0:00
0:00
Agenda15. 10. 20084 minuty

ČSSD chce svrhnout vládu

Pokud vyhrajeme krajské volby, kabinet ztrácí mandát k vládnutí, tvrdí špičky Lidového domu. Z ústavního hlediska je tento argument nesmyslný.

Astronaut
Autor: ČTK

Sociální demokracie ve středu oznámila, že vyvolá během příštího týdne hlasování o nedůvěře vládě. Sociální demokraté tvrdí, že v případě vítězství v krajských volbách mají mandát od voličů skoncovat s koaličním vládnutím.

↓ INZERCE

Předseda strany Jiří Paroubek již navrhl, že do předčasných voleb povede zemi vláda odborníků. Teoreticky by se však nutně musely konat během předsednictví ČR Unii.

Oslovení politologové jsou přesvědčeni, že se jedná sice o legitimní krok opoziční strany, z ústavního hlediska je však poněkud nesmyslný.

Je to absurdní. Vládu kontroluje sněmovna, nikoliv kraje,“ neskrýval překvapení Ladislav Mrklas z konzervativního institutu CEVRO blízkého občanským demokratům. „Zapadá to však do strategie ČSSD vyvolat referendum o vládě,“ řekl v rozhovoru pro Respekt.cz.

Ani politolog Josef Mlejnek jr. moc logiky v postoji špiček ČSSD hledat nechtěl. „Z ústavního hlediska to je neoprávněný požadavek. Není důvod pro takovéto jednání,“ sdělil Respektu.cz.

Podle Mlejnka ČSSD hodlá navodit dojem celostátních voleb. To ostatně potvrzuje i kampaň ČSSD, která se snaží upozorňovat na celostátní nespokojenost občanů s reformními kroky koaličního kabinetu.

Lukáš Jelínek z Masarykovy dělnické akademie, která je blízká ČSSD, naopak tvrdí, že v politickém boji jsou oprávněné jakékoliv prostředky. „Strana chce především voličům ČSSD ukázat, že chce vládu Topolánka sesadit,“ vysvětlil pro Respekt.cz Jelínek.

Plníme sliby

Podlě něj tak sociální demokracie efektivně protáhne kampaň i za krajské volby těsně před druhé kolo senátních. „Zopakují se argumenty, proč je Topolánkův kabinet špatný.“ Aktivita Lidového domu by měla voličům dodat důvěru, že to socialisté myslí se svými předvolebními sliby vážně a snaží se s koaličním kabinetem co nejdříve skoncovat. „Vyargumentovat to před voliči ČSSD nebude problém,“ je přesvědčen Jelínek.

Šance na úspěch? Prakticky nulové

Ke svržení vlády je třeba 101 aktivních hlasů. KSČM a ČSSD disponují však pouze 96. Proti vládě by se tak muselo postavit nejméně pět nezařazených či nespokojených poslanců s prací vlády. Jan Schwippel, který vystoupil z klubu ODS, určitě s opozicí hlasovat nebude. „Moc argumentům sociální demokracie nerozumím. Klíčové bude to, kolik jednotlivé strany získají hejtmanů, jak budou vypadat koalice na úrovni krajů. A to určitě tři dny po volbách nebude známo,“ sdělil pro Respekt.cz.

Mrklas si nedokáže představit, že by někteří koaliční poslanci vládu torpédovali mezi prvním a druhým kolem senátních voleb.

Nehrozí blamáž?

Nebude se sociální demokracie blamovat, pokud výsledek krajských voleb nebude takový, jaký si představuje? Šéf kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík již dříve Respektu.cz řekl, že úspěchem pro stranu je jedině vítězství. To znamená největší celkový počet odevzdaných hlasů.

Nemají co ztratit. Vláda nepadne a do dalších voleb (nejbližší jsou příští rok do Evropského parlamentu) se na to zapomene,“ tvrdí Mlejnek.

Jelínek se domnívá, že sociální demokracie spíše upevní pouto se svými voliči, což by se mohlo příznivě projevit před druhým kolem do třetiny Senátu, který nyní ovládá ODS. „Je to dobrá příležitost, jak podusit vládu.“

S tím Mrklas souhlasí. „Je to legitimní možnost opozice a může tím i ovlivnit volby.“ ČSSD by si mohla svou aktivitou poškodit jedině v případě, že dopadne špatně v krajských volbách a následně hlasování o nedůvěře vládě skončí fiaskem. „To by druhé kolo senátních voleb ovlivnit mohlo,“ myslí si Mrklas.

Strany začnou koalovat

Mlejnek je přesvědčen, že se atmosféra po podzimních volbách uvolní. Nevylučuje ani častější spolupráci ODS a ČSSD na krajských úrovních.

Situace byla po krajských volbách před čtyřmi lety naprosto výjimečná, ODS drtivě vyhrála. „Tehdy se uplatnila Topolánkova strategie nedělat koalice s ČSSD, ale ODS to ani nemusela dělat,“ připomenul Mlejnek jasné vítězství občanských demokratů.

Podle něj pro žádnou stranu není dobré, když na krajské nebo komunální úrovni není u moci. „Být v opozici na komunální úrovni prakticky znamená být ničím,“ míní Mlejnek. Očekává, že vyrovnaný výsledek krajských voleb donutí strany ke spolupráci. „Dá se očekávat, že budou spolu koalovat.“

Podívejte se také na videoPadne po volbách vláda?

O krajských volbách čtěte rovněž v aktuálním čísleRespektu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].