0:00
0:00
Agenda25. 6. 20084 minuty

Spojení na železnici

Ministři dopravy Česka a Slovenska posvětili návrh na spojení nákladní železniční přepravy. Privatizace společného podniku by měla vynést přes 10 miliard korun.

Astronaut
Autor: Respekt

Ministr dopravy Aleš Řebíček se v pondělí dohodl se svým slovenským protějškem Ľubomírem Vážnym na spojení ČD Cargo s Železniční společností Cargo Slovakia. „V první etapě se zaměříme na analýzu projektu, která bude definovat všechny aspekty fúze a upřesňovat další rozvoj projektu," okomentoval dohodu Řebíček.

↓ INZERCE

Podrobnosti o tom, jak bude společný podnik vypadat, dohodnuty nebyly. „Ještě se nedohodli, zda bude mít Česko ve společném podniku majoritu,“ prozradil Respektu.cz tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Nový podnik bude navíc muset projít ozdravným procesem.

Podle poslední výroční zprávy slovenského carga z roku 2006 byla totiž společnost ve ztrátě přes dvě miliardy slovenských korun. ČD Cargo zatím hospodaří se ziskem, ale od roku 2005, kdy společnost dosáhla zisku téměř dvě miliardy korun, se její hospodaření zhoršuje. V letošním roce by měl zisk činit necelé 1,2 miliardy. Jak k ozdravění dojde, ještě není jasné. „Je potřeba vyčkat na analýzu celého projektu, která bude dále upřesňovat jednotlivé dílčí kroky,“ řekla Respektu.cz tisková mluvčí ČD Cargo Simona Hradilová.

Strategické cíle

Přesto, že se ČD Cargo spojí se ztrátovou firmou, mělo by to firmě pomoci. „Cílem je, aby vznikl významný hráč na poli středoevropské železniční dopravy,“ tvrdí Hanzelka. Fúzi schvaluje také děkan dopravní fakulty ČVUT Petr Moos: „Jestliže sledujeme tok investic, tvorbu logistických center směrem na východ, můžeme z toho usoudit, že takovýto most bude mít velkou roli a může být velmi úspěšný.“

Spojením obou podniků vznikne druhý největší železniční přepravce v Evropě s roční přepravou 140 milionů tun zboží. Dostane se tak na stejnou úroveň jako polské železnice PKP. Nejvíce nákladu převáží po evropských železnicích Deutche Bahn, ročně 310 milionů tun.

Špatné hospodářské výsledky by ale mohly zkomplikovat chystanou privatizaci česko-slovenského carga. „Stále platí usnesení vlády, které s tím počítá. Konkrétní termín ale nebyl stanoven,“ potvrdil Respektu.cz záměr vlády Hanzelka. Podle analytika Atlantik FT Petra Nováka to ale nejspíš nebude dříve než za tři roky. „Bude chvíli trvat, než se dá podnik dohromady a až bude mít dobrý růstový příběh. Do té doby by to nebylo pro stát výhodné,“ sdělil v rozhovoru pro Respekt.cz. Společnost by tak privatizovala pravděpodobně až příští vláda.

Za kolik?

Ministerstvo dopravy zatím nemá odhad, kolik by případný prodej carga mohl přinést. Přesto na dotaz, zda to bude blíž hodnotě ČSA nebo Letiště Praha, Hanzelka odpověděl: „Bude to blíž ČSA, ale více než ČSA.“ Podle analýzy Atlantik FT by přitom privatizace ČSA mohla přinést zhruba 10 miliard korun. Hodnotu Letiště Praha analytici odhadují až na 100 miliard.

O nákladní přepravu by mohl mít zájem například vlastník RPG Industries Zdeněk Bakala. "V oblasti regionálních železnic vidíme vysoké příležitosti, neboť Česká republika a sousední země zvažují privatizaci v oblasti nákladní železniční přepravy," řekl již dříve Bakala.

Co bude dál?

ČD Cargo vzniklo loni v prosinci oddělením od Českých drah. Dalším krokem bude 1. července převod některých činností na Správu železniční a dopravní cesty (SŽDC). „Půjde o zajištění signalizace, údržbu kolejí a podobně,“ uvedl Hanzelka. Dráhy na SŽDC převedou také některé budovy a další majetek. Dostanou za to od státu 12 miliard korun. „Účelem je očistit České dráhy a udělat z nich moderního dopravce, který bude mít na starosti pouze osobní dopravu,“ upozornil Hanzelka.

Samotnou osobní dopravu podle jeho slov vláda privatizovat nechce. Otázkou je, zda to není jenom strategie, aby uklidnili odboráře do doby, než se dostatečně sníží počet zaměstnanců v mateřských Českých drahách. „Kdyby chtěli výhledově privatizovat osobní dopravu, tak by tam byl pak menší tlak ze strany zaměstnanců, kterých by už nebylo v osobní dopravě tolik. Navíc pro investory by to bylo také přehlednější,“ myslí si analytik Novák. Jen převod některých činností na SŽDC doprovodí deset tisíc lidí z Českých drah. Drahám tak klesne počet zaměstnanců pod 40 tisíc, a na pozici největšího zaměstnavatele je nahradí Česká pošta.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].