0:00
0:00
Audit Jana Macháčka19. 7. 20133 minuty

Omyly Václava Bartušky

Pan pověřenec si myslí, že můžeme existovat jako ostrov

Vládní zmocněnec pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín Václav Bartuška.
Autor: HN, Jiří Koťátko

Velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška poskytl rozhovor serveru iHned. Mrazí z toho, že tento člověk byl několik let jedním z hlavních poradců minulých vlád.

Bartuška v rozhovoru například praví: „Žijeme na kontinentě, který je ekonomicky prakticky v bankrotu. Pouze to nechceme říct nahlas, protože s takovým sdělením se těžko vyhrávají volby.“

↓ INZERCE

Co to je „ekonomicky v bankrotu“? Myslí Bartuška „finančně“? Bankrot je přece finanční fenomén. Tak zaprvé – eurozóna i EU jako celek má celkově mnohem nižší dluhy a schodky než USA a řádově nižší dluhy a schodky než Japonsko. Má-li pan velvyslanec na mysli apokalyptický zánik euroatlantické civilizace plus Japonska, měl by to říci rovnou.

Eurozóna jako celek má dokonce přebytek obchodní bilance se zbytkem světa. To je nějaký „ekonomický bankrot“? A co třeba vynikající ekonomické i fiskální výsledky Německa a slušné výsledky Polska či Švédska? Pokud něco jako „ekonomický bankrot“ existuje, bylo by spíše adekvátní vztahovat to na Českou republiku. Byli jsme svědky pěti let ekonomického propadu, do kterého nás přivedla Nečasova a Topolánkova vláda. Žádný ze sousedů český trend nesdílel.

Bartuška také praví: „Evropa spinká! Každý druhý den najdete prohlášení některého z evropských politiků, že evropská krize je zažehnána, naposledy francouzský prezident Hollande. Co na to říct? Na kontinentě, který není schopen řešit ani problémy se svou měnou, je debata o energetice luxus.“

Když to sledujeme netrpělivě ze dne na den či z měsíce na měsíc, zdá se nám ten postup pomalý. Co ale zkusit větší nadhled? Role Evropské centrální banky se radikálně proměnila, vznikly záchranné valy, fiskální kompakt, připravuje se bankovní unie. Otázka přežití eurozóny už opravdu není na stole. Se společnou energetickou politikou to vypadá zatím opravdu katastrofálně, ale věci možná po německých volbách naberou jasnější směr.

Nakonec zlatý hřeb: „My v Česku ještě máme povědomí o tom, že se o své věci musíme postarat sami… Ctil jsem Nečasovu vládu pro její ochotu věnovat se tématům, jako je Temelín, protože na tom nemohla získat žádné body.“

Pan pověřenec si tedy myslí, že můžeme existovat jako ostrov. Ano, postavme další bloky Temelína, které ekonomika vůbec nepotřebuje, a přiveďme zemi z ekonomického ještě do finančního bankrotu. A že by dostavba Temelína nebyla populární? Chce ji Zeman, ODS i ČSSD a všichni mávají praporem záchrany českého průmyslu. Bohužel.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].