Nacistická paráda
Málokdy se člověk za události ve své zemi vysloveně stydí, tuhle sobotu však bylo proč. První zdejší queerparade, tedy průvod gayů a lesbiček městem, skončila fiaskem.
Málokdy se člověk za události ve své zemi vysloveně stydí, tuhle sobotu však bylo proč. První zdejší queerparade, tedy průvod gayů a lesbiček městem, skončila fiaskem. Už několik dní před akcí se v Brně objevily plakáty s nápisem Teplouši, táhněte!, pár minut po začátku napadli účastníky neonacisté, takže organizátoři museli průvod zastavit. Po půl hodině se namísto ukončení rozhodli pouze ke zkrácení trasy, ale po dalších dvaceti minutách, zraněních a neonacistickém útoku slzným plynem queerparade definitivně skončila.
Pestrobarevný, veselý průvod homosexuálů je jedním z lakmusových papírků liberální společnosti. Tolerance vůči němu - nebo lépe radost z jeho existence - odlišuje Berlín od Moskvy a Bělehradu. Razance, s jakou ho čeští extremisté překazili, naznačuje, že zatím máme blíž spíš k těm druhým.
Ale něco na tom příměru nesedí. Nezdá se totiž, že by v Česku ve vztahu ke gayům a lesbičkám selhávaly instituce nebo veřejnost. Už dva roky platí zákon o registrovaném partnerství, podporuje ho 75 procent Čechů. Brněnští úředníci před sobotním průvodem zakázali dvě protestní akce ultrapravice. Do čela queerparade se postavila ministryně vlády. Na místě sice pobíhal s křížem a plamennými hesly jeden ultrakonzervativní katolický farář, ale sama církev nepřišla s žádným oficiálním odsudkem, jak to známe z Polska nebo Bulharska. Policie možná podcenila sílu neonacistů, ale to se při premiéře může stát.
Ne, Česko nemá velký problém s homosexuály. Má ale čím dál víc problém s neonacisty a ultrapravicí. Po období vražd a pouličních útoků v 90. letech násilná rasově motivovaná trestná činnost ubyla a skinheadské hnutí evidentně ztratilo přitažlivost. Dodnes zůstává marginální, ale hrstka jeho předáků pochopila, že cesta zpátky vede přes účinnou medializaci. Protestní provokace na místě bývalého koncentračního tábora v Letech, pochody židovským městem a snaha budovat si image důvěryhodných politiků, sice působí jako zcela průhledná zástěrka staré nenávisti, ale kýženou pozornost přináší.
Je otázka, jak s dnešní ultrapravicí, která se naučila balancovat na hraně povoleného, bojovat. Jednou cestou může být odvážná interpretace a nemilosrdné uplatňování zákonů proti rasismu a xenofobii. Řešení naznačil v neděli ministr vnitra Ivan Langer, když v televizi mluvil o možném zákazu Národní strany. Ale mělo by se týkat i dílčích provinění, což se často neděje. Pro příští queerparade pak bude nutné udělat taková bezpečnostní opatření, aby homosexuálové mohli v klidu a bezpečí slavit a izolovaní extremisté se nedostali do médií.
Podívejte se také na video ze sobotní akce Duhová vlna prošla Brnem.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].