0:00
0:00
Audit Jana Macháčka7. 7. 20114 minuty

ProMoPro a rozpočtová rada

Astronaut

Autora Auditu nelze podezírat z náklonnosti k ministrovi financí, ale snahu namočit Kalouska do případu ProMoPro a vytvořit jakousi atmosféru, že za celou kauzu mohou všichni tak nějak rovným dílem (a tudíž Alexandr Vondra odstupovat nemusí), považuji za zcela scestnou.

Pokud zde bylo usnesení vlády (doprovázené naléhavými stížnostmi premiéra a vicepremiéra na to, že organizace předsednictví je ohrožena), těžko mohl ministr financí dělat něco jiného než dodatečné peníze rychle uvolnit. Zodpovědnost má logicky rezortní ministr (Vondra) a ten, kdo je pod vším podepsán (šéf Úřadu vlády Novák). Ministrovi financí zbývá pouze možnost výdaje prověřit a provést kontrolu, což se, jak známo, také stalo hned poté, co se stal Kalousek ministrem financí znovu (mezitím tu byla „úřednická vláda“). Jisté je, že bez Kalouska a jeho úřadu bychom o případu ProMoPro dosud nic nevěděli a žili bychom v iluzi o tom, jak bylo české předsednictví povedené, dokud nám ho Paroubek s Tlustým nezkazili.

↓ INZERCE

Celkově je třeba konstatovat, že Vondrova neschopnost vyvodit z celé věci jasný závěr a odstoupit (či vzít si z politiky delší dovolenou) je vůbec jedním z největších trapasů české porevoluční politiky. Až bude ODS v opozici, ztratí jakoukoli možnost vytvářet politický tlak, dojde-li ve vládě k nějaké defraudaci či velké nehospodárnosti. Tvářit se jakoby nic – to je dnes etický standard nastavený modrou stranou. A každý to bohužel vidí.

Ekonom Vladimír Dlouhý se na stránkách Hospodářských novin pustil do kolegy z NERV Tomáše Sedláčka, protože prý prezentuje návrhy NERV ohledně rozpočtové rady jinak, než se domluvili.

Sedláček by rád viděl rozpočtovou radu jako instituci s podobnou pravomocí a relevancí, jako je bankovní rada České národní banky. Dlouhý si myslí, že by to měla být jen jakási štíhlá dozorčí rada, sice s velkou autoritou, ale pouze malým týmem. Dlouhý nechce budovat žádnou instituci.

K tomu poznámka. Všechno se skoro neuvěřitelně vleče. Nejrůznější instituce a poradci mimo tento stát navrhují pro Českou republiku rozpočtovou radu už dlouho. Ekonomka Zuzana Šmídová z OECD například publikovala o rozpočtové radě v HN článek před více než rokem. Návrhy NERV jsou sice chvályhodné, ale za celý rok jsme se daleko neposunuli.

Ač jsem obvykle idealista, tentokrát budu realistou. Představa, že tato vládní koalice odevzdá jakoukoli část moci či autority „nezávislé“ rozpočtové radě (i kdyby to doporučovaly tisíce odborníků), je opravdu jako z „jiné planety“. Tato vládní koalice sestává z „control freaks“, z lidí posedlých kontrolovat každý segment moci (od státních zastupitelství, přes policii, justici, ČEZ po kontrolní úřad a kdovíco ještě). Posedlost kontrolováním navíc často hraničí s paranoiou (když to nebudu kontrolovat já, bude to kontrolovat ten druhý).

Nezapomínejme, že nezávislá ČNB se zrodila v roce 1993 po rozdělení státu, tedy de facto ještě v revoluční atmosféře. Smyslem dnešní politiky je kontrolovat a držet moc, nikoli se moci dobrovolně zbavovat. A už vidím české ministry, jak odmávnou možnost sebe sama nějak pokutovat.

Může zde být jistá motivace pro ODS omezit „rozpočtovou radou“ moc Kalouska na financích, jenže ucítí-li právě TOP 09 tuto motivaci, pak na to nikdy nepřistoupí.

A takový prezident Václav Klaus by rozpočtovou radu jistě rád přivítal, pokud by ji mohl sám jmenovat. A to by bylo vzhledem k jeho pravomocem vůči centrální bance už opravdu více než na pováženou.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].