Peněžní trhy se nezklidnily
Každodenní glosa o politice a ekonomice [image id="120824790"]Většina médií se v rámci zpravodajského a analytického pokrývání finanční krize mylně soustředí na akciové trhy místo na trhy peněžní. Na peněžním a mezibankovním trhu – který je důležitější - nedůvěra pokračuje, dokonce je situace stále napjatější.
Server www.eurointelligence.com dnes trefně upozorňuje na to, že většina médií se v rámci zpravodajského a analytického pokrývání finanční krize mylně soustředí na akciové trhy místo na trhy peněžní. Panika na akciových trzích na chvíli přestala, akcie od New Yorku po Prahu se vzpamatovávají, investoři prý zjevně věří, že záchranný plán bude nakonec přijat: dnes Senátem, zítra Kongresem.
Jenže na peněžním a mezibankovním trhu – který je důležitější - nedůvěra pokračuje, dokonce je situace stále napjatější. Banky si vzájemně nepůjčují nebo pouze za nápadně nevýhodných podmínek, „cash je král“, ale král je i vše státní, i když na tom investoři budou prodělávat. Platí to pro Ameriku i západní Evropu. Centrální banky stále pumpují na trhy likviditu, je ale otázka, jak dlouho mohou v této politice pokračovat. Analytici si přestávají být jisti, že nedůvěra na finančním trhu přestane po přijetí záchranného plánu. Zatím to vypadá, že akciové trhy na záchranný plán citlivě reagují, ale mezibankovní trh nikoliv.
To je ovšem docela velký problém, protože fungující bankovní a mezibankovní trh je tím úplně elementárním základem, bez kterého nemůže žádná moderní ekonomika fungovat. Je jen otázkou času, kdy se nefungující bankovní trh přelije do reálné ekonomiky. V praxi to může dojít i tak daleko, že žíly ekonomiky vyschnou a ve finále přestane fungovat i platební styk.
…
Ministr financí Miroslav Kalousek před pár dny pronesl, že nesouhlasí s tím, co američtí politici a ministři činí a připravují a není se čemu divit. Kalousek totiž vždy patřil k nejhlasitějším kritikům převzetí IPB. Nelze se Kalouskovi divit, protože v USA dělají přesně to, proti čemu se on osobně tak hlasitě a angažovaně stavěl.
Na paralely s převzetím IPB jsem již upozorňoval vícekrát, ale případ banky Washington Mutual člověku přeci jen nedá. David Bonderman jeden z amerických investičních guru a zakladatel private equity group (česky asi „soukromý fond rizikového kapitálu“) TPG group investoval v dubnu letošního roku do banky Washington Mutual celkem sedm miliard dolarů. Vsadil na to, že finanční krize už opadává a získal místo ve správní radě banky.
Před týdnem, ve čtvrtek, dorazili těsně před koncem pracovní doby do spořitelny Washington Mutual regulátoři z Federálního fondu pojištění vkladů, řekli „přebíráme to tady“ a ještě večer převedli banku pod křídla JP Morgan. Tak velké jsou pravomoce regulátorů ve vztahu k bance, které vyschne přísun peněz a která neplní legislativní požadavky regulátora. Slavný investiční guru nedostane ze své investice zpátky ani cent. Ještě aby se tohle ministrovi Miroslavu Kalouskovi a jeho milé Nomuře líbilo.
Ještě dodejme, že ani cent se nevrátí i dalším investorům, kteří do Washington Mutual nedávno vstoupili: singapurským a čínským státním fondům rizikového kapitálu.
Úterní audit: Bez záchranného plánu
Pondělní audit: Proč je Česko za větrem? Náhodou.
Páteční audit: Paulson klečel a maďarská past v Česku
Čtvrteční audit: Ekonomy nikdo neposlouchá
Středeční audit: FBI vstupuje do hry
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].