Už dvaadvacet let žije v brazilském amazonském pralese u hranic s Bolívií osamělý muž. Je mu zhruba padesát, živí se lovem prasátek pekari, ptáků a opic a pěstuje si papáju a kukuřici. Je v dobré fyzické kondici a po praktické stránce mu nic nechybí. O ostatních stránkách nevíme nic, ale můžeme tušit, že nic veselého to nebude. Osamělec je s největší pravděpodobností poslední žijící člen jednoho z izolovaných amazonských kmenů; o posledních pět příbuzných přišel v roce 1995, kdy je zavraždili brazilští zemědělci. On jediný přežil a od té doby žije v pralese sám, píše The Guardian.
Vzácné záběry, jak s pomocí sekery kácí strom, zveřejnila brazilská vládní agentura pro původní obyvatele Amazonie Funai. Její politika je pokud možno se starat a informovat zbytek světa - ale jen zdálky, původní obyvatele nikdy nekontaktuje. Její pracovníci onomu osamělci nenápadně pomáhají tím, že mu v jeho životním prostoru nechali nástroje a sekery, aby je sám našel. Funai ho monitoruje od roku 1996, on sám o žádný kontakt zjevně nestojí.
Což vzhledem k tomu, jak se osamělcem stal, není divu. Incident z roku 1995 pro něj nejspíš byl jen vyvrcholením útlaku, který jeho lidé ze strany těžařů dřeva a farmářů zažívají od sedmdesátých let. Tedy, opravdu konkrétně jeho lidé; původní obyvatelé Amazonie zažívají útlak od dob prvních evropských přistěhovalců, kteří kontinent v patnáctém století objevili.
Muž žije ve své (vlastně osobní) rezervaci Tanaru, která byla oficiálně ustanovena v roce 2015. Je to kus pralesa o velikosti 8000 hektarů (o trochu víc než třeba polovina Plzně) a obklopený farmami a ranči. Ve svém postavení není sám: podle Funai žije v brazilské Amazonii ještě 113 neobjevených, potažmo nekontaktovaných kmenů a jeden pak mimo prales. Patnáct takových skupin je také v Peru, a další žijí v Bolívii, Ekvádoru a Kolumbii.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].