0:00
0:00
Agenda16. 9. 20085 minut

V ODS panuje nervozita

Vnitrostranické spory ve straně ohrožují její úspěch v krajských a senátních volbách.

Astronaut
Autor: ČTK

Juraj Raninec v pondělí oznámil, že odchází z poslaneckého klubu ODS. Nelíbí se mu totiž postoj předsedy klubu Petra Tluchoře, který z chování Jana Moravy nevyvodil žádné osobní důsledky.

↓ INZERCE

Raninec je přesvědčen, že o aktivitách Moravy, který měl sbírat kompromitující materiály na své kolegy, Tluchoř věděl. (Více v článku Poslanci jsou chováním Moravy šokováni)

Navíc prohlásil, že má u sebe další kompromitující složku na nejmenovaného poslance ODS, "zapůjčenou" před dvěma lety Moravou. Zveřejní ji ale pouze před případnou vyšetřovací sněmovní komisí.

Petr Tluchoř to odmítá. A co říká kritice Ranince? „Jeho odchod z klubu mě mrzí, ale je to jeho rozhodnutí. Není možné se nechat vydírat,“ řekl Respektu.cz Tluchoř s tím, že nadále odmítá, že by o aktivitách exposlance Moravy věděl.

Měsíc do voleb

Situace je velmi nepříjemná. ODS však tyto praktiky odsoudila. Primárně se na souslednost aféry (Morava-Tlustý) a odchodu Ranince nedívám z perspektivy blížících se voleb,“ odpověděl Tluchoř na dotaz, jak současná situace může ovlivnit výsledek ODS v krajských a senátních volbách, případně prosincový sjezd ODS.

Tluchoř si dále nemyslí, že by případné ustanovení vyšetřovací komise mohlo něco objasnit. „Nemá šanci toho příliš vyšetřit. Především musí jednat policie,“ dodal.

Jsou to nesmysly

Poslanec Jan Klas, který ještě nedávno otevřeně kritizoval vedení ODS (Více v článku Rebelie v ODS? ), nechtěl rozhodnutí Ranince vůbec komentovat. „Proč se na to ptáte vůbec mne?“ opáčil. Protože jste patřil ke kritikům současného vedení ODS, zněla odpověď. „To jsou naprosté nesmysly, co říkáte,“ uzavřel rozhovor Klas.

Poslankyně Alena Páralová, která byla rovněž kritizována za to, že hlasovala s opozicí, naopak uvedla, že Raninec byl vždy slušný a zásadový člověk. O odchodu z klubu však neuvažuje. Dodala, že podle ní měla být funkce Tluchoři alespoň pozastavena, než se okolnosti kolem sběru kompromitujících materiálů vyjasní. Hlasovat pro vyšetřovací komisi ale před volbami nehodlá. „Byl by to klacek opozice na koalici a celou ODS,“ řekla pro Respekt.cz

Přesné načasování

Hejtman Středočeského kraje a šéf středočeské ODS Petr Bendl, není rozhodně situací uvnitř ODS měsíc před volbami nadšen. „Pokud to někdo naplánoval, tak si nemohl vybrat lepší okamžik, jak poškodit celou ODS,“ pochmurně prohlásil hejtman, který obhajuje svou funkci. „Všichni aktéři této kauzy do toho vtahují lidi, kteří s tím nemají vůbec nic společného," postěžoval si.

Podle něj je chybou, že se řeší ve straně osobní věci a nevysvětluje se občanům, co strana může nabídnout po volbách. „Tyto hrátky poškozují ODS hrozně moc,“ uzavřel Bendl.

Voliči vnitrostranické tahanice neodpouštějí

S tím souhlasí i oslovení politologové. Ladislav Mrklas z institutu CEVRO, který má blízko k ODS, tvrdí, že český volič nezapomíná politickým subjektům jejich vnitrostranické rozepře. „Mnoho voličů ODS prostě k volbám nepřijde. Je to smutné, ale je to tak.“ Podobně to vidí i Jiří Pehe. „Český volič je citlivý k vnitrostranickým rozporům. V minulosti se to takovým stranám nevyplatilo. Jako třeba ČSSD v době předsednictví Špidly,“ míní.

Prosincový sjezd

Mrklas se nedomnívá, že by kritikové vedení ODS mohli stranu rozštěpit. „Jejich podpora nebyla nikdy většinová, maximálně třetinová,“ odhadl. Jejich vliv naopak aktivity Tlustého oslabily. „Tlustý nějakou podporu před kauzou měl. Raninec je bez jakéhokoliv vlivu i ve vlastním regionální sdružení,“ řekl Mrklas Respektu.cz.

Před kauzou Morava byla podle něj situace ve straně poměrně klidná, nyní se však podstatně změnila. „Je to dobrou záminkou, jak něco rozpoutat a připravit si půdu pro útok, kdyby podzimní volby dopadly špatně.“

Topolánek ale podle Mrklase na prosincovém sjezdu strany pozici předsedy obhájí, pokud podzimní volby nedopadnou pro ODS katastrofálním neúspěchem. „Neznám případ, kdy by byl nezvolen předseda strany, jenž chce pokračovat a který je současně premiérem.“

Pehe dodal, že je známo, že Tlustý měl vždy blízko k prezidentovi Václavu Klausovi, který zase k primátorovi Pavlu Bémovi, jenž je prvním místopředsedou strany. „Nechci podléhat konspiračním teoriím. Ale řada politických analytiků nějaký útok vůči Topolánkovi před volbami očekávala, nejsem tedy tím překvapen,“ dodal Pehe.

Na prohlubující rozpory mezi premiérem a prezidentem kromě gruzínského konfliktu a roli Moskvy (Více v článku Progruzínská vláda a proruský prezident? ) ukazuje i spor o interpretaci kauzy Morava-Tlustý. Klaus hovoří o vyprázdněnosti politiky, Topolánek s ním ostře nesouhlasí a naopak tvrdí, že největší vyprázdněnost politiky přinesla ve svém důsledku opoziční smlouva.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].