0:00
0:00
Denní menu1. 8. 20183 minuty

Americké Colorado díky legalizaci marihuany bohatne a má efektivnější policii

Ilustrační foto
Autor: Matěj Stránský

Fenoménu se přezdívá „zelená horečka“ a v porovnání se zlatou horečkou je výrazně veselejší. A to nejen proto, že v zelené verzi jde o marihuanu, ale taky proto, že na rozdíl od riskantního hledání zlata na Aljašce či v Kanadě, do něhož se pouštěli dobrodruzi na konci devatenáctého století, je pěstování konopí mnohem jistější byznys. S důsledky pro celou společnost, které zatím ovšem nenaplňují černé scénáře, před nimiž varovali odpůrci legalizace.

Jak píše americký on-line magazín Quartz, tým vědců z univerzity v americkém Mississippi zkoumal ekonomické dopady dekriminalizace této měkké drogy, a to na příkladu státu Colorado, kde ke kroku došlo v roce 2014. Během čtyř let se zde zvedly ceny nemovitostí o šest procentních bodů. Nepotvrdily se tedy obavy, že legalizace – a s ní spojené případné problémy - sníží ceny nemovitostí.

↓ INZERCE

Ekonomickými dopady se zabývají i další studie. Výzkumníci z coloradské univerzity se zaměřili na okres Pueblo a zjistili, že oblast se stopadesáti tisíci obyvateli z legalizace profituje, a to i když se započítají zvýšené náklady, které zákon naopak přinesl. Celkové výnosy autoři studie odhadují na osmapadesát milionů dolarů (za rok 2016), přičemž extra výdaje vyčíslili na třiadvacet. (A předpovídají, že profit dále poroste, až na necelou stovku milionů dolarů kolem roku 2021.) Zároveň ale i zastánci legalizace varují před tím, aby byl tento krok motivován primárně ekonomicky.

Jak v Coloradu, tak ve Washingtonu vedla legalizace ke zefektivnění práce policie.

Když dáme ekonomiku stranou, ze studií vyplývají i další zajímavé závěry. Ve zkoumaných oblastech se zatím nepotvrdily obavy z negativních dopadů, ať jde o nárůst počtu bezdomovců nebo užívání marihuany mladými. „Ani na problém chudoby neměla legalizace žádný vliv,“ píší autoři zmiňovaného výzkumu coloradské univerzity.

A konečně další studie, tentokrát ze státní univerzity státu Washington, který marihuanu v USA zlegalizoval jako první, tvrdí, že jak v Coloradu, tak ve Washingtonu vedla legalizace ke zefektivnění práce policie. V obou státech se totiž policii daří častěji a rychleji uzavírat nejrůznější typy případů (přičemž „uzavřením případu“ se myslí situace, kdy je podezřelý zatčen a předán soudům, aby rozhodly, zda je vinný či nikoliv). Ani v jednom státě nebyla během sledované doby přijata žádná jiná významná změna zákonů, která by poskytla alternativní vysvětlení. Jak připomíná deník The Washington Post, zastánci legalizace tyto dopady „slibovali“, když za věc lobbovali. Policistům totiž jednoduše „odpadne“ práce, kterou dříve měli se zločiny související s konopím. Autoři studie to potvrdili.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].