Poplatky ve zdravotnictví budí emoce
Z regulačních poplatků se stalo politikum. Více se hovoří o tom, kdo všechno je musí platit, než o jejich původním účelu, totiž jako formy omezení nadužívání lékařské péče.
Zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví od začátku tohoto roku, kdy s nimi začala být veřejnost konfrontována, provází společensko-mediální a politická bouřlivá diskuse. I jeden z nejhlasitějších kritiků zavedení poplatků předseda zdravotního výboru ve sněmovně a bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) uznává, že se z tohoto tématu stalo politikum. „Julínek to napsal tak špatně, že to je skutečně v rozporu s ústavou,“ řekl pro Respekt.cz Rath.
Rath tak vysvětluje úsilí poslanců ČSSD, kteří ve sněmovně navrhují změnit zákon tak, aby byly poplatky plošně zrušeny. Sněmovna měla o návrhu původně jednat toto úterý, kvůli nemoci ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) však byl tento bod přeložen o týden. „Ve většině evropských zemí máte výjimky pro lidi, kteří peníze prostě nemají, děti, nemajetní lidé,“ tvrdí Rath. Uznává, že pokud by byly tyto skupiny obyvatel osvobozeny od placení, pak by bylo diskutabilní, zda se jedná o porušení ústavy. „Takto to je skutečně pro někoho bariéra,“ zdůraznil.
Od začátku roku musí pojištěnci zaplatit 30 korun za návštěvu lékaře a za položku na receptu, 60 korun pak za pobyt v nemocnici a léčebně, 90 za návštěvu pohotovosti.
Porušují poplatky ústavu?
Předkladatelé v čele s Jiřím Paroubkem,Bohuslavem Sobotkou a Davidem Rathem argumentují tím, že zavedení poplatků je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, kde se v čl. 31 hovoří o právu na bezplatnou zdravotní péči na základě veřejného zdravotního pojištění za podmínek, které stanoví zákon.
„Konstrukce regulačních poplatků naopak vychází z principu, že veškerá, i ta nejzákladnější zdravotní péče, a to včetně péče neodkladné, má být občanem (pojištěncem) přímo placena. Jsou-li však prakticky všechny formy zdravotní péče, tj. jak péče ambulantní i ústavní, jakož i předepsání léčiva, zatíženy poplatky, nejde již více o “bezplatnou zdravotní péči”, kterou pro občany účastnící se systému veřejného zdravotního pojištění požaduje čl. 31 Listiny,“ uvádí v důvodové zprávě zákonodárci sociální demokracie. Podali rovněž stížnost k Ústavnímu soudu, soud by o ní měl rozhodnout podle předsedy ÚS Pavla Rychetského do poloviny letošního roku.
Kojenec v inkubátoru
Rath navrhuje následovat příkladu Francie, kde je stanoven určitý minimální měsíční příjem a platí pouze ten, který tento příjem nedosahuje. V současném systému chybí exministru zdravotnictví „sociální záklopky“. „Jak chcete regulovat kojence v inkubátoru?“ ptá se sugestivně.
Tuto námitku, která rozděluje i samotnou koalici, přijímá mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Po půl roce by ministerstvo mělo vyhodnotit, zda systém poplatků funguje. „Je některá skupina nemocných více bita než ostatní, opravme to,“ připustil Cikrt. Na poli koaličních jednání tak očekává ještě tvrdá jednání. „Připomínám, že náš původní návrh byl osvobodit děti do tří let,“ zdůraznil v rozhovoru pro Respekt.cz.
Cikrt upozorňuje, že zavedení regulačních poplatků je teprve „startovním výstřelem“ reformy zdravotnictví. Připravuje se dalších sedm zákonů. „Pacienti si budou vybírat z různých zdravotních plánů, které budou nabízet pojišťovny,“ vysvětlil pro Respekt.cz. Pro některé lidi se tím nic nezmění, náročnější si budou moci vybrat podle svých požadavků například na větší pohodlí, nebo na kvalitnější materiály.
Cikrt uznává, že zavedení poplatků je „psychologickým průlomem“ v otázce spoluúčasti pacientů. „Chování lidí se mění, až když lidé dávají peníze z peněženky,“ je přesvědčen Cikrt. Podle něj je do budoucna neudržitelné, aby byl celý systém placen z veřejných prostředků, protože se bude zvyšovat finanční náročnost nejmodernějších medicínských postupů a dále bude i populace stárnout.
Pokud bude systém poplatků lépe nastaven, je o něm ochoten diskutovat i Rath. Umí si představit to, že člověk s dvacetitisícovým platem za návštěvu lékaře zaplatí i padesát korun. Na druhou stranu by lidé s cukrovkou, onkologickým nebo psychiatrickým onemocněním neměli za návštěvy lékaře platit nic, nechává se inspirovat Rath praxí v zahraničí.
Vláda Mirka Topolánka (ODS) se zrušením poplatků nesouhlasí. Tvrdí, že je součásti reformy veřejných financí, neporušuje Listinu, protože „respektuje toto právo občanů, neboť neomezuje základní cíl tohoto ustanovení ústavního pořádku, tedy dostupnost zdravotní péče bez rozdílu sociálního postavení pacientů“.
Dále zdůrazňuje regulační charakter poplatků, který má zabránit neefektivnosti v rámci léčebného procesu a souvisí s „optimalizací alokace limitovaných finančních prostředků“ ze zdravotního pojištění. Kabinet upozornil na skutečnost, že zrušení poplatků by mohlo vést k „zásadním problémům v systému úhrad za zdravotní péči“, protože vybrané poplatky jsou příjmem poskytovatelů zdravotní péče.
Sebevražedný krok vlády
Kritici poplatků však namítají, že příjmy z poplatků jsou přímým příjmem ordinací, nemocnic a lékáren. Ordinace praktiků si tak mohou polepšit v tomto roce až o čtvrt milionu korun. Cikrt zdůraznil, že to je včetně nárůstu plateb od zdravotních pojišťoven.
Místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek zavedení poplatků hodnotí kladně, i když zatím opatrně, protože měsíc od zavedení je zatím krátká doba na hodnocení. Odmítl však mediální interpretaci, že poplatky rovnají se reforma zdravotnictví. Na druhou stranu však tvrdí, že by veřejnost zrušení poplatků vnímala jako zastavení reformy zdravotnictví.
„Politicky sebevražedný krok se rozhodla udělat tato vláda a má můj obdiv, i když tento krok jde populisticky krásně oponovat,“ řekl pro Respekt.cz Jelínek s tím, že zatím o nutnosti zvýšení spoluúčasti pacientů hovořili všichni politici, včetně exministra zdravotnictví Ratha.
„Reforma je tak nutná, jako nic jiného. Snad jako důchodová reforma,“ míní Jelínek.
Výběr poplatků by se měl projevit jednak kratší čekací dobou pacientů v ordinacích, dále větší zástupností praktických lékařů, aby i odpoledne byl pacient ošetřen jiným lékařem, který navazuje na ordinační hodiny svého kolegy. Navíc by finanční prostředky měly být investovány do modernizace vybavení ordinací. Zavedení poplatků obrátilo pozornost pacientů k reformě zdravotnictví, a to je pozitivní, uzavřel Jelínek.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].