Investiční banky skončily
Každodenní glosa o politice a ekonomice [image id="120824790"]Banky Morgan Stanley a Goldman Sachs oficiálně požádaly o to, aby se mohly stát universálními bankami pod regulační kuratelou americké centrální banky (Fed). Poslední dvě bašty klasického investičního bankovnictví de facto končí v podobě „tak, jak jsme je znali“, co by jedny ze základních symbolů amerického kapitalismu.
Banky Morgan Stanley a Goldman Sachs oficiálně požádaly o to, aby se mohly stát universálními bankami pod regulační kuratelou americké centrální banky (Fed). Poslední dvě bašty klasického investičního bankovnictví de facto končí v podobě „tak, jak jsme je znali“, co by jedny ze základních symbolů amerického kapitalismu. Výraz investiční banka, se nadále bude používat pouze pro menší „investiční butiky“. Obě banky se už nebudou spoléhat na výpůjčky z trhu (dnes stejně nikdo nikomu nepůjčuje), správu aktiv a obchody, ale budou také sbírat deposita – možná se časem stane, že brzy v každém průměrném americkém městečku narazíme na pobočku Goldman Sachs. Kdyby někdo něco takového tvrdil před dvěma týdny, odvezli by ho rovnou do blázince.
Úředníci a bankovní pohledávky
Jaké jsou další zprávy a zajímavosti z „největší krize kapitalismu od 30.let“? Americká vláda oznámila záchranný plán na převzetí bankovních „toxických úvěrů“ státem ve výši 700 miliard dolarů. Pro upřesnění: 700 miliard dolarů je částka, kterou chce vláda po kongresu ve formě žádosti o povolení navýšení státního dluhu. Demokraté podmiňují svůj souhlas žádostí o stimulační program, takže ona pomoc bude ještě daleko rozsáhlejší. Mluví se o bilionech dolarů!
Objevují se spekulace o tom, že celková zadluženost Spojených států se může dostat na úroveň Belgie, Itálie či Japonska a rating amerického státního dluhu může být snížen. To by ovšem znamenalo další tlak na prudký pokles dolaru a to není zrovna to, co americká ekonomika právě potřebuje.
Samotné převzetí špatných úvěrů státem je jedna věc, věc druhá je, čemu to pomůže a jak se s tím naloží. Chuchvalce finančních produktů navázaných na hypotéky nedokázali rozplést ani dobře placení odborníci z bank. Dokážou to státní úředníci? Navíc – kdybychom to zjednodušili – nakonci řetězce bude chudý Američan s dřevěným domkem (resp. už bez něj), který neměl na splacení hypotéky. A ve finále bude stát vymáhat „špatný dluh“ po něm. To může být politicky dost citlivé. Oproti tomu česká konsolidační agentura vymáhala dluhy po bývalých tunelářích nebo těch, kteří své podnikání nezvládli a obyčejné lidi to příliš a přímo nepálilo.
Ekonom Paul Krugman v deníku The New York Times upozorňuje, že důležitá je cena, za kterou stát špatné úvěry převezme. Porotože stát nebude a neměl by přeplácet, americké banky zůstanou podkapitalizované a jejich neochota půjčovat bude pokračovat i po záchranném plánu.
Pozor – policie!
Další pozoruhodnou věcí je dočasný zákaz tzv. short sellingu, ve kterém si obchodníci půjčují akcie a spekulují na nižší cenu. Je otázka jak dlouho lze podobný zákaz udržet a jestli skutečně zastaví paniku nebo jí jen odtlačí na později. Celá věc je zvláštní: spekulovat na pokles se nesmí a spekulovat na vzestup se i nadále smí.
Pozoruhodné je, že newyorský státní zástupce začal už praktiky „short sellingu“ vyšetřovat. Zde je ale třeba říci, že postihnout lze pouze případy, kdy někdo doložitelně šířil poplašné zprávy a pak využil paniky a poklesu cen ve svůj vlastní prospěch. Samotné spekulace na pokles cen – jakkoli by byly masivní – nemohou být postižitelné.
Každopádně – kdyby v USA měli české policisty, tak ti by na dlouhé měsíce odvezli počítače ze všech bank na Wall Streetu (mezitím by se jich polovina ztratila) a kapitalismus by pak skončil doopravdy.
Chceme to zpátky!
Mluví se pochopitelně i o politických dopadech celé krize. Podstatnější než vítězství Baracka Obamy nebo Johna McCaina bude to, že až se Američané vzpamatují a oklepou z šoku, zjistí, že jsou zadluženi na několik generací dopředu. A budou žádat po lidech, kteří si léta vypláceli masivní dividendy a tučné bonusy, peníze zpátky. Jenže ono to nepůjde. Každopádně z toho vznikne velký střet a bude to na dlouhou dobu jedna z nejtřeskutějších amerických politických otázek.
United central banks
A na závěr dvě „odlehčenější“ poznámky. Japonská Nomura se chystá koupit asijské (patrně i evropské) operace Lehman brothers. Tady odsud z Česka přejeme mnoho štěstí. Nezbývá než Nomuru vřele doporučit.
Server Mezinárodního finančního institutu (International Institute of Finance) upozorňuje, že 9.března 2009 se koná příští utkání Premier League mezi Newcastle United a Manchester United. Newcastle United má na dresu logo banky Northern Rock (v současnosti pod kuratelou Bank of England, tedy britské centrální banky), zatímco hráče Manchesteru podporuje pojišťovna AIG (v současnosti znárodněná americkou centrální bankou, resp. Fedem). Představitelé Evropské centrální banky ve Frankfurtu odmítli spekulace o tom, že v současnosti vyhlíží vlastní tým, který by mohli sponzorovat.
Páteční audit: Střepy z finanční krize
Čtvrteční audit: Otřesy, recese, krize a deprese
Středeční audit: Bankovní krajina k nepoznání
Úterní audit: Svět prostě není spravedlivý
Pondělní audit: Zemětřesení na Wall Streetu a my
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].