Slavme jako v Basileji: vesele s kritickým ostnem
Výročí 17. listopadu má být oslavou aktivní občanské společnosti, říkají organizátoři průvodu Sametové posvícení
Praha v pondělí ožije řadou akcí, ale jedna z nich se nebude konat výhradně kvůli výročí 17. listopadu – Sametové posvícení už potřetí využije toto jubileum k popíchnutí české společnosti. Jde o satirický karnevalový průvod občanských sdružení, který vyráží do ulic a za pomoci masek v nadživotní velikosti, pamfletů a živé hudby zobrazuje palčivá témata české společnosti. Pestrobarevná akce je inspirovaná karnevalovými průvody ve švýcarské Basileji (viz text Divoké dny v Basileji). „17. listopad je ideální příležitostí oslavit aktivní občanskou společnost,” shrnuje smysl akce jeden z organizátorů Martin Pehal.
Jak vás napadlo pořádat v Praze na 17. listopad právě “karneval”?
Nápad se zrodil před čtyřmi lety v okruhu několika přátel, povětšinou studentů a doktorandů na FFUK a DAMU. Byli jsme nespokojeni s podobou oslav 17. listopadu, jakou nám nabízeli politici v rámci kladení věnců, po případě agresivní demonstrace nejrůznějších více či méně radikálních skupin. Báli jsme se vyprázdnění odkazu nebo jeho pokroucení v den nekonstruktivního vylévání skupinové frustrace. Sametové posvícení se nám zdálo jako ideální formát.
Čím tedy oslavy 17. listopadu mají být?
Zejména oslavou aktivní občanské společnosti, tedy lidí, kteří jsou připraveni přijmout odpovědnost za stav společnosti. Sametové posvícení má být událost audiovizuálně přitažlivá a veselá. Zároveň ovšem chceme, aby tohle veselí bylo oslavou s kritickým ostnem. Satira vyžaduje zpracovat vybraná témata s odstupem, sebereflexí - což je podle nás základní předpoklad pro existenci svobodné demokratické společnosti i pojistka proti manipulaci a populismu všeho druhu.
Kde jste se inspirovali?
Zaujala nás tradiční slavnost, která se koná ve švýcarské Basileji týden po začátku postního období – Fasnacht. Její tradice sahá až do středověku, nicméně reflektuje současné kulturní, politické a sociální problémy. Fasnacht trvá 72 hodin, v průvodu se jí účastní zhruba 12–18 tisíc účastníků, další desítky tisíc lidí události přihlížejí. Posiluje to identifikaci obyvatel s vlastním městem, ovlivňuje občanskou angažovanost, šíří dobrou náladu.
V rámci přípravné fáze dochází k propojování příslušníků z nejrůznějších sociálních a společenských vrstev. Vytvářením a posilováním těchto sítí Fasnacht pomáhá kultivovat občanskou společnost. Jsme s organizátory a účastníky Fasnacht v kontaktu: stejně jako předešlé dva roky dorazí i letos do Prahy skupina Švýcarů.
Kdo se na “české fasnacht” podílí?
Koordinačním jádrem jsou členové a spolupracovníci Iniciativy FÓR_UM, v tuto chvíli je nás asi deset. Přípravy běží několik měsíců, nejprve jsme pomohli propojit občanské skupiny s výtvarníky a dramaturgy; spolu potom ztvárnili témata, která jednotlivé skupiny řeší, a vymysleli jejich vizuální koncepci. Následovala výroba masek a dalších rekvizit. V budoucnu bychom chtěli na našem webu nabídnout veřejnosti nejen možnost se přidávat k jednotlivým skupinám - což je do určité míry možné již nyní - ale také se shromažďovat ad hoc kolem určitých témat. Sametové posvícení by tak samo sloužilo coby inkubátor iniciativ.
Jaká témata se v letošním průvodu objeví?
V letošním průvodu je zapojeno 15 iniciativ a spektrum problémů je široké. Pražské fórum se vrací k problému promlčení kauzy Opencard, Nadační fond proti korupci řeší vyvádění veřejných peněz, Pražský majdan zase pasivitu našich politiků vůči situaci na Ukrajině. Objeví se řada sociálních témat - charitativní iniciativa Naděje ve spolupráci s Houpacími sociálními sítěmi ponese téma “Každé město má takové bezdomovce, jaké si zaslouží”, Tosara nebo Člověk v tísni zase pracují se “zvláštními” dětmi v praktických školách, RUBIKON centrum upozorňuje na situaci lidí s trestní minulostí na trhu práce. Během průvodu rozdáváme karnevalové noviny, ve kterých diváci najdou jak podrobnější vysvětlení témat, tak informace o jednotlivých iniciativách.
Na co konkrétně se mohou návštěvníci pondělního průvodu těšit?
Na místě budou poprvé ke koupi speciální masky, v nichž se budou kolemjdoucí moci k průvodu sami připojit. Pro děti bude k dispozici celkem 120 kilogramů konfet, které dovezli naši basilejští přátelé ze Švýcarska. Díky spolupráci Sametového posvícení s organizátory Festivalu svobody bude moci průvod projít centrem, takže doufáme v rekordní počet diváků.
Podařilo se nám také rozšířit projekt o Sametové centrum v Cihelné ulici, kde už před jubileem probíhaly workshopy a besedy. Chtěli jsme listopad 1989 představit v kulturním, společenském a historickém kontextu, takže jsme se spojili i s organizacemi jako Ústav pro studium totalitních režimů, který připravil výstavu Vlny šitou na míru prostorám Sametového centra. Mapuje občanské aktivity před rokem 1989 a bude přístupná až do konce listopadu.
Podrobný program Sametového centra sestávající z přednášek, panelových diskuzí i koncertů je na stránkách Sametového posvícení
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].