Paulson klečel a maďarská past v Česku
Každodenní glosa o politice a ekonomice [image id="120824790"]Americký ministr financí Hank Paulson klečel na koberci před šéfkou Kongresu Nancy Pelosi a prosil o schválení záchranného plánu.
Kdyby nešlo o tak vážné věci, člověk by si řekl, že včera bylo v Bílém domě docela veselo. Americký ministr financí Hank Paulson klečel na koberci před šéfkou Kongresu Nancy Pelosi a prosil o schválení záchranného plánu. Pelosi měla odpovědět: „Nevěděla jsem, že jste katolík“ (Paulson přísluší k americké církvi, která si říká „Christian scientists“ pozn.red) a dodala, že za potíže se schvalováním plánu mohou republikáni.
Krátce před tím měl president Bush pronést slova, která asi zůstanou památná: „If the money isn't loosened up, this sucker could go down.“ Není snadné přeložit tuto texaskou "farmářskou" mluvu, ale doslova to znamená, že "pokud se peníze neuvolní, tenhle cucák se zhroutí". Co měl Bush tím "cucákem" na mysli? Ministra Paulsona? Celý záchranný plán? Americkou ekonomiku? Všechno?
Tyto zajímavosti s nádechem lehké bulvárnosti hlási na titulní straně dnešní deník The New York Times (bašta novinářské kvality), který si zakládá na tom, že má vše ověřeno ze dvou na sobě nezávislých zdrojů.
…
Včera se nepodařilo dosáhnout shody na záchranném plánu a to přesto, že byli kromě kongresmanů a senátorů pozváni i prezidentští kandidáti. Pokud se to ale nepodaří dnes, je velmi nepravděpodobné, že se to podaří po víkendu. Kongresmani a senátoři se totiž rozjedou domů, do svých konstituencí, kde dostanou od voličů pěkně na frak. Záchranný plán - jakkoli potřebný - je velmi nepopulární, šedesát procent Američanů ho ostře odmítá. Teď je otázka, jaké role se politici raději chopí: buď začnou voliče přesvědčovat nebo se jim podřídí.
A co bude pak, nikdo neví. Prozatímní nepřijetí záchranného plánu se snaží suplovat centrální banky světa, které přilévají do systému další desítky miliard. Banky v USA i Británii si včera prakticky přestaly půjčovat, důvěra je pod bodem mrazu.
…
Také miliardář Warren Buffett prohlásil, že před pár dny přispěchal na pomoc bance Goldman Sachs samozřejmě pouze pod podmínkou, že bude přijat záchranný plán. Mimochodem - když už jsme u Buffetta, tak ten měl přirovnat používání složitých finančních derivátů, které jsou jednou z příčin krize, k zbraním hormadného ničení.
Měli bychom tu lepší přirovnání od jednoho diskutujícího pod mým textem, který vystupuje pod přezdívkou BudaFriend, kterou si dovolíme ocitovat: „Mojí oblíbenou metaforou je srovnání finančního kapitalismu s jaderným reaktorem. Obojí je (alespon potenciálně) neuveřitelně užitečné, ale i brutálně nebezpečné. Když se moc rozvášní, můžou vybuchout. V reaktorech se intenzita reakce koriguje zasouvaním neutronových tyčí, na finančních trzích regulací, čili státem. Evropani mají podobných tyčí víc, a použivají je častěji a aktivněji, i za cenu toho, že občas přestřelí. Američani skončili jako v Černobylu - tyče tam strčili, ale pozdě a řetězová reakce se jim vymkla z ruky. Teď budou stavět sarkofágy (tedy ‚ringfencing‘ a dělit na ‚good bank and bad bank‘) a roky odstraňovat následky katastrofy.“
Čtenáři děkuji za skvělou metaforu a dovolím si ještě dodat, že na design i používání složitých produktů banky rády zaměstnávají jaderné inženýry.
…
Katastrofy se nedějí jen v USA. Přestože svět se možná řítí do finanční katastrofy, dovolují si právě v této napjaté době katastrofální počínání i čeští politici. Jak jinak číst zprávu, že sociálním demokratům se podařilo protlačit prvním čtením v parlamentu zákon, který omezí poplatky u lékaře a to například i u starobních důchodců. Takto se celý systém zhroutí. Nešlo snad o to, že si mnozí důchodci chodí k lékaři popovídat?
Podobně zběsilé je snížení daně u pohonných hmot - mimochodem nevšimli si poslanci, že cena ropy právě poklesla?
Česká politika právě předvedla, že se umí dostat do smrtící pasti maďarského scénáře. Tamější politici nejen dělají to, co slibují, ale dokonce to dělají ještě než se dostanou k moci. Orbánova opozice také zrušila poplatky u lékaře mimořádným referendem, místo aby byla ráda, že za ní vláda odvedla "špinavou práci".
Tohle je i z hlediska politické strategie nesmysl a ukazuje to, jak jsou sociální demokraté hloupí. Na co budou voliče lákat před volbami (a co budou kritizovat), když to, co slibují dělat, dělají již dnes?
Čtvrteční audit: Ekonomy nikdo neposlouchá
Středeční audit: FBI vstupuje do hry
Úterní audit: Pochyby o záchranném plánu - panika pokračuje
Pondělní audit: Investiční banky skončily
Páteční audit: Střepy z finanční krize
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].