Vzala policie známého advokáta Jiřího Teryngela do vazby jen proto, že jej podezřívá ze stamilionového daňového úniku? Nebo detektivové spíše doufají, že se přes tohoto právníka s pestrou a trochu děsivou minulostí dostanou k prominentnímu uprchlíkovi Tomáši Pitrovi, jehož Teryngel obhajuje? A přes Pitra zase k jeho příteli a obchodnímu společníkovi Radovanu Krejčířovi?
Teryngel je zkušený a světem podezřelých obchodů a zákulisních tahů protřelý právník a nedá se moc věřit, že se ve vazbě zlomí a prozradí nejen místo Pitrova pobytu ale třeba i to, jakými pokoutními cestami vytahuje z Česka své peníze.
Teryngel prošel před pádem železné opony komunistickou stranou a také Lidovými milicemi. Kvůli tomu musel opustit po roce 1990 vysoký post v prokuratuře, ale neztratil se. V druhé polovině minulé dekády se stal hlavním obhájcem ruskojazyčných mafiánů zatčených po věhlasné razii U Holubů. Hájit mafiány mu pomáhal Josef „Pepa“ Doucha, bývalý policista o němž sociální demokracie v roce 1998 dokonce uvažovala, že jej jmenuje policejním prezidentem.
O Teryngelovi se na přelomu tisíciletí říkalo, že bez jeho doporučení vláda Miloše Zemana nejmenuje žádného významnějšího státního zástupce nebo vysokého úředníka ministerstva spravedlnosti, a také že mu o radu volával Stanislav Gross, když připravoval reorganizaci policie. Možná to byly přehnané spekulace, pravdou však určitě je, že „renomovaný“ advokát zastupoval v těch letech při korupčním pronájmu moskevského hotelu Český dům (vlastněném ministerstvem zahraničí) stát i soukromého zájemce o nájem, a že kvůli tomuto angažmá byl o dva roky později vyloučen z advokátní komory. Jenže vyloučení trvalo jen chvíli, našlo se formální pochybení a Jiří Teryngel se dál mohl věnovat své klientele, ke které se brzy přidal i Tomáš Pitr.
Daňový podvod je zločin, který policie docela „umí“. Přesně řečeno, dokáže jej odstíhat, přesně pojmenovat a procento případů, které se dostane k soudu je vysoké, třeba oproti dalším závažným ekonomickým zločinům jako podvod nebo praní špinavých peněz. Pravda je, že k soudu se složitější případy daňových úniků dostávají někdy až po deseti letech. Je jisté, že policie má na Teryngela silné důkazy a je jisté, že se bude snažit ptát se jej i na Pitra. Už dnes si možná dveře jeho cely podávají zástupci BIS s důstojníky rozvědky aby se něco od slavného vězně dozvěděli. Uvidíme, jak to dopadne.
Zatím by nám mělo ke spokojenosti stačit, že se policie odvážila „dostat do tepláků“ advokáta s významnými styky propojujícími svět politiky se světem zločinu. Možná by to někteří podobně renomovaní Teryngelovi kolegové z advokacie měli brát jako varovný vzkaz.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].