0:00
0:00
Audit Jana Macháčka9. 2. 20094 minuty

Starost o lidi, reindustrializace a kočky by kupovaly korunu

[image id="120824790"]Pokud tisíce lidí v některých městech nedostávají ani mzdu, ani přiznané odstupné, ani sociální dávky, má už být ministr sociálních věcí (a možná i premiér) na místě. Vláda má pořád pocit, že politika se dělá v televizi. To je nesmyslné v dobrých časech a sedmkrát nesmyslné v dobách špatných.

Autor: Respekt

S propadem ekonomiky okolo dvou procent dnes už počítá skoro každý. Může být ale ještě mnohem hůř. Je jistě rozumné, že premiér Mirek Topolánek se nechce chovat populisticky a jistě rozumné, že nechce slibovat nesplnitelné.

Je ale jistě rozdíl mezi populistickým chováním a projevením zájmu a starosti o problémy běžných lidí. Jak se to dělá? Třeba se jako premiér rozjedu do regionů postižených už teď vysokou nezaměstnaností a do měst a míst, kde hrozí, že bude mnohem hůř.

↓ INZERCE

Pokud tisíce lidí v některých městech nedostávají ani mzdu, ani přiznané odstupné, ani sociální dávky, má už být ministr sociálních věcí (a možná i premiér) na místě. Vláda má pořád pocit, že politika se dělá v televizi. To je nesmyslné v dobrých časech a sedmkrát nesmyslné v dobách špatných.

Ale proč by měl člověk někomu pořád radit, že? Nejsou snad politici dobře placeni, aby to napadlo je samotné?

To, že vláda krizi podcenila, dopad finanční krize na „reálnou ekonomiku“ špatně odhadla, to, že podcenila propad poptávky v západní Evropě, to, že si dobře neuvědomila naši provázanost s Německem je prostě fakt a nemá cenu se tvářit, že to není pravda jen proto, že to říká Jiří Paroubek.

Možná by neškodilo konečně to přiznat a lidem (podnikatelům a živnostníkům, kteří vládě věřili a brali ji za slovo) se za dosti arogantní vystupování během celého podzimu omluvit.

Ostatně v Německu se velkokoaliční vláda také poměrně dlouho vzpírala realitě a jedním z důsledků je, že dnes rezignoval ministr hospodářství Michael Glos (CSU), údajně proto, že se cítí unaven. Hlavní důvod ale je, že byl chápán jako slabý ministr. Dosadí česká vláda třeba na ministerstvo průmyslu někoho, kdo své práci opravdu rozumí?

Evropská komise připravila návrh postupu a architektury pro vznik špatných bank, které by měly respektovat všechny členské země. Česká republika ale právě jednu konsolidační agenturu zrušila. Bude jí zřizovat znovu?

To je otázka. Špatných investic do finančních derivátů bylo poměrně málo. A neochota českých bank půjčovat souvisí zatím spíše s opatrností (a příkazy zahraničních centrál) než s tím, že by si banky spálily prsty, nebo že by se už výrazně snížila míra úvěrové delikvence.

Jenže to se může rychle změnit. Bude-li propad průmyslu prudký, výrazně se zhorší kvalita úvěrového portfolia bank. Možná přijde čas „špatné banky“ v Česku opět na řadu. Doufejme, že ji zase nebudou řídit poslanci.

V Česku se logicky hodně věnuje pozornost tomu, co řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy o návratu výroby francouzských aut do Francie. Možná bychom si měli všimnout, že Francie je v tom není sama, jenom to možná hyperaktivní prezident říká příliš brutálně.

Vezmeme si Británii.

Tam se dnes mluví horem dolem o reindustrializaci a tom, že britská ekonomika potřebuje přesunout rovnováhu více směrem k průmyslu, viz například dnešní článek z FT.Lord Mandelson, britský ministr obchodu, řekl v parlamentu, že „do budoucna potřebuje Británie ekonomiku s méně finančním inženýrstvím a více opravdovým inženýrstvím (to je ovšem lépe správné přeložit jako strojírenství – pozn.autora)“.

Důležité je, co tento „program reindustrializace“, pokud se k němu Západ opravdu uchýlí, bude znamenat pro střední a východní Evropu.

Kočky by kupovaly korunu!

Čtenáře jsem v posledních dnech zásoboval temnými vizemi. Nyní tedy trochu legrace. Naše kočka domácí miluje českou korunu, ale dolarem pohrdá. Kéž by si z ní finanční a měnové trhy vzaly poučení!

Nebývalého fenoménu jsme si povšimli, co se naše kočka začala mazlit s bankovkou, která zůstala ležet na stole. Co mazlit? Doslova se začala v bankovce válet. Zkusili jsme nabídnout dolar, následoval ostentativní nezájem.

Kočku máme z útulku, usoudili jsme, že jako kotě zřejmě vyrůstala ve státní tiskárně cenin. Podobně vášnivě totiž reaguje na cigaretový kolek.

Čtenáře s prvoplánovým myšlením upozorňujeme, že bankovka není ničím namazána. Pravidla hry jsou přísně dodržena.

Čtvrteční audit: Krize a nepoučitelnost


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].