0:00
0:00
17. 7. 20084 minuty

Mamuti v levém dálničním pruhu

Jak si vysvětlit Topolánkův krok zpět, kdy couvnul před nátlakem dopravců, kteří protestují proti zákazu výjezdu jejich kamionů o víkendech po celý rok a chce na konci prázdnin „jejich požadavky přehodnotit“?

 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Člověk si při sledování vyjednávání předsedy vlády a dopravců připadá jako cestující časem. Jakoby se mu na chvíli zatmělo před očima a spatřil před sebou skupinu mamutů, jak si na sklonku doby ledové navzájem pochvalují hustou srst a vůbec neberou na vědomí, že se na horizontu objevuje nová éra, že jim ledovce tají pod nohama a že je nejvyšší čas zvednout choboty a troubit na ústup.

↓ INZERCE

Jak jinak si vysvětlit Topolánkův krok zpět (nebo stranou?), kdy couvnul před nátlakem dopravců, kteří protestují proti zákazu výjezdu jejich kamionů o víkendech po celý rok a chce na konci prázdnin „jejich požadavky přehodnotit“. Dopravci dokonce vyhrožují zablokování českých dálnic, pokud jim premiér nevyhoví. K zastavení dopravy v Praze by jim prý stačilo dokonce jen deset „long vehiklů“ (vlastně to není tak špatný nápad, Pražanům i metropoli by se na pár hodin nebo dní ulevilo).

„Zákaz jízd nic nevyřeší. Kamiony nejsou příčinou víkendových dopravních nehod,“ tvrdí prezident sdružení dopravců Česmad BohemiaVladimír Starosta.

Lže (nebo nemluví pravdu?). Minimálně policejní statistiky totiž mluví jinak. „V poslední době stoupá počet nehod nákladních aut, a to především před víkendem a v pondělí nad ránem,“ uvedl šéf dopravních policistů Martin Červíček v Hospodářských novinách.

„Omezení částečně situaci uklidní, řidiči jsou v pátek a v neděli zbytečně vystresovaní,“ řekl tamtéž Petr Moos, děkan Dopravní fakulty ČVUT, který pro ministerstvo dopravy zpracovává podrobnou studii o dopadu zákazu.

Samozřejmě, že kamiony jsou příčinou dopravních nehod – pokud se v pátek a v neděli zvyšuje frekvence osobní dopravy, roste zatížení komunikací i stres řidičů a víc se zahřívají už tak horké hlavy (ty v motoru i ty za volantem), zvlášť když řidiči kamionů i osobních aut takovým změnám podmínek nepřizpůsobují styl své jízdy. Jediné řešení, jak nápor snížit, je ale zakázat v těchto dnech přístup na dálnice kamionům.

Vladimír Starosta se zlobí nad vysokými cenami mýtného, přitom mýtné se vybírá především k opravám vozovek, místo k náhradě ekologické škody z nákladní automobilové dopravy, která podle vládních (sic!) odhadů činí přibližně 55 miliard korun ročně. Tenčí se zásoby ropy a s tím roste i cena pohonných hmot. Podnikatel, který nevidí, že bude muset investovat do inovací v dopravě a hledat jiné cesty, musel zatuhnout jako vosa v jantaru. Na jak dlouho si své vyvzdorované výhody vyvzteká?

Obyčejný člověk ani autor glosy by neměli být alibisté – samozřejmě že i oni sami jako konzumenti svou poptávkou nákladní dopravu podporují. Otázkou ale je, jak se požadované zboží bude transportovat. A místo toho, aby se dopravci poučili a směrovali svoje aktivity na železnici, vyhrožují protesty a blokádami a ogar s gulemi před jejich nároky ustupuje. Pokud platí, že se politici v posledních letech řídí především průzkumy veřejného mínění, mělo by Mirka Topolánka zajímat, že například podle průzkumu AVE marketing nesouhlasí s jízdami kamionů o víkendech zhruba 85 procent českých motoristů.

Pravdu má Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí Duha, když říká: „Dálková kamionová přeprava je odvětví, kterému by vláda neměla pomáhat, ale naopak se aktivně snažit, aby jej ubývalo.“

Místo toho mají v příštích měsících Českem prohánět obří kamiony s váhou kolem 70 tun a délkou 25 metrů a Mirek Topolánek mluví i o výstavbě kontroverzních jezů na Labi pro lepší splavnost („Je třeba urychlit práce a naplnit vládní prohlášení“). Toť případ pro politické archeology!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].