ruské jednotky pokouší posunout své pozice.
S bachmutskou výjimkou ale zatím všechno končí bez úspěchu. Pokud Rusové někde získávají území, pak desítky metrů denně a za cenu velkých lidských i technických ztrát. Velkými ztrátami, i když se velkou pravděpodobností menšími než Rusové, pochopitelně trpí při obraně i ukrajinské jednotky. Pokud Rusové dosáhnou dobytí u Bachmutu, budou jím na doněcké frontě vyvažovat jiné neúspěchy: je velmi pravděpodobné, že při útoku u městečka Vuhledar ztratili elitně vycvičenou brigádu, tedy zhruba pět tisíc vojáků. Ruská armáda zjevně nehledí na ztráty netrénovaných, narychlo mobilizovaných vojáků. Ale výsadkáři a námořníci, kteří u Vuhledaru zemřeli nebo padli do zajetí, pro ni cenu mají.
Ruskému vedení se také stále nedaří zatáhnout do svého válečného úsilí Bělorusko. Režim diktátora Lukašenky sice pomáhá ruské armádě logisticky, ale v obavách z vnitřních nepokojů se stále brání tomu, aby z jejího území vedlo Rusko útok na Ukrajinu, a především aby se do bojů zapojili běloruští vojáci. To všechno k velkému, ale marnému vzteku ruského prezidenta Putina.
Podle zpráv západních zpravodajských služeb ruské síly shromažďují u ukrajinských hranic bojová letadla. V posledním měsíci aktivita ruského letectva mírně poklesla, nyní se opět vrací k normálu uplynulého roku. Letecká síla, která čeká v západním Rusku, se tedy zatím nijak neprojevila. Ruské letectvo je vůbec jednou z největších záhad vpádu na Ukrajinu. Na počátku se mu nepodařilo ovládnout vzduch nad napadenou zemí a ani se o to zásadně nepokoušelo. Z neznámých důvodů, nad nimiž vojenští analytici jen kroutí hlavou.
Častým vysvětlením podobných rébusů v minulosti bylo, že Rusko chystá nečekaný a drtivý úder. Ale nikdy nic takového nepřišlo. Spíš se ukázalo, že důvodem nečinnosti jsou technické problémy nebo neschopnost velení. Nedávno zveřejněná videa od Vuhledaru, kde elitně vycvičení tankisté při ústupu dělají základní chyby a platí za to smrtí v minovém poli, tento dojem jen posiluje - i když je nutné mít na paměti, že jde o záběry vybrané ukrajinskou propagandou a není to úplný obraz vuhledarské bitvy.
Vojenští znalci na konci ledna zaznamenali, že ruská logistika začala pracovat efektivněji - ruská vojenská nákladní auta kupříkladu ve větším měřítku používají přívěsy. Toto “zlepšení” srozumitelné i laikovi ovšem trvalo ruské armádě skoro rok. To nesvědčí o schopnosti učit se a přizpůsobovat taktiku potřebám bitevního pole. Ukrajinské ani západní rozvědky ale ruskou sílu nepodceňují a naprostý rozklad ruské armády nečekají. Kromě tanků tak Ukrajina po svých partnerech důrazně žádá i protivzdušnou obranu. Ruská letecká síla je stále znatelným rizikem.
Zatím ale platí, že Rusko v únoru ničeho nedosáhlo. Vladimir Putin se nebude mít příští týden čím pochlubit v projevu k poslancům ani ke dvěma stovkám tisíc shromážděných na moskevském stadionu v Lužnikách, kteří se svým prezidentem oslaví výročí invaze. To je dobrá zpráva pro Ukrajinu, která chystá protiútok. Dvě úspěšné ofenzivy - u Charkova a u Chersonu - má za sebou. Třetí připravuje a podle všeho jen čeká, až dorazí potřebná západní technika. Tomáš Brolík
Rádi bychom vás také pozvali na konferenci Respektu, kterou chceme připomenout rok od ruského vpádu na Ukrajinu. Připravili jsme pro ni několik debatních panelů - s experty na Ukrajinu a Rusko, s Ukrajinkami žijícími v Česku o jejich pohledu na válku i s našimi reportéry, kteří vám na stránkách Respektu i na našem webu přinášejí reportáže z válčící země. Konference se koná příští pondělí 20. února od 16 hodin. Vstupenky (pro předplatitele za zvýhodněnou cenu) najdete pod tímto odkazem. Těšíme se na vás!
Pražské zastupitelstvo zvolilo nové vedení metropole, do čela města se vrací Bohuslav Svoboda (ODS). Petr Pavel byl druhý den v Karlovarském kraji. Rusko v noci podniklo masivní raketový útok na Ukrajinu. Řetězec McDonald’s zdražuje kvůli vysokým cenám potravin a energií ve Velké Británii pět položek ze svého menu. Paliva v Česku dále zlevnila, nafta je nyní pod 37 korunami. Dvaačtyřicetiletý muž se v Praze polil hořlavinou a zapálil, je v péči lékařů. Meteorologové předpovídají deštivý víkend a v příštím týdnu ochlazení. Ptákem roku 2023 je podle ornitologů polák velký. Macchu Picchu se po 25 dnech znovu otevřelo turistům, zavřené bylo kvůli demonstracím. Začíná filmový festival Berlinale. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková se stala národní koordinátorkou pro adaptaci a integraci válečných uprchlíků z Ukrajiny. I neuvěřitelných 248 hodin po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii se záchranářům podařilo najít živou dívku. Distanční výuka v pandemii oslabila víru rodičů, že mohou pomoci vzdělání svých dětí, vyplynulo ze studie think tanku IDEA. Šéf Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Miroslav Vaněk rezignoval po podezření z obtěžování studentek rezignoval; vyzvala ho k tomu rada ústavu. Dělníka v Chlumčanech zasypaly dlaždice, hasiči jej vyprostili a ve vážném stavu předali zdravotníkům. Nominace na hudební ceny Anděl ovládl zesnulý zpěvák Miro Žbirka. Slovenská sněmovna schválila usnesení označující ruský režim jako teroristický. Podle ostravského primátora Tomáše Macury, který oznámil odchod z ANO, vyvíjí hnutí tlak na jeho odchod z funkce primátora. Čísla sledovanosti televizí se vrátila na předpandemickou úroveň. Justiční weby postihl výpadek. Ústavní soud zamítl stížnost muži, který v řadách proruských separatistů bojoval na Donbase. Zemřela ředitelka finančního oddělení ruského Západního vojenského okruhu Maria Jankinova, v Petrohradu vypadla z okna. Izraelský ministr zahraničí Eli Cohen navštívil Kyjev. Španělsko schválilo zákon umožňující jako první v Evropě „menstruační volno“. Policie se bude znovu zabývat tím, zda při zadávání reklamy na Farmě Čapí hnízdo nedocházelo k daňovým únikům.
Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].