Falešných a lživých zpráv už vzniká tolik, že jich je pomalu víc než těch skutečných. To je jeden za závěrů britské sněmovní komise pro kulturu, média, sportovní a digitální záležitosti, která zkoumala vliv sociálních sítí a takzvaných fake news na schopnost britské společnosti se demokraticky rozhodovat. Nepříliš překvapivě došla k tomu, že informační “Divoký západ”, který na sociálních sítích v současnosti panuje, je pro soudobou demokracii hrozba, jak píše veřejnoprávní BBC.
Komise se tématu začala věnovat poté, co vypukl skandál kolem firmy Cambridge Analytica, podezřívané z toho, že zneužívala data uživatelů Facebooku k ohýbání důležitých hlasování na Západě - amerických voleb v roce 2016 či britském hlasování o vystoupení z Unie téhož roku v červnu.
Poslanecká komise doporučila britské vládě několik věcí, spíš obecného charakteru. Přizpůsobit volební zákon dnešní době a zpřehlednit svět online inzerce. Podobně jako si dnes například v Česku na každé “offline” politické reklamě můžeme přečíst, kdo je zadavatel a zhotovitel, měla by stejná pravidla platit i v online světě. Je tu ale i konkrétní návrh: zvláštním poplatkem zdanit sociální sítě, a z výtěžku financovat kampaně a vzdělávací programy, zabývající se takzvanou mediální a digitální gramotností - tedy schopností poznat, že něco je podezřelá zpráva nebo informace, které není radno důvěřovat.
Je tu opodstatněné podezření, že Leave.EU byla finančně i jinak podporovaná Ruskem.
Příznivce světa, kde zlovolná lež je zlovolná lež, a nikoliv alternativní pravda, může jen zarazit styl debaty, která se kolem zavádění bohulibých a smysluplných pravidel vede. Komise logicky věnovala velkou pozornost neoficiální kampani Leave.EU, která (úspěšně) prosazovala Brexit a za níž stojí podnikatel Aaron Banks. Leave.EU i její oficiální protějšek, Vote Leave, prokazatelně podváděly a porušovaly volební zákon, Banks není ochoten nebo schopen doložit, odkud peníze na financování kampaně vzal, a zároveň se vynořily nejasnosti ohledně jeho kontaktů s ruskými podnikateli.
Řečeno jednoduše - je tu opodstatněné podezření, že Leave.EU byla finančně i jinak podporovaná Ruskem skrze Kremlu sloužící byznysmeny. Šéf komise Damian Collins hovoří o tom, že “pokud by něco takového bylo potvrzeno, šlo by o velmi závažné záležitosti”. Což je pravda, ale tváří v tvář lidem, kteří pravidly a svými spoluobčany tak nonšalantně pohrdají, je to také velmi závažně neprůrazné. To Aaron Banks prostě v momentě, kdy mu poslanci začali klást nepříjemné otázky, ze zasedání odešel a hned oznámil světu, že tu jde o politicky motivovanou kampaň, a mluvčí Vote Leave, Dominic Cummings, o zprávě zvolených zástupců lidu prohlásil, že je to “fake news”.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].