0:00
0:00
Audit Jana Macháčka21. 11. 20133 minuty

Ještě jsme se nedohodli

Média a koalice: Máme sledovat a číst stále totéž?

O užitečnosti médií lze vést jistě vždy a za všech okolností nikdy nekončící filozofické disputace. V době, kdy sledujeme koaliční jednání, si však tuto otázku člověk klade více než jindy. Ano, je tu nějaká skupina stran, která se snad chce dohodnout, ale proč si mám každý den číst obsáhlé zprávy o tom, že se ještě nedohodli a že hrozí, že se vůbec nedohodnou na daních, církevních restitucích, rozpočtu, školství a kdoví na čem ještě.

Třeba vlajková loď ČT 24 Události, komentáře vysílá už dva dny o tomtéž – ještě se nedohodli, dohodnou se vůbec? Vcelku nuda. To, že se „ještě někdo nedohodl“, když vytváří koalici, je přece úplně normální a přirozené; není to přece zrovna nic jednoduchého. A pokud se budou dohadovat v přímém přenosu, tak se nedohodnou určitě.

↓ INZERCE

Primárně to však asi není zodpovědnost médií, mohou si za to politici sami. Stačilo by vzkázat – nebudeme vůbec s médii mluvit, dokud se nedohodneme, a je to v zájmu toho, abychom se dohodli. A možná by ještě stačilo dodat: absolutní prioritou je vznik politické vlády a konec prezidentské vlády i pokusů o prezidentský systém. Čím méně se bude mluvit s médii, tím větší naděje na úspěch. 

Především v případě církevních restitucí se ČSSD tváří, jako by snad měla znovu před volbami.

Reportovat o rozporu je nakonec práce novináře a média z ní žijí. Druhý smysl novinářské práce je ale v tom přinášet společensky užitečnou práci. Když však novinář vezme vyšponovaný výrok od jednoho, běží s ním hned za tím druhým a ten k tomu opáčí ještě něco vyšponovanějšího, k čemu to je „společensky“ dobré? Není to vlastně k ničemu. Ale zase, primárně je to práce šéfů stran – srovnat si lidi do latě.

Není to zrovna české specifikum, možná je to projev globálního úpadku politické a mediální kultury či celoevropské hlouposti. I v Německu se jednání o velké koalici, kterou všichni považovali za úplnou samozřejmost, vleče tak dlouho, že začínají prosakovat stále serióznější úvahy, že k ní vůbec dojít nemusí. Také v Německu hrají partaje nepřerušené mediální divadlo v přímém přenosu. Stranický kongres SPD se o víkendu pustil do vedení strany. Šéf bavorské CSU Horst Seehofer zase nevylučuje nové volby.

Největším problémem se jeví postoj CSU, která je mnohem euroskeptičtější než CDU a která se zlobí, že právě ji nejvíce oslabila eurokritická strana AfD. Přitom v nových volbách by se německá „nesystémová strana“ do parlamentu dostala.

.......

Čtenáře zvu na dnešní debatu o aktuální povolební politické situaci v Galerii Montmartre. Začátek v 18.00, diskutují Jindřich Šídlo, Aleš Chmelař, Lenka Zlámalová, Jiří Pehe, Jiřina Šiklová a já.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].