0:00
0:00
Agenda7. 8. 20133 minuty

Nehodlám se jen koukat

Protestující v Praze důvěru vládě nedali

Nehodlám se jen koukat
Autor: Eva Mošpanová

Ahoj vsem. chci usporadat demonstraci proti personalnim zmenam soucasne vlady - vlady jez je v teto chvili bez mandatu. je mi vylozene fyzicky spatne z chovani nekterych ministru, predevsim po dnesni akci balvina, a nehodlam na to jen koukat,“ napsal prvního srpna student teritoriálních studii Jakub Lelek do facebokové skupiny, která sdružuje lidi zapojené do prezidentských kampaní. A nápad na protest proti Rusnokově vládě se zjevně chytil.

Je sedm hodin večer a na trávníku nedaleko stanice metra Malostranská se scházejí lidé. Facebooková zpráva Jakuba Lelka jich sem přilákala snad tři stovky. „Párkrát jsem měl pocit, že to nevyjde. Když nám zrušili událost, říkal jsem si, že to už nezachráníme,“ popisuje Jakub své pocity během pár dnů, které na organizaci události měli, a které překazilo nahlášení události uživateli Facebooku, jimž se zjevně nelíbila.

↓ INZERCE

Tou dobou už svou účast potvrdilo více než šest stovek lidí a Jakub, který viděl, že se jeho návrh setkal s odezvou, oslovil se žádostí o pomoc další členy skupiny včetně iniciativy Inventura demokracie, jelikož sám žádné zkušenosti s organizováním demonstrací neměl. „Měl jsem pocit, že se mám o koho opřít a drželi jsme se navzájem,“ říká Jakub.

Celý protest začíná on sám, na maličkém pódiu mezi dvěma malými reproduktory. Jejich půjčení stálo tři tisíce korun, které se organizátoři vysbírali mezi sebou. Říká, že rozhodujícím impulzem pro celou událost bylo rozhodnutí nového ministra kultury Balvína odvolat ředitele Národního divadla bez toho, aby jeho vláda měla důvěru. Na pódiu jej pak střídá studentka práva Kristýna Opletalová nebo filosof Václav Němec. Padají slova o tom, že demonstrování není marné a o tom, že prezident nemůže konat svévolně.

Celá událost netrvá déle než dvacet minut. Přeruší jí jenom krátký výkřik jednoho účastníka o tom, že přítomní neznají ústavu, ten je však rychle obklopen organizátory a do konce projevů je více či méně zticha. O druhé přerušení se postará šestice motorkářů, kteří na ulici asi minutu túrují motory a chvíli není opravdu nic slyšet. „Měli jsme zablokovanou událost na Facebooku, a tady bylo to podivné přejíždění motorkářů. Nechci znít paranoidně, ale říkám si, jestli se to už k němu nedostalo,“ odpovídá Kristýna Opletalová na otázku, zda si myslí, že se informace o demonstraci dostala až k Miloši Zemanovi.

Protesty podle ní přitom nejsou účelově namířeny proti němu. „Není to tak, že bychom to vyloženě plánovali. Jenže pan prezident vždycky něco udělá a my zareagujeme,“ popisuje. Podle filosofa Václava Němce však můžou za demonstrace vděčit prezidenti sami sobě. „Politici nás velmi propojili a Václav Klaus i Miloš Zeman udělali mnoho pro sjednocení občanské spolčenosti tím, jak ohrozili základní demokratické hodnoty a právní stát. Nás, kteří bychom se rádi věnovali svým občanským profesím, to bohužel rozptyluje a nenechává chladnými.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].