Digitální demokracie v Reykjavíku: ulice Dartha Vadera i porcování rozpočtu
Island má zhruba tolik obyvatel jako Brno. Právě takhle malá - a navíc proslule kreativní - země je proto ideálním místem pro experimenty s vládnutím. Dva programátoři z Reykjavíku jeden rozjeli už v roce 2008, kdy krach islandských bank vedl k obrovské ztrátě důvěry v elity a politiky, a založili platformu Your Priorities (Vaše priority). Kdokoli na tomto internetovém portálu může navrhovat nové zákony, politická řešení či nápady na využití rozpočtu. A další uživatelé platformy pak uvedené návrhy mohou kliknutím buď podpořit, nebo naopak zamítnout.
„Naše úvaha byla jednoduchá: Pokud dokážeme propojit běžné občany a vládu, tak to povede k dialogu, který ve výsledku zlepší rozhodování o věcech veřejných,” řekl deníku Financial Times Robert Bjarnason, jeden ze šéfů Citizens Foundation (Občanská nadace), která za platformou stojí.
Nápad se ujal zvláště v hlavním městě Reykjavíku, jehož tehdejší starosta - komik Jon Gnarr - vyzval občany města, aby mu přes portál - nazval jej “Lepší Reykjavík” - posílali návrhy. Slíbil, že každý měsíc finančně podpoří deset nejlepších. A jak vypadá bilance po sedmi letech od zavedení?
Městské zastupitelstvo podpořilo 769 návrhů - konkrétně například na zvýšení podpory bezdomovcům, proměnu bývalé elektrárny v mládežnické centrum či zavedení genderově neutrálních veřejných toalet. Došlo také na přejmenování jedné ulice po Darthu Vaderovi z Hvězdných válek, ale velmi brzy se na portálu začala objevovat i smršť opravdu šílených nápadů, jak je nazval deník FT bez konkrétní specifikace; radnice v Reykjavíku proto zavedla filtr kvality a některé extremistické projevy odstranila.
Platforma je odpovědí na jistou krizi zastupitelských demokracií, jejichž občané chtějí mít větší vliv na rozhodování. Cílem je vytvořit software, prostor, které umožní vést strukturovanou a současně přímější debatu o směřování měst a státu. Nejedná se tedy o přímou demokracii ve smyslu vlády referend, ale o místo k dialogu. Software platformy Your priorities radnice od roku 2011 využívá též při porcování rozpočtu. V rámci podprojektu “Lepší sousedství” mohou občané kontrolovat část rozpočtu města určeného na infrastrukturu - konkrétně 18 milionů eur.
Radnice v Reykjavíku přes platformu “Vaše priority” dala hlas i studentům, kteří mohou utvářet část školních osnov. Zatím náměty mladých lidí vedly k proměně výuky kurzů IT a k zavedení kurzů meditace do škol. Bývalý starosta Gnarr nicméně uvádí, jak byl zpočátku zklamán právě tím, že software nevedl k výrazně většímu zapojení mladých lidí do veřejného života. A apatie, nezájem o politiku, prý zčásti přetrvaly: “Doufal jsem, že to bude perfektní řešení. To asi není, ale je to asi jedno z mnoha řešení krize demokracie.”
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].