Většina z nás si znečištění emisemi z aut spojuje s kašlem a sípáním, ovšem přibývá čím dál víc důkazů, které dokládají souvislost mezi znečištěným vzduchem a jiným méně zjevným účinkem na lidské zdraví: demencí.
Podle studie, kterou minulý týden uveřejnil zdravotnický žurnál The Lancet a informuje o ní server MotherJones, jsou lidé žijící v bezprostřední blízkosti rušných tahů v daleko větším nebezpečí, že se u nich vyvine demence – tedy skupina chorob souvisejících se ztrátou pamětí, kam se řadí i Alzheimerova nemoc. Toto riziko je o 12 procent větší než u lidí žijících v dostatečné vzdálenosti od rušné dopravy.
Vědci po dobu deseti let sledovali dospělou populaci kanadského státu Ontario – tedy 6,6 milionu lidí a prostřednictvím lékařských záznamů a poštovních směrovacích čísel monitorovali zdravotní stav a bydliště, přičemž se soustředili na polohy poblíž dálnic a silnic s více pruhy. Výsledky, k nimž došli, ukazují, že zvýšené nebezpečí hrozí lidem bydlícím ve vzdálenosti 50 metrů od rušných tahů. S přibývajícími metry se riziko zmenšuje a ve vzdálenosti 200 metrů už nehrozí.
Není to poprvé, co vědci dávají znečištění vzduchu do souvislosti s demencí. Server MotherJones o tom informoval již v roce 2015. Vědci sice ještě přesně nevědí, jakým způsobem tyto exhalace na mozek působí; jeden z výkladů je takový, že se jedná o tak malé částečky, které cestují celým organismem – až do mozku, kde mohou způsobit zánět přispívající ke ztrátě mentálních schopností.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].