0:00
0:00
Agenda20. 10. 20083 minuty

Nebudeme dělat nic, co by zvyšovalo naši závislost na Rusku

říká v rozhovoru pro Respekt na téma současné finanční krize prezident Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering.

Astronaut
Autor: ČTK

Potíže aktuálně doléhají na celou Evropu. Zřejmě nejdramatičtější průběh ale můžeme sledovat na Islandu. Tamní vláda se rozhodla odvrátit hrozící bankrot země s pomocí masivní půjčky od Ruska. Island není členským státem Evropské unie, neuvažovala přesto unie o tom, že by nabídla pomoc?

Nemám přehled o všech diskusích, které probíhají třeba v odborných komisích, ale v Evropském parlamentu a pokud vím tak ani na jiném formálním setkání se ta možnost neřešila. Jak jste zmínil, Island není členem Evropské unie, a je to tedy čiště záležitost jeho národní vlády.

↓ INZERCE

Island je ale součástí Evropy, minimálně geograficky. Neměla by být právě Evropská unie tím, kdo mu nabídne v kritické situaci pomocnou ruku?

Vše je otázka vztahů a na vztah vždy potřebujete dva partnery. Pokud chce mít Island dobré a těsné vztahy s Evropskou Unií, musí zvolit jiný přístup. Islandská vláda nás nekontaktovala a nemůžeme tedy přijít s úplně izolovanou reakcí. Pokud chce Island hledat řešení, ve kterém může být Evropská unie nápomocná, potom je to zcela odpovědnost Islandu, aby učinil první krok.

Co může rozhodnutí islandských politiků znamenat? Může například posílit pozici Ruska ve vztahu k Evropě a zvýšit energetickou závislost Evropy na Rusku?

Samozřejmě vždy existuje jisté nebezpečí, když lidé přijímají rozhodnutí způsobující finanční závislost na někom dalším. Mé doporučení všem odpovědným politikům je podobným nabídkám ze strany Ruska, hovořícím o penězích k dispozici, se vyhnout. To, co dělají Rusové s penězi bychom měli pozorně sledovat. V energetice stejně jako v dalších oblastech platí, že musíme být schopní se o sebe postarat sami. Ale opakuji že rozhodnutí islandské vlády je zcela její záležitost.

Způsobuje finanční krize v nějakých dalších případech proměnu vztahů mezi Evropou a Ruskem? Ať už ekonomických nebo politických?

Na půdě Evropského parlamentu řešíme finanční krizi i vztahy s Ruskem. Jsou to ale oddělené otázky, krize se vztahů Evropské Unie s Ruskem zatím nijak konkrétně nepromítla.

Aktuální ekonomická situace a očekávání dalšího vývoje ale zasahuje do prakticky všech sfér života dnešní Evropy. Jak by krize mohla ovlivnit vzájemný vztah Evropy a Ruska v blízké budoucnosti?

Nevidím v tuto chvíli důvod na takovou otázku odpovídat. Je to velmi speciální problematika. V obecné rovině platí, že chceme dobré vztahy s Ruskem. Nebudeme ale dělat rozhodnutí, která by zvyšovala závislost na ruských penězích.

Tomáš Sachr, Brusel


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].