0:00
0:00
Agenda27. 10. 20084 minuty

Hledá se lídr ODS

Nový předseda musí sjednotit stranu, která by měla nadále hájit liberálně-konzervativní hodnoty, navrhl Topolánek. Jsou v ODS takoví lidé?

Astronaut
Autor: ČTK

Topolánek v neděli večer oznámil, za jakých podmínek by nekandidoval opět na předsedu ODS. Musela by se najít osobnost, která z otřesené strany po krajských a senátních volbách udělá opět jednotnou stranu konzervativně-liberálního zaměření a bude dále vládnout v rámci trojkoalice. Od grémia ODS dostal čas do prosincového sjezdu.

↓ INZERCE

Politolog Jan Kubáček se domnívá, že současná pozice Topolánka odkazuje na politické poměry Československa za první republiky. „Silně to připomíná první republiku. Když byl nějaký předseda strany neoblíben a byl proti němu i Hrad, tak musel skončit,“ řekl Respektu.cz Kubáček.

Co si však myslí o návrhu Topolánka dosavadní hejtmani, kteří drtivou porážku v krajích pocítí nejvíce ze straníků ODS na vlastní kůži?

Nerozumím tomu

Dosavadní hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský slova Topolánka příliš nechápe. „Nevím, co tím myslel. Moc slovům Mirka Topolánka nerozumím,“ reagoval Tošenovský na dotaz Respektu.cz, zda je ve straně někdo, kdo by kritéria Topolánka splňoval.

Nyní se musíme zamýšlet co dál a diskuse se teprve rozbíhá. Své názory si ale určitě nebudeme vzkazovat přes média,“ nechtěl více prozradit odstupující hejtman. „Ukáže se to teprve na kongresu. Každý má jiné podmínky. Očekávám však, že ta diskuse bude velmi houževnatá,“ dodal diplomaticky Tošenovský.

Ani Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje, výzvě svého předsedy zatím nerozumí. "Nečetl jsem to, nebudu se zatím k tomu vyjdřovat," řekl pro Respekt.cz.

Lidé jsou, ale kdo to podstoupí

Miloš Vystrčil, úřadující hejtman kraje Vysočina, se domnívá, že v ODS je mnoho schopných lidí, kteří by mohli stranu vést. „Jde také o to, kdo by byl ochoten to dělat. Patnáct, šestnáct hodin denně pracovat pro ODS. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale není to legrace,“ řekl pro Respekt.cz Vystrčil.

S ním souhlasí i dosavadní hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík. „Nepochybuji o tom, že takové politiky máme. Ale ti, co přicházejí v úvahu, však neodpovídají požadavkům pana předsedy,“ řekl se smíchem pro Respekt.cz. „Žádnému novému vůdci strany to nezávidím," dodal Bradík, který sám sebe označil za poslušného řadového člena ODS.

Bylo by řešením oddělit funkci předsedy a premiéra? „Je to jedna z možných úvah. Problém by mohl nastat, pokud by se premiér a předseda strany názorově příliš lišili,“ varoval Vystrčil.

Jak reagovat na populismus

Jaký návod na úspěch má mít strana do budoucna? „Musíme najít recept proti brutální kampani ČSSD. Lépe se připravit na argumenty opozice. Pravdy, které jsou pro nás jasné, více vysvětlovat lidem,“ zamýšlí se dosavadní hejtman z Vysočiny. V tomto souhlasí s Topolánkem, že bylo chybou vlády, jakým způsobem vysvětlovala, nebo spíše nevysvětlovala, pozitivní dopady reforem. Důležité podle něj budou i komunální volby v roce 2010.

Podobně se dívá na příčiny prohry i hejtman Bradík. „Pokud by kampaň nebyla o reformách a poplatcích ve zdravotnictví, nemohly by volby dopadnout 13:0 pro ČSSD, ale například 7:6, nebo 5:8.“

A jak kampani ČSSD pro příště čelit? „Musíme se poučit. Musíme být bohužel populističtější než soupeř,“ dodal poněkud rezignovaně Bradík. Podle něj se kraje nemusely za miliardy budovat, když ve volbách rozhodují celorepubliková témata. „Kdyby se zítra konaly komunální volby, dopadnou stejně,“ dodal hořce.

Zahradník však tvrdí, že mu je negativní kampaň proti srsti. "Přiznám se, že bych negativní kampaně nebyl schopen. Kraje fungují dobře. ČSSD nevěděla jak nás přibít na kříž, tak zvolila tuto formu," přiznal se v rozhovoru pro Respekt.cz.

Podíl na vytvoření dojmu, že krajským volbám dominují celostátní témata, mají podle Vystrčila i média. „Volby díky kampani ČSSD a médiím byly skutečně referendem o Topolánkovi,“ souhlasil s Klausem.

Nový vůdčí typ chybí

A jak se dívá na Topolánkovy požadavky politolog Josef Mlejnek jr.? „Stanovil parametry, kterým odpovídá on sám, nebo někdo z jeho okolí, jeho nástupce.“ V tom případě by kandidoval na kongresu proti někomu z okolí Pavla Béma.

Podle Mlejnka zvláště splnění prvního bodu, tedy masová strana rozkročená do středu, je pro dosavadní kandidáty na možného předsedu nesplnitelná. „Aby strana v příštích volbách uspěla, musí získat 35 až 40 procent hlasů. Bémovci však chtějí vládnout s ČSSD, požadavkům Topolánka neodpovídají.“ Podle něj ODS v současné době nového lídra, který by stranu oživil, nemá.

O volební víkendu čtěte v článkuDvojitý výprask pro ODS.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].