0:00
0:00
Agenda9. 10. 20085 minut

Kampaň před volbami je slabá, bez emocí

Odborníci na komunikaci tvrdí, že strany ničím v předvolební kampani nepřekvapily. Nerozhodnuté voliče jen stěží mohly něčím přesvědčit.

Astronaut
Autor: ČTK

Oslovení odborníci na reklamu se shodují na tom, že současná kampaň ke krajským volbám nevybočuje z průměru a nepřináší v podstatě nic nového. Chybí kreativita, kampaň ničím nepřekvapuje. Pochybují i o tom, že by strany necelých deset dnů před volbami ještě dokázaly nerozhodnuté voliče něčím překvapit a především zaujmout.

↓ INZERCE

Nudná kampaň

Odborník na reklamu a komunikaci Jiří Mikeš tvrdí, že nic podstatného v současné kampani nezaznamenal. Obecně se dá říci, že se ODS více zaměřila na jednotlivé kraje a hejtmany, ČSSD naopak zdůrazňuje celorepubliková témata jako je zdražování nebo zdravotnictví. „Pokud strany ještě něco nevykopou, tak to je taková podivná plichta,“ řekl Respektu.cz Mikeš. Jemu osobně na kampani chybí více emocí, které by dokázaly přitáhnout více lidí k volbám. (Jak ovlivní volební účast výsledek voleb čtěte ZDE)

Prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace (AČRA) Pavel Brabec je přesvědčen, že dosavadní kampaň nevybočuje z ničeho, co bylo v Česku již dříve k vidění. „Chytřejší PR věci jsou skryté spíše v pozadí. Paroubek se moc neukazuje, Bém naopak všude,“ ohodnotil Brabec kampaň pro Respekt.cz. Podle něj ČSSD využívá obratně témata, která se jí budou hodit k parlamentním volbám za dva roky. „ODS to má složitější, protože musí prosadit reformy,“ tvrdí Brabec.

Politolog Jan Kubáček, který se zaměřuje na politický marketing, byl zaujat v předvolební kampani pouze tím, že se daleko více stranicky vyhranila, což je podstatný rozdíl oproti předchozím krajským volbám. „Je tu znát silný vliv amerikanizace v kampaních,“ řekl Respektu.cz. Kubáčka také zaujalo to, že jednotlivé strany na sebe v kampaních nereagují, jednotlivé kampaně probíhají vlastně paralelně.

Prohlédněte si fotografie z výstupuČSSD na Říp.

ODS se nemůže distancovat od vedení

Rovněž viceprezident AČRA Roman Němec není z kampaně zatím nadšen. „I když ODS jde po tématech jako je nezaměstnanost a nové silnice, tak to lidi nezvedne ze židlí. Reálné argumenty mi v kampani chybí,“ řekl v rozhovoru pro Respekt.cz Němec.

Celkově z nenápadité kampaně však může vytěžit ČSSD, která se přeci jenom snaží vyvolat negativní emoce k současné vládě. „Sociální demokracie těží z toho, že jsou v opozici. A lákat lidi kritikou vždy funguje. Na tom je postaven bulvár,“ uvedl.

Brabec tvrdí, že se ODS v regionech nemůže distancovat od vedení strany. „To je jako si kupovat od Madety pouze mléko a ne sýr.“ Podle Němce je zásadní to, že kampaň dvou největších stran neosloví nerozhodnuté voliče. „Regionální uskupení by mohla z toho vytěžit,“ domnívá se.

Jednodušší zelení

Jak hodnotit kampaň Strany zelených, která na začátku září „utrpěla“ sjezd a ve vedení strany prosadila pouze příznivce a přátele Martina Bursíka? „Zelení na to šli jednoduše. Není to nic nového, ale jejich program je dobře čitelný. Ale nikoho nového to nepřitáhne,“ domnívá se Němec. Brabec si naopak myslí, že zelení budou mít po sjezdu v krajských volbách velký problém přimět voliče, aby se k urnám dostavili. Kubáček charakterizoval zelenou kampaň adjektivy uklidňující a vyčkávací. „Mohou pouze získat,“ domnívá se.

Komunisté mají své jisté

Kampaň KSČM je tradičně konzervativní. Nové v této kampani je však určitě mediální nasazení. Na vlacích a nádražích totiž České dráhy pronajaly právě KSČM reklamní prostory. „Mediální nasazení bylo od nich velice chytré. Jsou zaměřeni na nižší vrstvy,“ všiml si Němec.

Podle Brabce komunisté svojí kampaní nic nepokazili, dělají ji konzistentně a dobře. „Mluvící hlavy jsou zvučných jmen a nic nepokazily,“ tvrdí Brabec. Podle Kubáčka se KSČM po volbách do sněmovny dostala do defenzivy a podzimní volby využívá již jako přípravu na volby do parlamentu v roce 2010. „Zatímco ČSSD voliče straší, KSČM je pozitivní a upozorňuje na budoucnost,“ všiml si Kubáček.

Lidovci se vzdali své značky

KDU-ČSL se rozhodla především v krajích s nižší podporou nepostavit vlastní kandidátku. Spojila se hlavně s nezávislými starosty. Byl to chytrý tah? „Krátkodobě to může fungovat. Dlouhodobě to však značku KDU-ČSL může oslabit,“ míní Němec. Podle něj tu jde proti sobě dlouhodobá strategie a krátkodobá taktika. Podle Brabce je u KDU-ČSL problém ten, že se utápí ve vnitrostranických půtkách. Kubáček tvrdí, že se strana chová pragmaticky. „Výhoda KDU-ČSL je v tom, že dokáže s lidmi pracovat postupně a dlouhodobě.“

Efektivita kampaní

Jsou vůbec v dnešní době klasické billboardové kampaně efektivní? „Strany už si zvykly, že musí oslovit nevyhraněné voliče,“ poznamenal sice Němec, nemyslí si však, že by kampaň mnoho takovýchto voličů přiměla přijít k urnám. „Cílem ČSSD je dostat lidi k volbám. Komunikačně to podle mne zvládli,“ opatrně chválí Němec. „Neprodávají konkrétní lidi. To může být výhoda.“

Brabec zdůraznil, že kampaň se nedá dělat dlouhodobě a tudíž může ovlivnit veřejné mínění jen na čas. „Kampaň to nezvrátí. Obecně reklama je z osmdesáti procent postavena na emocích.“

Kubáčkovi na kampani chybí to, čemu říká „vyprávět příběh“. „Dělají to zahraniční kampaně. Navíc pracují se strachem, který je hmatatelný. Zdůrazňují, že když daný kandidát nebude zvolen, něco ztratíte,“ tvrdí politolog. Podle něj například ODS v kampani vůbec nezdůrazňuje, že pro příští období budou pro kraje klíčové dotace z Unie. „Je to fenomenální příležitost, kterou ODS neumí v kampani prodat.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].