“Nejšťastnější lidé žijí: v Evropě. Města, kde je největší radost žít: leží v Evropě. Nejlepší zdravotní péče je: v Evropě. Nejvíce firem registrovaných na burzách i nejvíce olympijských šampionů pochází: také z Evropy. Jediná věc, která Evropě v poslední době chybí, je sebevědomí. Unavený, sešlý, starý - takový je z pohledu Evropanů jejich kontinent,” píše německý týdeník Die Zeit na úvod dlouhé analýzy s titulkem Evropa se probouzí, která se snaží čtenářům vlít do žil trochu optimismu. Tedy v poslední době v médiích těžce nedostatkového zboží. (K dispozici je i anglický překlad textu.)
Text popisuje několik pozitivních zpráv. Evropská ekonomika začíná růst. V posledních dvou evropských volbách - prezidentských v Rakousku a parlamentních v Holandsku - zůstali nacionalisté za očekáváním. A podle průzkumů má EU ve většině evropských zemí pevnou podporu. V Německu například 61 procent obyvatel hodnotí Unii pozitivně či vysoce pozitivně, tedy o pět procent více než před pěti lety a o deset procent více než před deseti lety. Pointou analýzy je, že náš kontinent a EU jsou v lepším stavu, než si myslíme.
Redaktoři Die Zeit se zaměřují též na vznik proevropského protestního hnutí. Evropou se totiž od ledna šíří nezvyklé demonstrace, které nemíří “proti” nějakému nešvaru, ale naopak manifestují “pro” výdobytek minulých desetiletí. V rámci hnutí Tep Evropy (Pulse of Europe) tak každý víkend v desítkách evropských měst demonstrují desítky tisíc občanů za Evropskou unii.
Na počátku stál spontánní email, který manželé Daniel a Sabine Rödderovi z Frankfurtu nad Mohanem napsali po listopadových amerických volbách přátelům. Varovali v něm před radikalizací současné politiky a zvali kamarády, aby se společně “postavili za základy našeho hodnotového společenství”.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Benelux zachraňuje Visegrádu evropskou kůži
Nápad vznikl u večerní sklenky vína v domácnosti manželů, kteří nemají s pořádáním demonstrací žádné zkušenosti. Přesto si oba právníci dali za cíl vytvořit hnutí, které do ulic dostane více lidí než nacionalistická, vesměs východoněmecká Pegida na vrcholu své slávy před rokem a půl. “Pravda je, že EU není tak beztvará, jak si mnoho lidí myslí. Musíme vrátit evropské integraci emoce,” řekl Daniel Rödder (44) německým novinářům. Ve veřejnosti jsou podle něj slyšet jen euroskeptici a destruktivní hlasy - on chce naopak probudit tichou proevropskou většinu.
Na první demonstraci před více než dvěma měsíci demonstrace přišly dvě stovky lidí. Naposledy počet účastníků ve Frankfurtu dosáhl tří tisícovek a za evropskou integraci manifestovali obyvatelé šedesáti měst v devíti různých státech. Více než dvě třetiny měst leží v Německu, hnutí se však rozšířilo i do Vídně, Lisabonu nebo Kodaně.
Týdeník Frankfurter Allgemeine Woche v reportáži popisuje, že s modrými vlajkami EU nad hlavou se na Goethově náměstí ve Frankfurtu neschází mládež, polovina účastníků poslední frankfurtské demonstrace byla v důchodovém věku. “Spousta mladých lidí sedí doma u počítače a myslí si, že stačí dělat si na Facebooku legraci z Trumpa,” zlobí se Björn Rösch, jeden z mála přítomných dvacátníků.
Puls Evropy nemá konkrétní program: například prosazování eurobondů, urychlení integračního procesu nebo podpora společné migrační a azylové politiky. Cílem je spíše šíření principiálního postoje, že Evropská unie je v podstatě dobrá. Že se za ni vyplatí bojovat, zvláště v letošním roce s tolika důležitými volbami, například ve Francii a v Německu. “Jako matku tří dětí mě oslovil hlavně transparent, na němž se syn ptá svého otce: Tati, co jsi ty dělal v roce 2017?“ vypráví redaktorovi FAZ jedna z demonstrantek, povoláním učitelka ze základní školy. ”Moje děti mají mít šanci studovat a žít nějaký čas v zahraničí, tak jako jsme mohli můj bratr já.”
Uvidíme, co Pulzu Evropy přinese jasní počasí: jestli teplo a slunce přiláká další demonstranty a rozšíří se třebas i do nějakého z českých měst - anebo vesměs spokojení, dobře situovaní starší demonstranti dají přednost výletům a zmrzlinám v kavárně.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].