0:00
0:00
Denní menu27. 4. 20183 minuty

Překroč hranici, zasaď strom, slib jaderné odzbrojení. Začalo usmiřování Korejí

Historická chvíle: Kim Čong-un a Mun Če-in
Autor: REUTERS

Byla to historická chvíle nejvyšší důležitosti. Severokorejský vůdce měl po 65 letech, poprvé od konce války, vstoupit na území Jižní Koreje, se kterou je jeho země stále formálně ve válečném stavu. Na území nepřítele se pak měl symbolicky setkat s prezidentem Jižní Koreje. Nic tak nebylo ponecháno náhodě a každý krůček obou státníků byl pečlivě naplánovaný dlouho dopředu.

Severokorejský vládce Kim Čong-un přijel na místo schůzky v demilitarizované zóně ve vesnici Pchanmundžom v limuzíně, podél níž klusali ve dvou řadách jeho osobní strážci. Kimovi bodyguardi měli na sobě obleky a při dvaceti stupních se tedy museli řádně zapotit, komentoval komickou scénu zpravodaj BBC. Z limuzíny pak Kim vystoupil a pěšky se vydal k hranici, kde už na něho čekal jihokorejský prezident Mun Če-in.

↓ INZERCE

Když pak Kim hraniční čáru překročil a potřásl Munovi rukou, došlo – tedy alespoň podle zasvěcených komentátorů – k něčemu neplánovanému. Kim vybídl Muna, aby aspoň na chvilku překročil čáru směrem na sever, tedy z demokratické Jižní Koreje do totalitní KLDR. Když to Mun udělal a potřásl si s Kimem rukou ještě znovu i na severu, oba muži společně pokračovali na jih. Politici se pak skryli v blízké budově, kde celé dopoledne jednali o problémech mezi oběma zeměmi, ale klíčovým a symbolicky nejdůležitějším okamžikem dopolední části jednání byl právě popisovaný taneček na hranici.

Na oběd se lídři rozloučili a Kim poobědval doma v KLDR, aby se odpoledne znovu vrátil na jih. V hraniční vesnici Pchanmundžom pak diplomatické scénky pokračovaly – prezidenti společně zasadili borovici, přičemž použitá voda i hlína pocházely z území obou států. Zásadním okamžikem odpolední části bylo společné prohlášení Kima a Muna těsně před večeří. Obě země společně podepsaly dohodu, která má vést k jadernému odzbrojení na Korejském poloostrově. A oba politici se po společném prohlášení objali. „Už nebude žádná korejská válka. Začíná doba míru,“ píše se vzletně v prohlášení.

Většina komentátorů je nicméně k prohlášení skeptická. Kim totiž ještě před pár měsíci hýřil válečnou rétorikou, loni v září KLDR provedla dosud nejmohutnější řízený jaderný výbuch ve své testovací střelnici. Podepsaná dohoda sice mluví o úplné denuklearizaci, ovšem neříká, jak a kdy konkrétně má k jadernému odzbrojení KLDR dojít.

Oba vůdci také prohlásili, že se pokusí ještě letos formálně ukončit válečný stav, který trvá od konce ozbrojeného konfliktu v roce 1953. Společná deklarace dále slibuje už od 1. května ukončit propagandistické vysílání na hranicích, uspořádat setkání rozdělených rodin, modernizovat přeshraniční silnice a železnice a vytvořit společné kanceláře v severokorejském Kesongu, kde už existuje společná průmyslová zóna.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].