0:00
0:00
Denní menu29. 8. 20173 minuty

Konzervativci couvají. Brexit míří ke skoro-členství

Autor: Milan Jaroš

“Debata o přechodných obdobích odhaluje hlubší pravdu: hlasování v roce 2016 bylo úplně zbytečné,” zahajuje komentář na serveru Bloomberg Leonid Bershidsky. Na mysli má samozřejmě Brexit.

V Bruselu proběhlo třetí kolo jednání o odchodu Britů z EU, a jak komentátor poznamenává, “začíná být absurdně složité identifikovat jakékoliv konkrétní změny, jež se projeví v životě Britů dříve než v roce 2021, a pravděpodobně ještě dlouhá léta potom”.  Britským vyjednavačům je podle všeho stále jasnější, že pokud by měli dodržet termín odchodu, tedy příští rok, mají zaděláno na ekonomickou katastrofu.

↓ INZERCE

Tématem dne je tedy prodloužit nějak stávající stav - a kdo ví, co bude potom. Nakonec labouristé, kteří se s Jeremym Corbynem derou k moci, udělali o víkendu předpisovou názorovou piruetu a prohlásili, že budou usilovat o “přechodné období, jež zachová současné ekonomické uspořádání včetně přístupu Spojeného království na evropský společný trh a členství v celní unii”. Jinými slovy, “dočasně” vše zůstane při starém a my v Česku máme s dočasností své zkušenosti - za ruské okupace se říkalo, že její jednotkou je jeden “furt”.

Konzervativní vláda sice tak otevřeně nemluví, ale Bershidsky ukazuje, že rozdíly mezi jejími postoji a labouristy jsou spíše řečnického charakteru. “Vláda se snaží udržet si stoupence odchodu a zároveň usiluje o stejné dočasné řešení jako labouristé,” píše doslova. Je tedy pravdou, že strany se liší v délce přechodných období: labouristé mluví o čtyřech letech, takže by k případnému odchodu došlo až po příštích volbách (kdy už se vidí v Downing Street), zatímco nejtvrdší brexitáři chtějí Británii odříznout ještě před volbami.

Jenže ono na Londýnu zase tolik nezáleží, protože nemohou Evropanům v Bruselu diktovat tempo vyjednávání. Přechodné období musí trvat tak dlouho, dokud nebude na světě nová ekonomická dohoda, to je ostatně jeho základní smysl. Pokud se chtějí Britové vyhnout tvrdému Brexitu, a to podle všeho teď již chtějí konzervativci i labouristé, musí vyjednávat dlouho a musí počítat s tím, že jsou slabší stranou.

Shrnuto podtrženo: Británie se pomalu šine k výsledku, který mnozí předpovídali a který je celkem nesmyslný - zůstane v ekonomickém evropském prostoru a ztratí hlasovací práva. Na konci cesty leží Norsko a jeho téměř členství v EU. Bershidsky podotýká, že celá procedura snad přece jenom nestála za všechen ten humbuk.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].