0:00
0:00
Audit Jana Macháčka7. 1. 20094 minuty

Rusové, Evropa a plynová válka

[image id="120824790"]Není pochyb o tom, že plyn z Ruska začne zase během několika dnů (či týdnů) řádně proudit. Během současné ekonomické krize, která dopadá právě na Rusko velice tvrdě, jsou příjmy z plynu pro ruský stát stejně životně důležité jako pro Evropany dobře vyhřáté byty a domy během kruté zimy.

Astronaut

Není pochyb o tom, že plyn z Ruska začne zase během několika dnů (či týdnů) řádně proudit. Během současné ekonomické krize, která dopadá právě na Rusko velice tvrdě, jsou příjmy z plynu pro ruský stát stejně životně důležité jako pro Evropany dobře vyhřáté byty a domy během kruté zimy. Nelze však vyloučit, že PutinůvGazpromistán si možná dá záležet na tom, abychom ještě na pár dní (možná týdnů) nedostatek plynu pořádně pocítili. Ač to zní hodně drsně, klidně se může stát, že v Bulharsku či Rumunsku někdo umrzne, možná více států vyhlásí jako Slovensko stav nebezpečí, nelze dokonce vyloučit, že budou v některých zemích odstaveny důležité podniky. Rusko a Gazprom totiž potřebují dát Evropě nedostatek plynu pocítit. A okamžiky tvrdé zimy jsou pro to ideální.

Podobně jako v případě ruského konfliktu s Gruzií v létě loňského roku je primárním cílem současného „plynového konfliktu“ s Ukrajinou to, jak bude v západní Evropě interpretován a jaké z něj budou v důsledku „vítězné interpretace“ vyvozeny důsledky. Jde přitom o hodně. V případě Gruzie šlo o to, portrétovat tamější stát jako režim řízený vyšinutými psychotiky a celé teritorium jako nestabilní, zmítané konflikty s menšinami a separatistickými regiony. Cíl byl jasný: šlo o to, aby Západ si rozmyslel vést skrze Gruzii strategický plynovod Nabucco (viz.mapka č.1 pod článkem) do západní Evropy a dát raději přednost „bezpečným trasám“ přes ruské teritorium, pod Černým mořem (South Stream – viz.mapka číslo 2 pod článkem) a pod Baltským mořem (Nord Stream – mapka č.3).

↓ INZERCE

Nyní zase Rusko chce portrétovat Ukrajinu jako viníka a nespolehlivého partnera. V důsledku pak běží o to, aby se Ukrajina stala z klíčové a strategické tranzitní země spíše cílovým odběratelem ruského plynu, což de facto znamená plný návrat do ruské sféry vlivu.

Ve hře jsou dvě novinky. Za prvé leccos naznačuje, že interpretace agrese do Gruzie se Rusku příliš nepodařila a Západ přeci jen sbírá síly k velice nákladné společné investici do plynovodu Nabucco. Vicepremiér Alexandr Vondra dokonce uvedl stavbu Nabucca jako jednu z priorit českého předsednictví a uvedl, že je tu velká naděje, že se podaří projekt zahájit. Přitom je jasné, že buď bude stát Nabucco nebo rusko-italský South Stream.

Druhou novinkou je světová hospodářská krize a pád cen surovin. Oba ruské projekty plynovodů (jeden pod Baltským mořem a druhý pod Černým mořem) jsou nesmírně technologicky a finančně nákladné a západní investiční partneři Ruska by mohli začít váhat, zda se do nich s finančně oslabeným Ruskem vůbec pouštět.

V interpretační válce jde pak především o to, jaké důsledky ze současné krize vyvodí klíčoví obchodní partneři Ruska jako jsou Německo (investor projektu Nord Stream) a Itálie (investor projektu South Stream). Ale ani názor Česka, Rumunska či Bulharska nebude pochopitelně k zahození.

Novinář není pochopitelně ministr a může věci pojmenovat tak jak jsou. Vláda musí zajistit, aby lidem bylo v zimě teplo a je zjevné, že v krátkodobé perspektivě a ve „válce zimních nervů“ tahají středoevropské vlády (tedy například i ta naše) přeci jen za kratší konec provazu. Ministr Martin Říman pravil, že jsme stali „obětí dohadů mezi Ruskem a Ukrajinou“. Polský ministr zahraničí Radek Sikorski je zase přesvědčen o tom, že celý konflikt nemá být „interpretován černobíle“. To je ale zjevně právě ten výklad, se kterým bude Rusko spíše spokojeno. Ministři ale pochopitelně nemohou Rusko nyní dráždit, protože je třeba, aby se brzy otevřely kohouty.

Důležité ale je, jaká interpretace převáží v dlouhodobé perspektivě a jaká rozhodne o strategických investicích (viz.mapky pod textem). Pravdou je, že válka a boj o vliv se v budoucnosti povedou nikoli letadly, tanky či raketami, ale rourami, kohoutky, v dispečincích a na velínech.

P.S.

Samozřejmě, že na obchodem s plynem mezi Ruskem a Ukrajinou si mastí kapsu neprůhledné struktury. Rusko ale nikdy neprojevilo zájem tyto struktury jakkoli rozplétat, Rusko nikdy nebylo tím, kdo žádá naprostou transparentnost.

Mapka č.1, plynovod Nabucco

Mapka č.2 South Stream

Autor: Respekt

Mapka č.3 (Nord Stream)

Autor: Respekt

Páteční audit: Madoffova past


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].