Film Nour začíná jako romantická komedie (nejen) pro náctileté. Čtrnáctiletá libanonská dívka titulního jména stráví bezstarostné léto v horách se šesti kamarády - jezdí na kole, plavou v jezeře, nevinně flirtují a trochu rebelují proti pravidlům, když třeba okradou místního farmáře o pomeranče z jeho sadu. Snímek se ovšem záhy změní v temné sociální drama. V den Nouřiných patnáctých narozenin její matka pohřbí naděje své dcery na diplomatickou kariéru, cestování po světě a svobodný důstojný život. Donutí dívku vdát za muže středního věku - týdeník Economist, který o filmu informuje, jeho věk přesněji neuvádí, ovšem je jasné, že je výrazně starší než Nour – a ten ji o svatební noci znásilní v manželské posteli. Snímek, který měl premiéru letos na jaře, nenabízí naději na závěr, jen popis Nouřino bezvýchodného postavení v nové rodině s násilnickým manželem a jeho manipulativní matkou.
Libanonští filmaři Elissa Ayoub a Khalil Dreyfus Zaarour vycházeli z reálných zkušeností dětských nevěst, kterých během půlročních příprav vyzpovídali několik desítek. Film má nejen umělecké ambice: autorské duo chce změnit libanonské právo, které povoluje svatby dívek mladších patnácti let. Přestože tradice pomalu vymírá, stále se dotýká části libanonské společnosti – podle loňsko studie UNICEF bylo šest procent žen mezi dvaceti a čtyřiadvaceti provdáno před osmnáctým rokem věku.
Problém se v Libanonu otevřel s novou silou i s příchodem syrských uprchlíků, který v zemi žije více než milion. Economistem blíže nespecifikované studie říkají, že čtvrtina Syřanek mezi patnácti a sedmnácti lety je vdaná a téměř polovina vdaných žen z věkové kategorie 20 až 24 vstoupila do manželství v dětském věku.
Libanonští aktivisté a aktivistky bojují léta za změnu zákonů. Letos na jaře skupina neziskových organizací předložila předsedovi parlamentu návrh zákona přesouvající hranici pro manželství na osmnáct let, přičemž by platil pro všechny osoby žijící v Libanonu, tedy i pro zmiňované syrské uprchlíky. Normu však parlament stále neprojednal.
Letos v létě nicméně došlo k zásadnímu posunu patřícímu do stejné oblasti – poslanci schválili zákon zakazující praxi, při níž se pachatel znásilnění vyhnul trestu, pokud si svoji oběť vzal za manželku. Byť znásilnění v manželství stále není v Libanonu trestným činem.
Zmíněnou praxi si spojujeme se zeměmi mimo západní civilizační okruh. Ale jak v uplynulých měsících v sérii textů upozornil třeba americký deník The New York Times, dětské a teenagerské nevěsty najdeme v překvapivých počtech i v USA. Souhrnné studie upozorňují, že mezi lety 2000 a 2010 ve Spojených státech vstoupilo do manželství zhruba 250 tisíc dětí, přičemž nejmladším z nich bylo pouhých deset.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].