Ve světě, kde to vypadá, že nic nejde a nezbývá než vřískat, vztekat se, nadávat, spílat, štěpit a obviňovat druhé, přicházejí Financial Times s nenápadnou, ale pozoruhodnou zprávou. Velké Británii se podařilo nečekaně rychle ukončit závislost energetiky na spalování uhlí a úměrně tomu dramaticky snížit emise skleníkových plynů. Jak stojí hned v titulku zmíněného textu, emise CO2 poklesly na úroveň, kterou naposledy zažívali současníci královny Viktorie na konci 19. století.
Pro Británii bývalo uhlí tradičně základním zdrojem energie - a nedýchatelného vzduchu. Ještě před dvěma lety, po mnoha letech útlumu, tvořila energie z uhlí 23 procent britského mixu. Dnes tvoří 9 procent a vloni Britové podle předběžných výpočtů poprvé vyrobili více energie z větru. Tempo překvapilo samu vládu, která si teprve v roce 2015 vytyčila cíl odbourat spalování uhlí do roku 2025. Teď to vypadá, že uhlí zajde na úbytě dřív. Tahle tabulka spotřeby je více než výmluvná:
Příčina je poměrně jednoduchá, vláda našla odvahu přes protesty kapitánů těžkého průmyslu zavést fixní daň z uhlíku - konkrétně v roce 2015 činila 18 liber za tunu. A vzhledem k tomu, že uhelné elektrárny produkují dvakrát tolik uhlíku než elektrárny plynové, výsledek se dostavil. “Jednalo se o smrtelný úder … který zásadně změnil uvažování všech,” citují Financial Times energetického analytika Petera Athertona.
Radikální omezení spotřeby uhlí se pak projevilo ve výrazně klesající produkci skleníkových plynů. Británie by podle klimatických dohod měla do roku 2050 snížit jejich emise alespoň o 80 procent ve srovnání s rokem 1990. To je samozřejmě radikální a vypadá to jako utopie, ale třeba není. Vloni stoupalo nad Británií do atmosféry již o 42 procent CO2 méně než ve zmíněném prahovém roce 1990. Tak “málo” - jedná se stále o 381 miliónů tun - Britové produkovali naposledy v roce 1894 a pak ještě dvakrát ve dvacátých letech, kdy stávky ochromily chod ekonomiky. Na následujícím grafu je “pročišťování” britské ekonomiky pěkně vidět:
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].