0:00
0:00
Agenda10. 10. 20086 minut

Máme se bát jezdit vlakem?

Zodpovědné úřady se přou o to, zda za „mizením“ vlaků je zařízení ESA 11, nebo nadměrné pískování kolejí.

Astronaut
Ilustrační foto Autor: ČTK

Po zprávě o zdražení jízdenek Českých drah přichází z oblasti železnice další znepokojivé zprávy. Vlaky výpravčím mizí. Naposledy pak v úterý v Hodoníně. Na vině má být staniční zabezpečení ESA 11. Oponenti naopak hovoří o nadměrném množství písku na kolejích. Jak tomu tedy je?

↓ INZERCE

Podle vyšetřování Drážní inspekce květnové nehody v Moravanech, při kterém zemřel strojvůdce jednoho z vlaků, je problém ESA 11 v tom, že když lokomotiva pískuje, tak se může kontakt mezi kolem a kolejnicí přerušit a zařízení tuto skutečnost vyhodnotí, jako že na koleji není žádný vlak a hlásí volno.

Zařízení se chová špatně

Náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera spatřuje problém v tom, že Drážní úřad, který uděluje certifikaci na zabezpečovací zařízení, se staví k problémům vlažně. Je tedy na železnicích v současné situaci bezpečno?

Oficiálně mi nepřísluší to hodnotit. Nezjišťujeme vinu, ale příčiny nehody,“ řekl Respektu.cz Kučera. „Při vyšetřování nehody v Moravanech jsme došli k závěru, že se výrobek ESA 11 chová špatně,“ dodal. Přitom zařízení je v provozu na drahách deset let, jak potvrdila mluvčí výrobce AŽD Eva Zídková. Firma již také podala trestní oznámení na Drážní inspekci. Tvrdí, že její výrobek byl schválen Drážním úřadem a odpovídá současným normám.

Jak je možné, že se případy mizení vlaků (Moravany, Hulín, Hodonín) v poslední době množí? „Neoficiální informace, že se to stává, jsme měli. Ale pokud se nestane nehoda, Drážní inspekce nic nevyšetřuje. To by měl řešit Drážní úřad,“ vysvětlil Kučera. Postěžoval si na špatnou komunikaci s úřadem.

Ředitel Drážního úřadu Pavel Kodym Respektu.cz sdělil, že se o dalším postupu, zda se budou měnit normy, zatím nerozhodlo. V České televizi pak připustil, že by se něco se současným neuspokojivým stavem dělat mělo. V první fázi alespoň zapracovat na lokomotivách a omezit jejich pískování.

Méně sypat

To tvrdí i mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. „Za veškerá zařízení na drahách zodpovídá Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). My můžeme pouze omezit pískování našich lokomotiv. Zavedli jsem nový systém kontrol. Neexistuje však norma, která by určila, kolik může lokomotiva maximálně sypat,“ řekl Respektu.cz Kubala.

V podstatě jde o to, že když se vlak rozjíždí a jsou nepříznivé podmínky (námraza, vlhko), lokomotiva musí pod svou nápravu nasypat písek, aby se rozjela. „Při rozjezdu lokomotivy se první náprava zvedá. Strojvůdce si musí pomoci pískováním. Jinak může dojít k prokluzu a zničení trakčního motoru,“ vysvětlil Kubala.

Mluvčí SŽDC Pavel Halla pro Respekt.cz uvedl, že zařízení ESA 11 funguje správně. „Je přinejmenším zajímavé, že k zapískování kolejí, které se používá pro rozjezd těžkých nákladních vlaků či při nouzovém brzdění, došlo vždy za účasti vlaků lehkých osobních, které sypat pro lepší adhezi nemusejí.“

Strojvůdce neví, kolik písku se vysype

Dá se tedy pískování lokomotiv omezit? Mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček tvrdí, že to je u současných vlaků nemožné. „Strojvůdce zmáčkne tlačítko pískování, ale už nevidí kolik písku se na koleje vysype. Není tam signalizace, která by to ukázala,“ řekl v rozhovoru pro Respekt.cz Poláček. Připustil, že mnoho pískovačů na lokomotivách není v dobrém stavu, ventil se nemusí vždy okamžitě zavřít. Na druhou stranu upozornil, že ESA 11 by měla i přes nečistoty na kolejích vlak rozpoznat. „Pískovat se musí a dělá se to všude na světě.“

Proč se tedy tyto případy stávají až v posledních měsících? „Už dříve jsem dostávali echa, že vlak na chvíli zmizí. Lidé chtějí mít klid, hlášenku po službě nenapsali. My jsme všechny vyzvali, aby si nedopatření více všímali. Vše se zatím děje na koridorech, je to závažné,“ dodal Poláček. „Už je nejvyšší čas to řešit,“ uzavřel s tím, že vlakem se zatím nebojí jezdit.

Jsme znepokojeni

Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka připustil, že se tím začne ministerstvo vážně zabývat. „Posledními zprávami jsme znepokojeni,“ řekl Respektu.cz. Mrzí jej i mediální přestřelka mezi Drážní inspekcí a ministerstvem. Inspekce totiž obvinila ministerstvo, že se snažilo ovlivnit vyšetřování ve prospěch firmy AŽD. Hanzelka nicméně potvrdil, že ministerstvo vypsalo výběrové řízení na nového generálního inspektora. „Odmítáme však souvislost s posledním vývojem. Současný generální inspektor má možnost se přihlásit.“

Pískuje se 150 let, elektrická zařízení se používají 50 let. Problémy se týkají pouze staničních kolejí,“ dodal. Podle něj by současné problémy měl s konečnou platností vyřešit navigační systém Galileo. „Technické zásahy na ESA 11 však plánujeme,“ připustil nakonec Hanzelka.

Mluvčí firmy AŽD Zídková zdůraznila, že výrobek normám odpovídá. „My trváme na tom, že ESA 11 nepochybila. Odpovídá všem normám,“ zopakovala Zídková Respektu.cz. Vylepšení systému, jak jej například požadují strojvůdci, podle ní není problémem, když se změní normy. „Samozřejmě systém umíme upgreadovat, ale nemáme to v normách určené.“ Navíc zdůraznila, že i v Hodoníně na kolejích písek byl.

To potvrdil i Halla. „Mohu vás ujistit, že takové množství písku jako v Moravanech, Hulíně a teď v Hodoníně, by spolehlivě zmátlo každý systém, protože všechny fungují na stejném principu. Takovéto události se před Moravany podle mých informací nestaly přibližně 30 let,“ napsal Respektu.cz.

Strojvůdci navrhují, aby systém upozornil na nenadálou změnu stavu, tedy když z monitoru najednou vlak zmizí, aniž popojede. „Mělo by to umět spustit alarm,“ uvedl Poláček. Totéž si myslí i inspektor Černý. „Copak se může leteckému dispečerovi ztratit letadlo. To je absurdní.“

Redakce Respekt.cz připravuje na příští týden online rozhovor s generálním inspektorem Drážní inspekce Romanem Šigutem.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].