“Debata o přechodných obdobích odhaluje hlubší pravdu: hlasování v roce 2016 bylo úplně zbytečné,” zahajuje komentář na serveru Bloomberg Leonid Bershidsky. Na mysli má samozřejmě Brexit.
V Bruselu proběhlo třetí kolo jednání o odchodu Britů z EU, a jak komentátor poznamenává, “začíná být absurdně složité identifikovat jakékoliv konkrétní změny, jež se projeví v životě Britů dříve než v roce 2021, a pravděpodobně ještě dlouhá léta potom”. Britským vyjednavačům je podle všeho stále jasnější, že pokud by měli dodržet termín odchodu, tedy příští rok, mají zaděláno na ekonomickou katastrofu.
Tématem dne je tedy prodloužit nějak stávající stav - a kdo ví, co bude potom. Nakonec labouristé, kteří se s Jeremym Corbynem derou k moci, udělali o víkendu předpisovou názorovou piruetu a prohlásili, že budou usilovat o “přechodné období, jež zachová současné ekonomické uspořádání včetně přístupu Spojeného království na evropský společný trh a členství v celní unii”. Jinými slovy, “dočasně” vše zůstane při starém a my v Česku máme s dočasností své zkušenosti - za ruské okupace se říkalo, že její jednotkou je jeden “furt”.
Konzervativní vláda sice tak otevřeně nemluví, ale Bershidsky ukazuje, že rozdíly mezi jejími postoji a labouristy jsou spíše řečnického charakteru. “Vláda se snaží udržet si stoupence odchodu a zároveň usiluje o stejné dočasné řešení jako labouristé,” píše doslova. Je tedy pravdou, že strany se liší v délce přechodných období: labouristé mluví o čtyřech letech, takže by k případnému odchodu došlo až po příštích volbách (kdy už se vidí v Downing Street), zatímco nejtvrdší brexitáři chtějí Británii odříznout ještě před volbami.
Jenže ono na Londýnu zase tolik nezáleží, protože nemohou Evropanům v Bruselu diktovat tempo vyjednávání. Přechodné období musí trvat tak dlouho, dokud nebude na světě nová ekonomická dohoda, to je ostatně jeho základní smysl. Pokud se chtějí Britové vyhnout tvrdému Brexitu, a to podle všeho teď již chtějí konzervativci i labouristé, musí vyjednávat dlouho a musí počítat s tím, že jsou slabší stranou.
Shrnuto podtrženo: Británie se pomalu šine k výsledku, který mnozí předpovídali a který je celkem nesmyslný - zůstane v ekonomickém evropském prostoru a ztratí hlasovací práva. Na konci cesty leží Norsko a jeho téměř členství v EU. Bershidsky podotýká, že celá procedura snad přece jenom nestála za všechen ten humbuk.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].