0:00
0:00
Agenda8. 7. 20085 minut

Žádný papír na bankovky

Do boje proti zimbabwskému režimu se zapojily i soukromé společnosti. Po britském Tesku přerušil své obchodní styky se Zimbabwe také německý dodavatel papíru pro výrobu bankovek.

Astronaut
Autor: Globe Media / Reuters

Německá společnost Giesecke & Devrient, která pomáhala Zimbabwe s dodávkami papíru na výrobu bankovek, rozvázala se zemí spolupráci. Důvodem je politická situace v zemi. Stejně tak britský maloobchodní řetězec Tesco před několika dny uvedl, že už nebude nadále odebírat cokoliv z produkce Zimbabwe. Řetězec toto rozhodnutí bude stát milion liber (30 milionů korun).

↓ INZERCE

Tesco dosud obchodovalo se Zimbabwe, aby tím pomohlo místním pracovníkům. Po přerušení obchodních vztahů se jim bude řetězec přesto dál snažit pomáhat. Konkurenční řetězce Waitrose a Sainsbury své vztahy s zimbabwskými dodavateli nepřerušily. „Doufáme, že to pomůže demokratickému hnutí v zemi a ne naopak,“ uvedla v oficiálním sdělení společnost Waitrose.

Podle politologů jde spíše o morální gesto a situaci to nezlepší ani nezhorší. „Je to jenom symbolické gesto, protože jejich ekonomická situace je katastrofální bez ohledu na to, jestli tam někdo investuje nebo ne. Navíc většina peněz stejně končí v rukou vládnoucí garnitury včetně prezidenta Mugabeho,“ uvedl v rozhovoru pro Respekt.cz politolog Jiří Pehe.

Mezinárodní nátlak

Zahraniční společnosti se ocitly pod tlakem veřejnosti poté, co byl ve zmanipulovaných volbách opětovně zvolen kontroverzní prezident Robert Mugabe. Prezidentské volby v Zimbabwe označila řada států za frašku. Britská vláda následně vyzvala soukromé společnosti, aby přehodnotily své investice ve světle budoucích akcí mezinárodního společenství proti Mugabemu. Podobně se zachovalo Německo. Rada bezpečnosti OSN totiž pravděpodobně uvalí na Mugabeho režim tvrdé ekonomické sankce. Ještě ale není stanoven konkrétní termín, kdy by se tak mělo stát.

Příklad embarga Spojených států vůči Kubě ukazuje, že embargo nemůže změnit režim. Může mu pouze zamezit, aby se šířil do dalších zemí,“ okomentoval možnou akci OSN pro Respekt.cz ředitel Občanského institutu Roman Joch. Embargo může navíc Mugabe využít, aby označil západní státy za viníky jejich problémů. „Základní problém je v tom, že vlády okolních zemí nevyzvou Mugabeho k odstoupení,“ tvrdí Joch.

Důvod, proč tak neučiní, je dvojí. Jednak se bojí vlny uprchlíku, které by k nim v případě nepokojů přišly a pokrytectví okolních států. „Stále ho berou jako hrdinu boje proti bělochům a je těžké ho kritizovat. Je to takový dvojí rasismus. Když bílá vláda zabíjí černochy tak je to samozřejmě špatné, ale když zabíjí černá vláda černochy, tak se říká, že se nic neděje. Jakoby tady bylo očekávání, že černá vláda není schopná chovat se ke svým obyvatelům slušně,“ upozorňuje Joch.

České stanovisko

České ministerstvo zahraničních věcí po zimbabwských prezidentských volbách vydalo prohlášení, ve kterém vyjadřuje zklamání z průběhu voleb a porušování lidských práv. Vyzvalo také okolní státy k odsouzení praktik Roberta Mugabeho. Velvyslance v Zimbabwe již Česko nemá. „Máme tam teď zastoupení na úrovni chargé d'affaires a vyslání dalšího velvyslance zatím neplánujeme. Monitorujeme teď situaci v zemi,“ sdělila Respektu.cz tisková mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová.

Obrat zahraničního obchodu mezi Českem a Zimbabwe dosáhl v loňském roce přibližně 40 milionů korun. Česká vláda nicméně neplánuje vyzvat soukromé společnosti podobně jako britská a německá k bojkotu obchodu se Zimbabwe. „Zatím o ničem takovém vláda neuvažuje,“ řekla Respektu.cz tisková mluvčí vlády Jana Bartošová. Společnosti takto nevyzve ani Hospodářská komora. „Hospodářská komora ČR je přísně apolitická, není důvod se k tématu Zimbabwe jakkoli z pozice komory vyjadřovat. V zásadě je embargo překážkou pro obchod,“ prohlásila pro Respekt.cz tisková mluvčí komory Dana Rybáková.

Zdevastovaná země

Zimbabwská ekonomika trpí hyperinflací, která již dosahuje 165 tisíc procent. Takto rychlý růst cen prakticky zdevastoval hospodářství země a urychlil politickou krizi. Unie africký států volá po vytvoření vlády národní jednoty spolu s opozičním lídrem Morganem Tsvangiraiem, který se měl původně v druhém kole prezidentské volby utkat s Mugabem. Z důvodu vzrůstajícího násilí proti jeho příznivcům se ale voleb nakonec nezúčastnil.

Dohoda s opozicí je ale zatím v nedohlednu. Podle opozice totiž nelegitimnost prezidentské volby znemožnila jakoukoliv možnost dalšího jednání. Politologové se shodují na tom, že by na Mugabeho měly více tlačit okolní státy. „Mugabe by se měl izolovat. To, že zmanipuluje volby, a pak jezdí na různé summity, kde ho zvou, udržuje legitimitu jeho režimu. Měl by pocítit, že ze Zimbabwe nemůže prakticky vyjet bez určitých sankcí,“ tvrdí Pehe.

Mugabe se tak udrží u moci pravděpodobně až do své smrti. „Dokud bude živý, tak zůstane u moci. Představa, že teď bude nějakým způsobem svržen, je iluzorní,“ doplnil Joch.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].