0:00
0:00
Agenda10. 7. 20083 minuty

Klimatizace pohání polovina Temelína

Klimatizace ve firmách a domácnostech postupně snižují rozdíl mezi spotřebou elektřiny v zimě a v létě.

Astronaut
Autor: ČTK

Pohodlí klimatizace si s rostoucí životní úrovni dopřává kromě firem i čím dál více domácností. „Experti odhadují, že se klimatizace mohou v létě na zatížení soustavy podílet 550 až 1100 MW, což odpovídá 7 až 15 procentům celkové spotřeby,“ informovala Respekt.cz tisková mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková. Pro srovnání temelínská elektrárna má výkon 2000 MW.

↓ INZERCE

Počet klimatizací navíc bude ještě narůstat. „Určitě se jejich počet zvýší. Trh ještě není nasycený,“ sdělil Respektu.cz analytik Atlantik FT Petr Novák. Ještě více se tak bude smazávat rozdíl mezi spotřebou v létě a v zimě, který v současnosti činí 30 až 40 procent.

Hrozí nám black-outy?

V průběhu léta energetické společnosti provádí hlavní část plánovaných odstávek. Největší výrobce elektřiny v Česku, společnost ČEZ, plánuje na léto řadu revizí a oprav svých elektráren. Největší výpadek dodávek pocítí energetická soustava 18. července, kdy bude mimo provoz přibližně 2000 MW výkonu ČEZu, tedy zhruba čtvrtina spotřeby. „Odstávka by neměla činit žádné potíže. V létě bývá maximální zatížení soustavy kolem 8500 MW, přičemž instalovaná kapacita je v Česku více než dvojnásobná,“ uklidňuje Nováková.

Výpadky elektřiny nehrozí ani podle tiskové mluvčí společnosti ČEPS Jany Jabůrkové. „Pracujeme v režimu N-1. To znamená, že soustava musí pracovat, i když vypadne její největší prvek,“ prozradila Respektu.cz. Pokud by došlo k náhlému výpadku nějaké elektrárny, má ČEPS dohodnuté rezervní zdroje, které jsou schopny okamžitě začít dodávat elektřinu do sítě. ČEPS se navíc snaží koordinovat odstávky s jednotlivými výrobci elektřiny, aby nedošlo k odstavení většího množství elektráren zároveň.

Česko zatím vyváží elektřinu odpovídající výkonu Temelína do zahraničí. „Pokud by byl v Česku výpadek nějakého zdroje, mohlo by to teoreticky způsobit problémy zahraničním odběratelům. Ale například do Rakouska putuje také elektřina z Polska, takže je to jen teoretická možnost,“ tvrdí Jabůrková. ČEPS se chystá do roku 2012 investovat do přenosové soustavy ročně 2,5 miliardy ročně. Od roku 2012 by to mělo být dokonce 3,5 miliardy.

Drahá elektřina

Rostoucí spotřeba elektřiny se odráží také na její ceně. Kontrakt na příští rok na pražské energetické burze (PXE) podražil od minulého léta o dvě třetiny. Cena této takzvané silové elektřiny tvoří zhruba polovinu ceny pro konečné spotřebitele. K zdražení o více než třicet procent ale pravděpodobně nedojde, protože řada distributorů má již dodávky elektřiny na příští rok nakoupeny za nižší ceny. Domácnosti se tak zřejmě v příštím roce dočkají zdražení „pouze“ o 10 až 15 procent.

Na burze se ale obchodují i krátkodobější kontrakty. „Většinou mají kupující širokou škálu kontraktů. Od ročních až po hodinové, kterými vyrovnávají špičky ve spotřebě,“ uvedl pro Respekt.cz tiskový mluvčí PXE Jiří Kovařík. Elektřina je specifická v tom, že není skladovatelná. Pokud by se tedy objevil v určitý okamžik nedostatek elektřiny, odrazilo by se to i na burze. „Krátkodobé kontrakty by mohly najednou zdražit o desítky procent,“ upozorňuje Kovařík. Na energetické burze totiž neexistuje omezení pro jednodenní změnu ceny. Například na pražské burze s cennými papíry se nemůže cena akcií za jeden den pohnout více než o 20 procent.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].