0:00
0:00
Agenda1. 6. 20083 minuty

Čtyři roky poté

Před čtyřmi lety se Evropská unie rozšířila o nové členy, posunula své hranice směrem na východ a zvýšila počet svých obyvatel na půl miliardy. Je to, jednoduše řečeno, největší úspěch EU, píše týdeník The Economist.

Astronaut
Autor: Respekt

Odvrácená strana globalizace

Před nějakými deseti lety byl západoslovenský Šamorín, malé město na Dunaji, jedním z ukázkových příkladů, jak na střední Evropu působí globalizace. Ve městě byla spousta levných, kvalifikovaných pracovníků, kteří potřebovali práci; nezaměstnanost tu dosahovala 20 procent.

↓ INZERCE

Dle očekávání se dostavili zahraniční investoři, jmenovitě americký výrobce zavazadel Samsonite, který si tu v roce 1997 postavil továrnu. Svoji roli sehrála i lokalita. Město leží poblíž slovensko-maďarsko-rakousko-českého čtyřmezí v husté síti silničních a železničních tahů. Podobných měst, která nákladnější a více regulované pracovní trhy na Západě připravila o pracovní místa, jsou v regionu desítky.

Každou továrnu, která se přestěhovala na východ, dělníci, odbory i politici ve staré Evropě oplakali. Jistý představitel Evropské komise nám však mimo záznam vysvětlil, že se s takovými přesuny počítalo: „Při rozšiřování přece šlo v první řadě o offshoring.“ Pro leckoho byl tento proces sice bolestivý, ale Evropská unie jako celek díky němu získala mnohem vyšší konkurenceschopnost a přínosy plynoucí z globálního obchodu se rozšířily do všech koutů Evropy.

Až potud je to známá historie. Ale v Šamoríně nezůstalo při tom. I když nové investice na Slovensko stále tečou, pracovní příležitosti vznikají a malá vzdálenost pořád hraje v jeho prospěch, toto podunajské město už přišlo kvůli offshoringu o továrnu. V roce 2006 Samsonite svůj závod zavřel, propustil všech 350 zaměstnanců a výrobu přesunul do Číny.

Divoký východ

Vlivem přírůstku nových pracovních míst a odlivu množství lidí na Západ došlo na Slovensku, tak jako v sousedních zemích, k rychlému růstu mezd. Míra nezaměstnanosti je ve většině nových členských zemí nejnižší od počátku roku 2000.

Rostoucí mzdové náklady jsou však jen součástí složitějšího problému. Slovensko je pořád ještě levnější než Česká republika. V Šamoríně si nekvalifikované síly měsíčně přijdou na 12 –15 tisíc slovenských korun. Mzdové náklady rostou rychleji i v jiných nových členských zemích EU. V Lotyšsku, které se potýká s přehřátou ekonomikou, byly platy v posledním čtvrtletí roku 2007 o 30 procent vyšší než ve stejném období v předchozím roce.

Šamorín je ukázkou toho, jak se globalizace tříští, jak se dodavatelské řetězce štěpí na stále menší úseky a pracovní místa se přesouvají na všechny strany. Agentura EU Evropský monitor pro restrukturalizaci (ERM) provedla analýzu asi dvou desítek případů, kdy došlo k offshoringu z nových zemí EU, často za složitých přesunů. V jenom případě se německá firma na výrobu svítidel zbavila 400 zaměstnanců ve Slovinsku a místa ve výrobě přesunula zpátky do Německa. Jindy zase hongkongský textilní výrobce zavřel krám v Lotyšsku s odvoláním na „nedostatek pracovních sil“ v regionu a přestěhoval výrobu do Makedonie a Vietnamu.

Celý článek čtěte v rubrice Téma v pondělním vydání Respektu 23/2008.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].